שתף קטע נבחר

הכנסת: מי הוציא את התקע מהשקע?

מערכת ההצבעה האוטומטית של הכנסת קרסה לפני ההצבעות על הודעתו המדינית של ראש הממשלה. בדיקה מעלה חשד שאחד מחברי הכנסת הוציא בכוונה את התקע של המערכת מהשקע

מבוכה בכנסת: בבית המחוקקים ניסו אמש (יום ב') למצוא מי הוציא את התקע מהשקע של מערכת ההצבעה האוטומטית. המערכת כשלה לפני ההצבעות על הודעות הסיעות ועל הודעתו המדינית של ראש הממשלה, ויו"ר הכנסת נאלץ להורות על ספירת קולות ידנית.  

 

מבדיקה שערך סגן מזכיר הכנסת, עולה כי אחד מחברי הכנסת חיבל במערכת ההצבעה ומשך את השקע מהתקע, ולא בטעות.

 

ההצבעות על הודעתו המדינית של ראש הממשלה ועל הודעות הסיכום של סיעות הכנסת, התבצעו באופן ידני, לאחר ששורה שלמה בספסלי האופוזיציה לא פעלה. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, חשד כי התבצעה תקלה מכוונת ושלח את סגן מזכיר הכנסת לבדוק את העניין. מבדיקה התברר כי השקע אכן היה בחוץ. מיד כשהוחזר בחזרה, חזרה המערכת לפעול באופן תקין.

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין: "שורה שלמה לא פעלה, אז העליתי השערה שמישהו הוציא את התקע. לאחר בדיקה התברר שמישהו אכן הוציא את התקע. ייתכן מצב שאולי מבלי לשים לב, אחד מחברי הכנסת הוציא את התקע ברגלו בטעות. כתוצאה מכך, עברנו במבוכה להצבעה ידנית, ולאחר שסגן מזכיר הכנסת חיבר את השקע לתקע - המערכת שוב פעלה".

 

בדיקה מגלה: התקע הוצא בכוונה

 

באופן נדיר, הכניס יו"ר הכנסת את העיתונאים אל המליאה, על-מנת להראות להם את החיבורים של המערכת. כתב ynet ניסה להוציא את התקע בעזרת הרגל, אך לא הצליח, כי השקע מחובר לתקע באמצעות פין שיש ללחוץ עליו בצידו על-מנת שייצא. לכן, סביר מאוד להניח שהשקע הוצא בכוונה. בשורה המדוברת יושבים חברי הכנסת אילנה כהן, אחמד טיבי, וחלק מחברי סיעת ש"ס והאיחוד הלאומי.

 

הפרשה המביכה הנוכחית מצטרפת לפרשת ההצבעות הכפולות בכנסת. ב-17 ביוני אשתקד הורה היועץ המשפטי דאז, אליקים רובינשטיין, לפתוח בחקירה פלילית בחשד לזיופים בהצבעה לאישור התוכנית הכלכלית. בין היתר נחשד כי ח"כ גורלובסקי הצביע במקומו של ח"כ גלעד ארדן, עמיתו לליכוד וח"כ חזן הצביע במקומה של ח"כ ענבל גבריאלי.

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הביע בחודש מרס השנה תמיכה בהחלטת ועדת הכנסת שלא להסיר את חסינותו של ח"כ מיכאל גורלובסקי מהליכוד בפרשת ההצבעות הכפולות. מזוז ביקש מבג"ץ לדחות את העתירה של העמותה לאיכות השלטון נגד החלטת הוועדה מהסיבה שגורלובסקי הודה מייד במעשה וכבר נענש בוועדת האתיקה.


פורסם לראשונה 11/10/2004 22:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
מי הוציא את התקע? ריבלין
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי אף פי
פעולה מכוונת נגד שרון?
צילום: איי אף פי
שקע ותקע בגרסת הכנסת
מומלצים