שתף קטע נבחר

הולנדר יבדוק האם עובדי מדינה חתמו על "עצומת הרבנים"

נציב שירות המדינה יבדוק האם הרב חיים דרוקמן, העובד במשרד רה"מ, חתם על גילוי הדעת הקורא לסרב לפנות התנחלויות. 60 רבני ערים, יישובים וראשי ישיבות פרסמו את המסמך הקובע כי "אסור לשום יהודי להשתתף או לסייע בכל צורה שהיא בפירוק ההתיישבות". הרבנים הסתמכו על פסיקות קודמות של הרבנים שפירא, ישראלי, נריה וגורן. הרב אלקים לבנון ל-ynet: "המשמעות שיש ערכי נצח שאינם משתנים על ידי ממשלה כזאת או אחרת"

הסתה של עובדי מדינה? נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, הודיע אתמול (יום ו') כי יבדוק ביום ראשון האם הרב חיים דרוקמן חתם על "עצומת 60 הרבנים" הקוראת לסירוב פקודה לפנות התנחלויות על ידי חיילי צה"ל. מהנציבות נמסר כי אם הדבר יתברר כנכון יפעל הולנדר לסיום העסקתו של הרב דרוקמן ממשרד ראש הממשלה.

 

דרוקמן הינו עובד מדינה בכיר המועסק בחוזה מיוחד בתפקיד ראש מערך הגיור במשרד ראש הממשלה. לדעת הולנדר, "חתימת עובד מדינה על עצומה מסוג זה מנוגדת לחוק ולאושיות הבסיסיות של שירות המדינה". לאחר הפרסום, התקשר הרב חיים דרוקמן להולנדר ואמר לו כי אינו עומד מאחורי עצומת הרבנים וששמו הוכנס לעצומה ללא ידיעתו ובלי הסכמתו.

 

שמו של דרוקמן נכתב בגילוי הדעת אותו פרסמו מוקדם יותר 60 רבני ערים, יישובים, ראשי ישיבות, רבני יש"ע ו"ועד פיקוח נפש", בו קראו לחיילים לסרב להשתתף ב"עקירת התנחלויות ומאחזים". זאת יום לאחר שהרב אברהם שפירא קבע כי "לחיילים אסור לגרש יהודים מביתם".

  

הרבנים, חלקם עובדי מדינה, הסתמכו על פסקי הלכה קודמים ישנים בנושא של הרב דב ליאור, תשובה לשאלה של הרב שלמה גורן ז"ל ו"דעת תורה" שפרסמו בעבר הרב אברהם שפירא והרבנים שאול ישראלי ומשה צבי נריה זכרונם לברכה.

 

בין הרבנים החותמים, יו"ר ועד רבני יש"ע הרב דב ליאור, רב העיר העתיקה הרב אביגדור נבנצל, ח"כ לשעבר הרב אליעזר ולדמן, ח"כ לשעבר הרב חיים דרוקמן, הרב זלמן מלמד, הרב משה לוינגר, רבה של קרית מוצקין דוד דרוקמן ובנו של הרב עובדיה יוסף, הרב יעקב יוסף.

 

בגילוי הדעת כתבו הרבנים כי "ארץ ישראל ניתנה לנו מאת הבורא יתברך ושייכת לעם ישראל כולו לדורותיו מאז ומקדם, ומצווה עלינו ליישבה ולהחזיקה בידינו. לכן חוזרים אנו על פסק ההלכה המיוסד על דברי רבותינו הראשונים והאחרונים ומבהירים כי אסור לשום יהודי להשתתף או לסייע בכל צורה שהיא בפירוק התיישבות או אחיזה בארץ ישראל, ארץ חיינו נחלת אבותינו האלוקית לכל מרחביה.

 

"איסור תורה זה קיים בכל תקפו כפי שקיבלנוהו מפי הגבורה במעמד הר סיני, וכבר פסק הרמב"ם שגם אם המלך גוזר לבטל דברי תורה אין שומעין לו.

 

"וידועים דברי מרן הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל בכרוז המפורסם "לא תגורו": "החיוב על כל אדם מישראל ועל כל גדול תורה בישראל, על כל איש צבא בישראל, למנוע ולעכב (מסירת קרקעותינו לגויים ח"ו) בכל אומץ ועוז ומן השמיים יסייעונו".

 

"המשמעות היא שיש ערכי נצח"

 

הרב אליקים לבנון, רבה של אלון מורה, ומהחותמים על המכתב אמר ל-ynet כי "גילוי הדעת הזה משמעותו שיש ערכים, ערכי נצח, שאינם משתנים על ידי אדם זה או אחר או ממשלה כזאת או אחרת. אלה ערכי נצח שקיימים כבר אלפי שנים. יהודים מסרו את נפשם על הערכים האלה והממשלה מתחלפת". עוד אמר הרב לבנון "ממשלה שכופה על אזרחיה לפעול נגד ערכיה, אין לה זכות קיום והיא צריכה לעבור. לעולם לא הייתה ממשלה תוקפנית ודורסנית כמו זאת והיא צריכה ללכת מהר לעם ולהעמיד לישראל ממשלה שתאחד בין הלבבות ולא תזרע שנאה ותסיסה".

 

בהתייחסו לבעייתיות של סירוב פקודה, אמר הרב לבנון: "בעבר כבר הוריתי לחיילים לסרב פקודה כאשר נאמר להם לחלל את השבת כשלא היה צורך. אותם חיילים שפנו אליי אמרו לי שהם ילכו לכלא ואני אמרתי להם: אין בעיה, אני גם אבוא לבקר אתכם וגם אוציא אתכם משם".

 

רבה של קרית מוצקין, הרב דוד דרוקמן, אמר ל-ynet כי "מי שעובר על החוק זה ראש הממשלה ואת חיצי הביקורת צריך להפנות כלפיו וכלפי רשויות המדינה". 

 

בעניין גילוי הדעת שקורא לסרב פקודה אמר הרב דרוקמן: "זה לא נעשה מתוך שמחה אלא בהתלבטות גדולה. יש פה בעיה של גירוש יהודים מביתם שיבוצע על ידי חיילים". עוד הוסיף הרב דרוקמן: "אנו מבקשים מראש הממשלה שלא יביא את עם ישראל וחיילי ישראל לדילמה קשה שכזאת".

 

ב"שלום עכשיו" אומרים בתגובה כי "ראשי המתנחלים מבינים שהם במיעוט ולכן הדרך היחידה שנותרה להם על מנת לעצור את היציאה מעזה היא בקריאות לסירוב פקודה והרס הדמוקרטיה". ב"שלום עכשיו" קוראים ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, "לטפל בתופעה לפני שתהיה פה אנרכיה".


פורסם לראשונה 15/10/2004 13:14

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גילוי הדעת
צילום: דן בלילטי
הולנדר. "זה מנוגד לאושיות הבסיסיות של שירות המדינה"
צילום: דן בלילטי
צילום: איי אף פי
פינוי מאחז. ארכיון
צילום: איי אף פי
אתר הכנסת
הרב חיים דרוקמן. חתם?
אתר הכנסת
צילום: צביקה טישלר
הרב דוד דרוקמן. "זה לא מתוך שמחה"
צילום: צביקה טישלר
צילום: זום 77
הרב אברהם שפירא. הסתמכו על הפסיקות
צילום: זום 77
מומלצים