שתף קטע נבחר

הרב שפירא: לסרב פקודה לעקירת יישובים

הרב הראשי לשעבר, שנחשב למנהיג הרוחני של הציונות הדתית: "חיילים ושוטרים יראי שמיים צריכים להבהיר למפקדיהם שכשם שלא יחללו שבת ולא יאכלו טרפות, כך לא יעקרו יהודים מבתיהם"

הרב אברהם שפירא, הרב הראשי לשעבר ומבכירי המנהיגים הרוחניים של הציונות הדתית, מצטרף לרבנים שקוראים לסרב לפקודה לעקירת יישובים.

 

העיתון "בשבע" מדווח הבוקר (יום ה') על התבטאות של הרב, לפיה "חיילים ושוטרים יראי שמיים צריכים להבהיר כבר עכשיו למפקדיהם שכשם שלא יחללו שבת ולא יאכלו טרפות, כך לא ייעקרו יהודים מבתיהם".

 

הרב שפירא גם מתח ביקורת על הרב שלמה אבינר מבית-אל, שפסק לפני ימים אחדים כי אין לסרב פקודה לפינוי יישובים, ואמר כי דברים אלה "מכשילים את הרבים". עוד אמר הרב שפירא שלא רק שאסור לחייל לעקור יישובים - אף אסור לו לסייע למי שעושה כן. הוא דחה את הטענות כאילו הצבא יתפרק כתוצאה מכך.

 

גם הרב זלמן מלמד מהיישוב בית-אל, המשויך לציונות הדתית, פירסם דברים נגד מילוי פקודה לעקירת יישובים: "אם הסירוב הזה יביא לשבר בעם ובצבא, כל האחריות לכך תיפול על הממשלה".

 

מקורבי הרב זעמו על פרסום הדברים, והדגישו כי הם נאמרו במסגרת של "שיחה פרטית".

 

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר בתגובה לדברים: "על המדינה לעצור הזרמת כספים לישיבת מרכז הרב, אשר הרב שפירא עומד בראשה ומטיף לסירוב פקודה. לא ייתכן שאנשים בעלי תפקיד ציבורי יסיתו ציבור שלם להפר חוק ויעשו שימוש בדת לצרכים פוליטיים". ח"כ אפרים סנה האשים: "זהו תחילת המרד של המתנחלים הקיצוניים בדמוקרטיה הישראלית".

 

בעת האחרונה השמיעו רבים בכירים אמירות דומות, בדבר האיסור למלא פקודה לפינוי יישובים. הרב שפירא, שנחשב למנהיג הרוחני של המפד"ל, התבטא כבר בעבר, בפרשת חברון ותל רומיידא, בעניין האיסור לציית לפקודת פינוי. אולם עד עתה הוא סירב להביע את עמדותיו בעניין תוכנית ההתנתקות.  

 

בכירים במערכת הביטחון, בצה"ל ובמשטרה אמרו כי יתייחסו בחומרה לכל תופעת סרבנות, אך הוסיפו כי ישתדלו להתחשב בבקשותיהם של חובשי כיפות, אשר יבקשו לפטור אותם ממלאכת הפינוי.   

 

הערב ייערכו במקביל מאה הפגנות נגד תוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה. אחת מהן תתקיים בקיבוצו של ראש מנהלת ההתנתקות, יהונתן בשיא, כאשר האירוע המרכזי יהיה מול ביתו של שרון בירושלים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
"הצבא לא יתפרק". הרב שפירא
צילום: זום 77
תחילת המרד. סנה
צילום: גיל יוחנן
מאה הפגנות נגד ההתנתקות (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים