שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פורסמה רשימת הזוכים בפרסי שרת התרבות למחול

  פרס מפעל חיים יוענק ליונתן כרמון, מי ששם את המחול העממי הישראלי על המפה העולמית. להקת המחול הקיבוצית זכתה בפרס השרה ללהקה מבצעת

  פרסי שרת התרבות ליוצרים בתחום המחול יוענקו בסוף חודש נובמבר בארבע קטגוריות. פרס מפעל חיים בסכום של 70 אלף שקל יוענק במעמד זה לכוריאוגרף, יונתן כרמון, מי שהפך את הריקוד העממי הישראלי לשם דבר בישראל ובעולם, בין היתר באמצעות להקת כרמון אותה ייסד בשנות ה-50 ואיתה הופיע בארץ ומחוצה לה. את הפרס החליטו להעניק לכרמון ועדת השופטים שכללה את מבקרת המחול רות אשל, היוצרת אשרה אלקיים, מנהלת תיאטרון תמונע ופרוייקט "הרמת מסך" במרכז סוזן דלל נאוה צוקרמן ומנהלת מדור מחול במנהל תרבות, נילי כהן.

  צילום: גדי דגון

  הפרס מוענק לכרמון כביטוי הוקרה והערכה של החברה הישראלית לתרומתו לקידומו והעשרתו של תחום המחול הישראלי. בנימוקיהם כתבו השופטים: "יונתן כרמון הינו אחד מהיוצרים החשובים שקמו למדינת ישראל בתחום המחול. הוא שילוב נדיר של יוצר השייך בו-זמנית למחול העם והמחול האמנותי. הוא יצר סגנון מחול סיפורי ותיאטרלי בהשראת הפולקלור היהודי והישראלי. הוא עשה זאת לפני 55 ובכך הקדים את זמנו. להקת כרמון הביאה מופע ישראלי למיטב הבמות בעולם, נטלו בה חלק רקדנים ממחול העם והמחול האמנותי לצד זמרים ומוזיקאים. להקתו היתה שגרירה נפלאה למדינת ישראל. בחזונו האמנותי, באישיותו הכרזימטית, הוא העמיד דורות של רקדנים שחלקם הפכו לכוריאוגרפים ויוצרים בהשראתו. אחת התרומות הגדולות של יונתן כרמון לקידום המחול בישראל על כווניו הוא הקמת וניהולו האמנותי של פסטיבל כרמיאל החוגג בימים אלה 17 שנה לקיומו ומושך מדי שנה אלפים. בפסטיבל זה הצליח יונתן כרמון להפגיש מחדש את אנשי המחול העממי ואת אנשי המחול האמנותי – קשר שניתק במחצית שנות ה-50".

   

  פרס ביצוע ללהקה, הרכבים קאמריים או יחידים בסכום של 100 אלף שקל יוענק השנה ללהקת המחול הקיבוצית בניהולו האמנותי של הכוריאוגרף רמי באר. את ההחלטה להעניק את הפרס ללהקת המחול הקיבוצית קיבל פה אחד חבר השופטים שכלל השנה את חוקרת המחול טליה כדורי-פרלשטיין, גליה גת וליאורה בינג. 60% מכספי הפרס יחולקו בין רקדני הלהקה בעוד שיתרת הסכום תועבר להנהלתה. בנימוקיהם כתבו השופטים: "הלהקה הקיבוצית מהווה אנסמבל מקצועי ומהוקצע המצטיין בלכידות ובמשמעת, בד בבד עם תעוזה טכנית ומעורבות אישית סוחפת. בהשראתו של הכוריאוגרף רמי באר, תורמים הרקדנים לרפרטואר הלהקה לא רק ביצוע מיומן ומדויק, כי אם גם ערך מוסף של איכויות מוזיקאליות, שכנוע אמנותי ואנרגיה בימתית מרתקת. ביצירות "על פי תהום" ו"שומר מסך" מתבטא הקשר ההדוק בין הכוריאוגרף לרקדנים בביצוע בוגר ומרשים של קטעי סולו, דואטים והרכבים קבוצתיים כאחד".

   

  מדור המחול במנהל תרבות החליט השנה לפצל את הפרס ליוצר צעיר לשלושה ובשל כך יוענק הפרס לרקדנים והיוצרים שלומי ביטון, יוסי ברג ושרון אייל, רקדנית, כוריאוגרפית ומי שמונתה זה מכבר לתפקיד מנהלת אמנותית עמיתה בלהקת "בת-שבע". לכל אחד מהזוכים בקטגוריה זו יוענקו 25 אלף שקלים. מטרת פרס לעודד את האמן הצעיר להמשיך וליצור ולהעשיר את עצמו בתחום המחול בכל דרך שיבחר. לשלומי ביטון העניקו השופטים את הפרס על שפתו הייחודית, המקורית והאישית וכתבו בנימוקיהם: "עבודותיו מעידותע ל עקשנות והתמדה, על סקרנות וחקירה מעמיקה של העולם סביבו. יצירתו החדשה "רק אויר/בלי ידיים" היא פנינה כוריאוגרפית הנחרטת עמוק בלבו של הצופה. שלומי הינו יוצר ומבצע יוצא דופן, בעל עולם פנימי עשיר ומסעיר ואמירה ברורה ומדויקת".

  על יוסי ברג כתבו השופטים: "מדובר בכוריאוגרף פורה ובעל שפת מחול מגובשת הבונה קומפוזיציות תנועתיות בהירות וטעונות רגשית. הוא יוצר מרקחת של כאן ועכשיו על בסיס אסוציאציות מזמנים אחרים, מפגשים בלתי אפשריים, נגיעות כואבות בצד רגעים של התעלות. כיוצר הוא מנהל דו-שיח מתמיד עם הקהל היודע לקרוא את שפתו ומזדהה עמו. בפשטות, בהומור, בשימוש באביזרים, במוזיקה ובשקט הוא בונה עולם ומלואו שיש בו מידה ניכרת של פיוט ואמת פנימית מרשימה". על שרון אייל כתבו השופטים בנימוקיהם: "זוהי כוריאוגרפית צעירה, פורה ובעלת ניסיון המגבשת לעצמה סגנון תנועתי אישי. עבודותיה גורמות לטלטלה רגשית כאשר היא מובילה את הצופה דרך רבדים פסיכולוגיים מורכבים למסע אסוציאציות מגוון. השימוש שעושה שרון אייל במוזיקה ובתנועות ביזאריות מכוונות באים לידי ביטוי בראייה בימתית כוללת ומקורית והם ראויים לציון ולתמיכה".

   

  השנה הוחלט להעניק פרס נוסף בסכום של 15 אלף שקל ליוצר בראשית דרכו בתחום המחול. פרס זה יוענק לרקדנית והכוריאוגרפית אביגיל רובין, שהעלתה השנה במסגרת אירועי "מחול אחר" במרכז סוזן דלל את "סולו ברירת מחדל", עבודת ביכורים שזכתה לתשבחות רבות. מטרת הפרס לעודד יוצרים בולטים הנמצאים בראשית דרכם, לאפשר להם להעמיק את פעילותם המקצועית ולהשתלב בתחום. בנימוקי השופטים נכתב: "רובין הינה כוריאוגרפית צעירה ומבטיחה. ביצירתה ניכר כשרונה בתחומי אמנות שונים והיא מצליחה ליצור עניין וסקרנות אצל הצופה. אביגיל בונה דינמיקה מעניינת שיוצרת אווירת מתח המתפרק ברגעי הומור עצמי המעיד על כשרון ומקוריות. ביצירתה ניתן לראות התחלה מבטיחה הראויה לעידוד ולטיפוח".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אביגיל רובין. פרס ליוצרת בראשית דרכה
  לאתר ההטבות
  מומלצים