שתף קטע נבחר

הפגנת ה-100: קיוו לחצי מיליון, הגיעו אלפים

מארגני "100 ההפגנות נגד ההתנתקות", ובהם דניאלה וייס, ציפו לכחצי מיליון מפגינים, שישטפו את רחובות ישראל במפגן עוצמה נגד ההתנתקות. בפועל, כפי שמתברר מנתוני המשטרה, הגיעו רק כמה אלפים למוקדי ההפגנות. אחד מהם אמר ל-ynet: "הייתי כאן כשאלוהים הזיז את גולדה, ואני מקווה שאלוהים יזיז גם את שרון"

מפגן כוח? כמה אלפי מפגינים התכנסו אמש (יום ה') בכיכר פריז בירושלים ובמקומות נוספים ברחבי הארץ ל-"100 ההפגנות נגד ההתנתקות". אירועי המחאה נפתחו ב-18:00 ב-100 יישובים ברחבי הארץ, אבל תחזית המתנחלים להביא לרחובות חצי מיליון מפגינים התנפצה.

 

ראש מועצת יש"ע בנצי ליברמן הביע שביעות רצון רבה ממפגן הימין שנערך ביישובים שונים ברחבי הארץ. לדבריו, "על פי הנתונים שהצטברו אצלנו, מדובר במספר המתקרב לכ-100 אלף איש מפגינים". אולם מנתוני המשטרה עולה כי בהפגנות השתתפו רק כמה אלפים.

צילום: גיל יוחנן

 

ליברמן הסביר מדוע המתנחלים לא הגיעו למספר לו ציפו: "צריך להבין שהרבה יותר קשה לבוא ל-100 הפגנות מאשר להפגנה אחת גדולה. ועדיין בעיני זו הצלחה גדולה".

 

מפגן הכוח המרכזי היה בכיכר פריז, עשרות מטרים ממעונו של ראש הממשלה בירושלים. העצרת נפתחה באמירת פרקי תהילים ובתפילת ערבית. לאחר מכן התאגדו המפגינים הירושלמים במעגלי ריקודים ופצחו בריקוד בהפנינג המוני.

 

לכמה שעות נצבעה שכונת רחביה בכתום עז, צבעי הגוש, ובאלפים של חובשי כיפות וכיסויי ראש. באופן שכוון היטב על ידי הנהגת הגוש ועל ידי מארגן ההפגנה, רפי סרי, לא נראתה ההפגנה כפוליטית כל כך אלא בעיקר כהפנינג ימני דתי לאומי ענקי.

 

מרבית המפגינים, בני נוער וילדים, חילקו סטיקרים עליהם נכתב 'יש בנו אהבה והיא תנצח' ונעו בהתלהבות לצלילי להקות הרוק החסידיות "מערבה מכאן" מגוש קטיף ו"חיות הקודש" שהופיעו מעל במה שהוקמה בכיכר.

 

מסך וידיאו ענקי שהוקם בפינת הכיכר ששידר במהלך הערב "פריצות" ממוקדי מיפגן שונים שארגנה המועצה ב-99 ישובים נוספים ברחבי הארץ, וכן "קליפים" ובהם תמונות וקולות מישובי הגוש, הוסיף גם הוא לאווירת ההפנינג.

 

גם הדוברים מעל הבמה לא היו אישי ציבור אלא תושבים שונים מן הגוש ומרחבי הארץ אשר דאגו לדבר בגובה העיניים ולא בסיסמאות פוליטיות שחוקות. אחת הדוברות, תושבת רמת הגולן, אמרה כי גבולות הארץ נקבעים על ידי האנשים המתיישבים בה. "עם שאינו מוכן להגן על ארצו הוא עם עבדים. לזה אני לא מוכנה. אפילו בהמנון שלנו כתוב 'להיות עם חופשי בארצנו' לכל ההיסטוריה של הארץ, בכל מקום בו נטענו עץ, בכל מקום בו נבנו בתים, בכל מקום שנחרשה אדמה – שם עובר הגבול שלנו. נגן על גוש קטיף כפי שאנו מגנים על רמת הגולן" אמרה.

 

ד"ר משה לפיד, חבר ליכוד ומרצה באוניברסיטת חיפה, אמר כי תוכנית ראש הממשלה עומדת בניגוד מוחלט לעמדה אותה מביעה מפלגתו. "במשך עשרות שנים חינכה תנועת הליכוד, הנאמנה לדרכו של זאב ז'בוטינסקי, כי לעולם אין לסגת משטחי ארץ ישראל. עומדות בפנינו היום שתי דרכים להלחם ברוע הגזירה: האחת משפטית, באמצעות הבג"ץ מפני שהגירוש מנוגד לחוקי מדינת ישראל, וכן מנוגד לעמדה אותה נקטו חברי הליכוד וראש הממשלה נוהג בניגוד לעמדה זו. כמו כן ישנה הדרך הפוליטית באמצעותה ניתן לסכל את התוכנית".

  

תהלוכת לפידים, ומעצר  

 

לפני העצרת המרכזית התקיימו תהלוכות לפידים שיצאו מחמישה מוקדים בבירה לכיוון כיכר פריז. בכיכר הוקמה במה וכן מסך וידיאו גדול. באמצעותו צפו במפגינים במקומות אחרים ברחבי הארץ - בשדרות, בבית-שאן, באשדוד, בנתניה, בפתח-תקוה, בקריית-שמונה, בשלומי וכן בקיבוץ שדה אליהו, קיבוצו של יהונתן בשיא - ראש מינהלת ההתנתקות.

 

כבר בתחילת העצרת בירושלים נעצר פעיל בתנועת חזית יהודית-לאומית, בראשות מרזל, אשר הפיץ כרזות בכניסה לעיר בהן נכתב שיש לצאת למאבק כנגד ראש הממשלה, אריאל שרון. לטענת המשטרה הפעיל נעצר לאחר שחילק חומר הסתה. פעילי התנועה טענו כי החומר שחולק למפגינים לגיטימי וכי "על משטרת ישראל ללמוד פרק בדמוקרטיה ובחופש ביטוי".

 

צ'יקו בן זמרה מחברון, שפתח את האירוע, אמר: "זהו מסר של אחדות. עם ישראל אומר לא לתוכנית ההתנתקות. אנו לא מאמינים לסקרים ולא מאמינים למתפקדים. עם ישראל לא מוכן להתאבד, לא מוכן להפקיר יהודים, לא מוכן להחריב עשרות בתי כנסת, לא מוכן להרוס בתים ואדמה".

 

ג'רמי, עולה מדרום אפריקה, המתגורר ברובע היהודי בירושלים, הגיע להפגנה. לדבריו, תוכנית ההתנתקות היא טעות גדולה שעושה ראש הממשלה שרון, "אני נמצא כאן כי אני רוצה להיות עם העם. זו טעות גדולה להוציא אותנו מהגוש, אם נוציא את המתנחלים מגוש קטיף הפלסטינים ייכנסו לכל שטחי הארץ ואז יהיה הרבה יותר גרוע".

 

אחד המפגינים, גדליה גינסבורג מאלון שבות, אמר ל-ynet: "אלוהים הוא שר ההיסטוריה של עם ישראל והוא מגלגל את המהלכים כפי שצריך. אני איני יכול לשבת בבית ולא לעשות דבר. כבר 30 שנה אני מפגין למען ארץ ישראל. הייתי כאן כשאלוהים הזיז את גולדה, הייתי כאן כשאלוהים הזיז את ברק ואני מקווה שאלוהים יזיז גם את שרון. לארץ ישראל יש כוחות מיוחדים. היא מקיאה מתוכה את כל מה שאינו טוב לה".

 

מאות מפגינים בדרום ובצפון

 

הפגנה גדולה, בהשתתפות מאות בני אדם, התקיימה סמוך לקניון ערים בכפר סבא. הנואמים בהפגנה חזרו והדגישו את החשיבות של ההתיישבות בשומרון ובעזה והוסיפו כי ההתנגדות להתנתקות צריכה להיות במסגרת החוק ודרך הפגנות.

 

בין הנואמים היתה ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס,  שאמרה כי "חצי מיליון יהודים יצאו היום לרחובות כדי לבטא את המסירות שלהם לפיתוח ההתיישבות".

 

בין המפגינים היה גם משה עדן-נשיקה. עדן אומר כי הוא גר בהתנחלות ששמה כפר סבא והמטרה של ההפגנה היא למנוע את ההתנתקות של צפון השומרון מכפר סבא. לדבריו, התוכנית של שרון נוגדת את התוכנית של הקדוש ברוך הוא ולכן היא לא תיצלח וגם שרון לא יצליח לבצע את ההתנתקות, "כולם צריכים לדאוג שהתוכנית לא תגרום קרע בעם".

 

בפתח תקווה הפגינו כ-1,500 וברעננה וצומת סגולה הפגינו כמה מאות נוספים. 

 

ברחבת המתנ"ס בקריית גת נאספו, על-פי הערכת המשטרה, בין 250-300 איש להפגנת ההזדהות נגד תוכנית ההתנתקות. מפקד תחנת המשטרה בקריית גת, רב פקד רובי גלבוע, ציין כי המשתתפים הודיעו שיגיעו לפחות אלף איש. בפועל הגיעו הרבה פחות. עוד ציינו במשטרה כי רוב הנוכחים הם תלמידות אולפנה ותלמידי ישיבות שהגיעו מדרום הר חברון ומגוש קטיף.

 

עוד כמה מאות פעילי ימין הגיעו לאשקלון, לאשדוד, לשדרות, קריית מלאכי, ולגן יבנה. בצפון הפגינו מאות בצומת גולני. מהמשטרה נמסר שרק קומץ מפגינים הגיעו לעפולה, למגדל העמק ולבית שאן.

 

בשדה אליהו התכנסו כ-350 מפגינים בצומת הכניסה לקיבוץ. עשרות אנשים שביקשו להגיע לעצרת עוכבו בצומת הכניסה לקיבוץ בטענה שבמקום נתגלה חפץ חשוד. משתתפי העצרת אמרו בתגובה: "המשטרה עושה לנו את זה תמיד. הם לא רוצים שיבואו לפה הרבה אנשים כדי שלא יחשבו שהמחאה שלנו כל כך גדולה".

 

במקביל להפגנת ה-100 התקיימה עצרת של כמה עשרות חברי "האומץ לסרב". המפגינים נשאו שלטים בהם כתוב "יזכור עם ישראל את בניו אשר מתו בהגנה על ההתנחלויות" וגם הם נשאו לפידים.

 

שרון מצידו שב והבהיר  כי בכוונתו ליישם את התוכנית, וכי הוא מתנגד נחרצות לנושא משאל העם בנושא. 

 

בתוך כך, עלו היום התבטאויות מנהיגי הציונות הדתית מדרגה, כאשר הרב אברהם שפירא, הרב הראשי לשעבר, הצטרף לקריאת הרבנים הקוראים לסרב לפקודה לעקירת יישובים. 


פורסם לראשונה 14/10/2004 17:33

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, רענן בן-צור ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מפגינים בירושלים, ורוקדים עם להקות רוק
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
מפגינים זועמים בכיכר
צילום: איי אף פי
צילום: שאול גולן
בשיא. הפגנה ליד הבית
צילום: שאול גולן
צילום: איי פי
נחוש לבצע. שרון בכנסת, היום
צילום: איי פי
מומלצים