שתף קטע נבחר

ההתנתקות: הרב עובדיה ביקש ממופז "מפות"

שר הביטחון הגיע לבית מנהיגה הרוחני של ש"ס כדי לנסות ולגייס את תמיכתו בתוכנית ההתנתקות, למרות שבעבר הצהיר הרב עובדיה כי יתנגד לה בתוקף. לפגישה זו משמעות רבה, ביום שאחרי תבוסתו הצורבת של ראש הממשלה בהצבעה בכנסת וניסיונותיו להרחיב את הקואליציה. בש"ס מבהירים: יש סיכוי שהרב ישנה את עמדתו, אם ישתכנע

לחץ של ראש הממשלה ואנשיו על ש"ס: בבוקר שאחרי תבוסתו הקשה של ראש הממשלה אריאל שרון בהצבעה על הודעתו המדינית בכנסת, הגיע שר הביטחון שאול מופז למנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, בניסיון לשכנעו לתמוך בתוכנית ההתנתקות.

 

הפגישה בין השניים החלה ב-8:30 בבוקר (יום ג') ונמשכה כחצי שעה. השתתפו בה גם יו"ר ש"ס, חבר הכנסת אלי ישי וכן מזכיר הממשלה ישראל מימון. גורמים בש"ס אמרו ל-ynet כי "השר טוען דברים שלא נשמעו בעבר. מוקדם לומר שהרב השתכנע - אך גם לא ניתן להגיד כי השיב ריקם את פניו של מופז".

 

מופז הסביר לרב עובדיה את עיקרי תוכנית ההתנתקות, ונימק מדוע לתפיסתו היא מוסיפה לביטחון אזרחי ישראל. הוא טען כי לאחר ההתנתקות, יהיו פחות קורבנות, ולכן מדובר בפיקוח נפש. שר הביטחון הזכיר לרב את פסק ההלכה שלו, לפיו עבור פיקוח נפש מותר להחזיר שטחים.

 

מופז הוסיף ואמר כי לאחר תוכנית ההתנתקות, מצב הביטחון יישתפר, וכתוצאה מכך גם המצב החברתי-כלכלי, מה שמתיישב עם רצונותיה של ש"ס. הרב עובדיה הקשיב ושאל שאלות אינפורמטיביות. בתום הפגישה סוכם שלא ניתן למצות את הדברים בפגישה אחת. מופז ביקש לשוב ולהיפגש.

 

הצדדים הסכימו כי יתקיימו מספר מפגשים בנושא, והפגישה הבאה עם הרב תכלול את הצגתם של ההסדרים המתוכננים לעומק, כולל הצגת המפות עצמן לרב והסבר מפורט יותר של מהלך ההתנתקות. בש"ס הבהירו: "במידה והשר יציג בפגישות הבאות סיבות משמעותיות חדשות לביצוע התוכנית, ייתכן שינוי בעמדתו של הרב". 

 

יצוין כי בחצי השנה האחרונה נפגש הרב עובדיה יוסף עם אנשי ביטחון לשעבר שנשלחו אליו ביוזמת אנשי יש"ע, ואשר הציגו לו את הסכנות בתוכנית. במערכת הפוליטית מפרשים את קיום הפגישה כניסיון לשכנע את הרב עובדיה יוסף לתמוך בתוכנית - המשוכה הקשה ביותר במו"מ לצירוף ש"ס לקואליציה.

  

הרב יוסף הצהיר בעבר בגלוי על התנגדותו לתוכנית ההתנתקות, ולפני כמה חודשים אף הוציא גילוי דעת ובו טען כי התוכנית מסוכנת לישראל. יו"ר התנועה, ח"כ אלי ישי, רמז כי ש"ס תוכל להתפשר על תמיכה בתקציב המדינה - אך יש לשכנע את הרב עובדיה יוסף לחזור בו מהתנגדותו לתוכנית.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
הרב עובדיה. מתנגד
צילום: צפריר אביוב
צילום: אחיה ראב"ד
מופז. ניסה לשכנע
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים