שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מדענים ליום אחד
  אם חשבתם שכדי לעשות ניסויים מדעיים צריך מעבדות וציוד מתוחכם, טעיתם! אפשר לנסות, לחקור ולגלות גם בעזרת חומרים שכל אחד מאיתנו יכול להשיג

  המים הם מהחומרים הקלים ביותר להשגה בעולמנו. למים תכונות יוצאות דופן גם מבחינה כימית וגם מבחינה פיסיקלית. כל מולקולה (חלקיק) של מים מורכבת משני אטומים של מימן ואטום אחד של חמצן. בשפת הכימאים, המים מסומנים כ- H2O.

  בניגוד למולקולות קטנות אחרות, מצב הצבירה של מולקולת המים אינו גז אלא נוזל.

   

  ההסבר לתופעה זו נמצא בתכונותיהן של מולקולות המים. בכל מולקולה של מים יש חלק חיובי וחלק שלילי והמולקולות נמשכות זו לזו בקשר מאוד חזק. מסיבה זו, מולקולות מים יכולות להתחבר לחומרים אחרים כמו זכוכית, סוכר, מלח והן אינן נוטות להתחבר לחומרים אחרים, כמו שמן ופלסטיק.

   

   

  חומרים:

  כוס זכוכית

  מים

  מהדק נייר קטן

  נייר סופג, או חתיכת נייר עיתון

   

  האם מהדק נייר משרדי, העשוי מתכת, יכול לצוף על פני המים?. אם תיקחו מהדק ותזרקו אותו לתוך כוס המים הוא ישקע - כיוון שהוא כבד מהמים. למרות זאת, בניסוי הבא נראה שבעזרת מתח הפנים של המים - המהדק יצוף.

   

  מה עושים: ממלאים את כוס המים עד שפתה. מניחים את מהדק הנייר על הנייר הסופג (או העיתון) ואת שניהם מניחים על המים כשהם מאוזנים (והמהדק מונח מעל הנייר). כדי לנסות ולהעריך את חוזקו של קרום המים נאמר, כי אם היינו משווים את קרום המים ליריעת ניילון דקה של שקית מזון, אפשר היה להשוות את משקלו היחסי של המהדק לזה של טנק מרכבה. בטבע ניתן לראות חרקי מים המהלכים על פני המים תוך ניצול מתח הפנים.

   

  איך "מבהילים" פלפל שחור

   

  חומרים:

  כוס קטנה נקייה

  מים

  פלפל שחור טחון

  סבון כלים

   

  מה עושים: שמים מים בכוס וממתינים עד שפני המים יהיו שקטים. מפזרים מעט פלפל טחון כך שיכסה את כל שטח המים. נוגעים במים באצבע נקייה. לא מתרחש דבר.

   

  מרטיבים את קצה האצבע במעט סבון ונוגעים שוב בעדינות בפני המים. מה קורה?. ובכן, האבקה על פני המים "נרתעת" לצדדים ומתרחקת מהנקודה בה הוכנס הסבון. למעשה, ראינו כיצד סבון "שובר" את מתח הפנים של המים.

   

   

  סערת צבעים בחלב

   

  חומרים:

  קערה קטנה

  חלב

  3 צבעי מאכל

  סבון כלים

   

  מה עושים: שמים מעט חלב בקערית קטנה. במרכז הקערה מטפטפים שלוש טיפות של צבעי מאכל מרוכזים, כך שטיפות הצבע יוצרות משולש דמיוני. במרכז המשולש מטפטפים טיפת סבון כלים. מה קורה?. הצבעים יתחילו להתערבל בתוך החלב.

   

  החלב מורכב מטיפות שמן קטנות המפוזרת במים. סבון נקשר גם למים וגם לטיפות השמן ומשנה את הקשרים בינם. שינוי הקשרים גורם לתנועת הנוזלים שגורמת לערבול צבעי המאכל.

   

  כתב חידה מס' 1

   

  פקד ירמיהו נקרא לחקור גניבה של תכשיטים וחפצי ערך. הגניבה התרחשה בשעת לילה בוילה מהודרת שברחוב הברון 9. הוא המתין עד שהצלם המשטרתי ואיש הזיהוי הפלילי סיימו את עבודתם והחל לחפש סימני פריצה וטביעות אצבע בזירת הפשע. אולם, לצערו הגנב היה חכם מאוד ולא השאיר אף סימן מזהה.

   

  פקד ירמיהו קיווה, שחקירת העדים תציל את המצב. העדה הראשונה הייתה הגברת דינה דנובה, שהייתה שכנה ותיקה וגרה בוילה ממול. דינה דנובה הייתה גם זו שהודיעה למשטרה על הגניבה. פקד ירמיהו ביקש ממנה לספר מה ראתה. "אבל כבר סיפרתי הכל לשוטר השני" התלוננה דינה דנובה.

   

  "אמרתי לו שכדאי לכם להתחיל לחקור את השומר של החניון, כי רק הוא ידע שבעלי הווילה יצאו לחופשה לכמה ימים". "בכל זאת ספרי לי שוב" ביקש ירמיהו ודינה דנובה נענתה: "טוב, אז משפחת רוזן נסעה לחופשה של כמה ימים. כמו תמיד, בני המשפחה ביקשו ממני שאכנס מידי פעם לבדוק שהכל בסדר, שאכניס לבית את הדואר והעיתונים ושאשקה את הצמחים. הם נוסעים הרבה ולא רוצים שכולם ידעו על כך כדי לא למשוך גנבים ופורצים".

   

  פקד ירמיהו רשם במהירות את דבריה של הגברת. "ספרי לי מה קרה בליל הגניבה", ביקש מדנובה. "נכנסתי לווילה בשעה תשע בערב וכמו תמיד הדלקתי את האורות בכל הבית.. הנחתי את הדואר על השולחן בסלון ואז שמתי לב שחסרים המון חפצים. הסתכלתי מסביב מבוהלת ופתאום ראיתי דרך חלון הזכוכית של המרפסת את שומר החניון רץ במהירות ובידו חבילה גדולה. לא היססתי ומיד צלצלתי למשטרה".

   

  פקד ירמיהו הפסיק לרגע לרשום, קרא את כל מה שכתב עד עכשיו ושאל "האם היה חשוך בחוץ?". "היה מאוד חשוך..." אמרה דינה דנובה ואז הוסיפה במהירות "אבל הצלחתי לראות אותו בבירור. אני מזהה את כובע הקסקט שלו בכל מקום, ואני רוצה גם לציין שהוא לא מצא חן בעיני מהיום הראשון שהגיע לעבודה. חוץ מזה, השומר ידע שמשפחת רוזן נסעה כיוון שהמכונית שלהם אינה בחניה כבר כמה ימים. אוף! אני לא מבינה למה לא עצרתם אותו ברגע שהתקשרתי אליכם. הוא בטח כבר הספיק להחביא את מה שגנב".

   

  פקד ירמיהו שלף את האזיקים מכיסו וכבל את דינה דנובה המזועזעת. "לאור מה שאמרת, אני מוצא כי שיקרת למשטרה וניסית להפליל אדם חף מפשע. אני עוצר אותך כחשודה העיקרית בביצוע הפשע".

   

  מה גרם לפקד ירמיהו לחשוד בדינה דנובה? האם הוא צדק, ודינה היא אכן הגנבת? 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מדענים ליום אחד"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים