שתף קטע נבחר

מסע של צדקנות והתנשאות

סיקור הפיגועים בסיני התאפיין בלגלוג יהיר על מצרים ויצירת תחושה כאילו הישראלים בסיני הביאו את זה על עצמם

בדרך לגראונד-זירו: הפיגועים בסיני, ערוצים 1, 2, 10, חמישי-שבת

 

יותר ממגה-פיגוע, זה היה אמרנו-לכם-פיגוע. מה, לא הזהרנו אתכם לא לרדת לסיני? אבל לא הקשבתם. הו, לא. לא אתם. אתם הרי יודעים טוב יותר – אתם הזרוקים, אתם לובשי השארוולים, אתם ה... לא נגיד את זה בקול רם, אבל בינינו – אתם השמאלנים. ועכשיו תראו מה קרה.

 

"ישראלים שלא יודעים את נפשם מרוב פחד ודאגה", תיאר ארז רותם בערוץ 2 את המתחולל במסוף טאבה, על רקע ישראלים משוחחים בפלאפוניהם ומנפנפים למצלמה. רק בהמשך תועדו במקום ישראלים מבוהלים באמת.

 

זה היה – לפחות בערוצים 1 ו-2 – מסע טלוויזיוני ממלכתי של צדקנות והתנשאות. על המצרים, על הישראלים בסיני. עודד גרנות דיבר בערוץ 1 על "אוזלת יד מצרית" – נושא שהפך למרכז המהדורה המיוחדת של ערוץ 2 בשישי. "הלם ואובדן עשתונות של המצרים, שעיכבו את פעולות החילוץ", התנשף משה נוסבאום. ולמה? כי מצרים, מדינה ריבונית, לא איפשרה הסתערות אוטומטית של "יסעורים, ינשופים וקרנפים" (כהגדרת אלוף פיקוד העורף) מטעם מדינה זרה בטרם יובהרו התנאים. לא בטוח שישראל היתה נוהגת אחרת. אבל העובדה שמישהו עושה הורדות ידיים עם זרועו הארוכה של צה"ל, ושהמצרים לא ביטלו מיד את מסוף טאבה וקראו "אודרוב", ניפחה לחדשות ערוץ 2 את הווריד במצח.

 

המצרים אכן מנעו משך כמה שעות העברת ציוד כבד, מה שאולי מסביר את האיחור בהתייצבותו בטאבה של ארה'לה ברנע. אבל מרגע שהתייצב, ידע ברנע לתרום את שלו למסע הצדקנות: המלון, בישר, לא קרס כולו משום ש"המלון בנוי טוב" שכן ישראלים בנו אותו. נו, אם המצרים הפלגמטים היו בונים, רק תתארו לעצמכם; שלא לדבר על האמריקאים – ראיתם מה קורה לבניינים שלהם במפגשים עם אל-קעידה. שורה תחתונה מבחינת הטלוויזיה? הישראלים בסיני הביאו את זה על עצמם, והמצרים אשמים.

 

  • ערוץ 10 אומנם הקדים לעלות לאוויר עם דיווח ראשוני, אבל ערוץ 1 שלט ב-12 השעות הראשונות: הם היו הראשונים לקבל דיווח מרופא (ד"ר עדי קאסם) שהיה במלון בזמן הפיגוע ותיאר את שהתחולל, והראשונים להביא צילומים ממסוף טאבה. בשישי בבוקר שידר ערוץ 1 בהרחבה צילומים ראשונים של המלון ההרוס – תחילה מבחוץ, ואחר כך יותר מקרוב. לערוץ 2 היו צילומים דומים, אבל במהלך תוכנית הבוקר של עינב גלילי ואודי סגל הם שודרו, משום מה, בקמצנות רבה. באותם רגעים, אלה היו התמונות היחידות שביקשנו לראות. מסוף טאבה היה, בשלב ההוא, חדשות ישנות. רצינו להגיע לגראונד זירו.

 

בשישי בערב, הוכיח ערוץ 10 מחדש כי הוא המבוגר האחראי כאן. בשעה שבערוץ 1 הסתער אורי דן בחימה שפוכה על הישראלים שירדו לסיני, ובערוץ 2 הוביל נוסבאום את מתקפת הסורו-מדרכנו על מצרים, שמרו בערוץ 10 על טון מאופק ושקול, שניסה להבין דברים מעט יותר לעומק, בין השאר בסיוע ראיון מעניין עם ראש המטה ללוחמה בטרור. צוות של הערוץ הצליח גם להתלוות למחלצים לתוך חדר הרוס במלון – התיעוד הקרוב והמפורט ביותר של הדבר עצמו. אם צפיתם בשישי במהדורת ערוץ 10, קיבלם יותר מידע מצולם, יותר כיווני מחשבה, פחות התלהמות. הנתון החשוב ביותר – מניין הנפגעים – היה, מבחינת כל הערוצים, חידת היגיון שכללה נעלמים בלתי מוכרים כגון "לא ישראלים", "מוצלבים" ו"בשני הפיגועים", ושהתשובה לה היתה נמסרה, לאורך יממה, בצורת טבלאות מתימטיות. נאמר כך: לו אני הורה לילדים בסיני, הייתי נואש מהטלוויזיה – בשלושת הערוצים – כעבור שלוש שעות, ודוהר לשם בעצמי.

 

  • וברמה התת-מודעת, היה האירוע הזה טראומטי במיוחד גם לנוכח הדיווחים כי ישראלים מבוהלים בשני האתרים נמלטו לתוך המים. ובכן, הנה זה סוף סוף קרה: הערבים הצליחו לזרוק אותנו לים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים