שתף קטע נבחר

מיוחד: ישראלי בדרך לפרלמנט הרומני

נתי מאיר, שבעבר נחשד בארץ בפלילים, צפוי להיבחר לבית המחוקקים בבוקרשט מטעם מפלגתו של הלאומן ואדים טודור. בראיון ל-ynet מרומניה הוא מספר על מכחיש השואה לשעבר ש"הפך לאוהב יהודים", על המחיר הכבד ששילמה משפחתו בעקבות החבירה אליו ועל תוכניותיו ליום שאחרי הבחירות: "נעשה יופי של עסקים עם ישראל"

אם שום דבר יוצא דופן לא יקרה בחודש וחצי הקרובים, אזרח ישראלי יכהן לראשונה כחבר בפרלמנט הרומני. נשיא המפלגה הלאומנית "רומניה הגדולה" (PRM), קורנליו ואדים טודור, הודיע אתמול (שבת) כי יועצו המדיני, הישראלי נתי מאיר, יתמודד בבחירות הקרובות, שיערכו בסוף חודש נובמבר, על מקום בפרלמנט.

 

טודור הודיע כי יועצו הבכיר יוצב בראש רשימת המפלגה במחוז טולצ'ה שעל גדות הדנובה, מחוז בו זכתה המפלגה בבחירות האחרונות למספר רב של מנדטים. לכן, על פי ההערכות, ייכנס מאיר לפרלמנט הרומני כמעט בוודאות. בכך יהפוך לישראלי הראשון שנבחר לכהן בבית המחוקקים של רומניה, ועוד במסגרת מפלגה שנויה במחלוקת, עם מנהיג שנוי במחלוקת אף יותר.

 

מאיר, בעל אזרחות כפולה - ישראלית ורומנית, ששני הוריו נולדו ברומניה, עסק במשך שנים רבות בייבוא עובדים זרים מרומניה לישראל, ומשמש מזה שנה כיועצו המדיני של המנהיג הלאומן טודור. השניים מיודדים מזה ארבע שנים. מאיר היה זה שחיבר בשנה שעברה בין טודור לאסטרטג הישראלי אייל ארד, מי שמנהל כיום את קמפיין הבחירות של המפלגה, לצד תפקודו כיועץ קרוב לראש הממשלה שרון.  

 

יחד, פעלו מאיר וארד בשנה האחרונה בצורה אינטנסיבית ביותר על מנת לשנות את תדמיתו של טודור מלאומן, קיצוני, אנטישמי וגזען, לאוהב יהודים ובעל סובלנות כלפי המיעוטים האתניים. במסגרת "מסע ההסבה", הגיע טודור עד אושוויץ, יחד עם עשרות רבות של צעירים החברים במפלגתו, פרסם מכתב התנצלות בפני היהודים על דברים שאמר וכתב נגדם במשך שנים רבות, ונמנע מלגדף יהודים בפומבי.

 

כאשר ניסה טודור להשיג מידע על רון ארד, כחלק מניסיונו למחות את כתם האנטישמיות, ניסה מאיר לסייע לו. בראיון שהעניק ביולי 2002 ל"ידיעות אחרונות" הוא סיפר על מאמציו של פטרונו הפוליטי: "טודור הוא בעל קשרים חזקים בעולם הערבי, הוא שלח מכתבים רשמיים לקדאפי בלוב, לאסד בסוריה ולאיטוללות באיראן, וביקש את עזרתם".

 

מאיר נחשד בעבר בישראל במספר רב של עבירות זיוף והונאה. במשרד המשפטים הוא אף הוגדר אז "עבריין נמלט". גם ברומניה נפתחה נגדו חקירה מסועפת, בחשד לעבירות הונאה. הוא מצידו מכחיש את כל העבירות המיוחסות לו בישראל, וטוען שעזיבתו את הארץ נעשתה בתיאום עם המשטרה. "סגרתי את הכל עם עדנה ארבל", הוא אומר ל-ynet.

 

קרבתו  של נתי מאיר לפוליטיקאי השנוי במחלוקת אולי סידרה לו ג'וב במערכת הפוליטית ברומניה, אך הסבה לו נזק רב מבחינה אישית ומשפחתית: יחסיו עם הקהילה היהודית, עם הקהילה העסקית הישראלית בבוקרשט ואף עם שגרירות ישראל בעיר - נהרסו. מאיר הפך מוחרם, ולפי שעה נמנעת כניסתו לבתי כנסת ברומניה. מסיבה זו לא יכלה משפחתו לחגוג כראוי לפני חודשים אחדים את חגיגות בר המצווה של הבן הצעיר, ואף לא להשתתף בתפילות ראש השנה ויום כיפור בבתי הכנסת.

 

בראיון מיוחד ל-ynet מבוקרשט, מספר מאיר על קרבתו הגדולה לטודור ועל הקושי לחיות כישראלי מנודה ברומניה, מסביר מה הוא מתכוון לעשות כשיבחר, וטוען: ואדים השתנה וחזר בתשובה.

 

נתי מאיר, אתה יכול להסביר לישראלים מדוע חברת דווקא לאיש הזה, שהוא כל כך שנוי במחלוקת?

 

"קודם כל, האיש הזה השתנה, ואולי הוא יהיה אפילו נשיא. בכל מקרה, הוא נחשב לאנטישמי כי הוא התחיל עם הרב משה רוזן ז"ל (הרב הראשי האגדי של רומניה), ואז ממקרה פרטי של סכסוך עם הרב, זה הפך לבלאגן כללי עם היהודים. בעיקרון, בארבע השנים האחרונות שבהן אני מכיר אותו, לא הרגשתי אף פעם שהוא לכלך על יהודים. האיש מאוד מעריך את הדת שלי, והוא יודע שאני מניח תפילין כל בוקר. הוא מאוד מעריך את הדתיות שלי, ובחיים לא ביקש ממני לעבוד ביום שישי בערב או בשבת".

 

ובכל זאת, הוא פגע במשך השנים בהרבה מאוד יהודים, כתב נגדם, דיבר נגדם ואף הסית נגדם בדרך מאוד ברוטאלית. למה לך לעזור לו לנקות את שמו?

 

"הוא אמר לי: נתי, תשמע, עשיתי טעויות בחיים. אח שלי נפטר בגלל זה, ואני החלטתי לשנות את הדרך שלי. זה מה שהוא אמר לי. הוא ביקש שאעזור לו לחזור בתשובה. אז בא איש כזה, מבקש עזרה - לא תעזור לו? במה שאני עושה אני גם עוזר לעם היהודי להיפטר משונא יהודים. קשה יהיה לו לחזור עכשיו בחזרה ולדבר נגד יהודים. משונא יהודים, עשינו אותו לאוהב יהודים. כל חג הוא שולח ברכות לאריאל שרון, ברכות לשגרירות הישראלית, שולח מזכרות. אני מקווה מאוד שעוד שנה-שנתיים השנאה כלפיו תפוג.

 

"העם היהודי הוא עם קשה, והוא לא מוכן לסלוח. אני בתפקיד של יועץ בכיר רק כשנה, ואני לא יכול לתקן את מה שהוא הרס בכמה שנים. הצעד הראשון שעשיתי בינתיים זה להביא את אייל ארד לעבוד איתו. ביחד, אני מקווה שנצעיד אותו לניצחון. בינתיים, אני חושב שללכת ולקחת אדם, שנגיד היה אנטישמי וגזען, ולהפוך אותו במשך שלוש שנים לאחד שחזר בתשובה – אני חושב שכבר עשיתי את שלי. יש אחד פחות כזה".

 

ועכשיו הוא החליט להכניס אותך לפרלמנט. זה נראה כאילו שהוא משתמש בך כדי לנקות את שמו, מנסה להציב אותך ברשימה כדי להראות: הנה, גם לי יש יהודי.

 

"על מנת להוכיח שהוא לא באמת אנטישמי וגזען כמו שאומרים, כדי להוכיח שהמהפך שלו הוא אמיתי ומוחלט, הוא הציב ישראלי ברשימה. הוא יוכל לומר עכשיו: 'יש פה ישראלי, עם תעודת זהות ישראלית, ולא תוכלו להגיד שאני גזען'. אני לא ביקשתי ממנו כלום, ולא חייבנו אותו למנות אותי. זאת היתה הצעה שלו. הוא קרה לי אליו, ואמר לי: 'החלטנו למנות אותך בטולצ'ה בראש הרשימה. יש לך יכולת להביא הרבה משקיעים ישראלים לאזור. אני יודע שאתה מסוגל להביא, ומכיר את היכולות שלך. אנחנו צריכים כבישים, ואנחנו חושבים שתוכל להביא הרבה חברות ישראליות כדי לבנות'. זה מה שהוא רוצה ממני. מבחינתי יש כאן סגירת מעגל, כי אמא שלי, שנפטרה לאחרונה, היא מטולצ'ה. לא האמנתי שיקרה לי דבר כזה. כשוואדים הודיע לי על ההחלטה שלו, זלגו לי דמעות מהעיניים, כי זו היסטוריה".

 

הקהילה היהודית לא אוהבת את מה שאתה עושה, ובכלל, יש הרבה ביקורת עליך. איך אתה

מתמודד עם זה?

 

"ביום כיפור צמתי יחד עם המשפחה שלי בבית, ולא היתה לנו אפשרות להיכנס לבית כנסת, משום שהרב הראשי כאן אסר את זה עליי. זה נורא קשה. אנחנו פה לבד לחלוטין, בודדים. אי אפשר לחיות כך. כל העת קיוויתי שבאיזשהו זמן אני אצליח להגיע למעמד מסויים כך שהם, בקהילה, יתרצו. אבל זה פשוט בלתי אפשרי. הם מחרימים אותי, את הילדים שלי. אני בחור מאמין, ולא נותנים לי להיכנס לבית כנסת. אנחנו לבד פה לגמרי. תחשוב על זה. אין לנו אף אחד".

 

ואם תיבחר, מה אתה מתכוון לעשות בפרלמנט הרומני?

 

"אני מתכוון לעשות הרבה דברים, כי יהיה לי יותר כוח. אם ואדים ייבחר לנשיא, אז אחליט מה אעשה. אם הוא יהיה בממשלה, אחשוב להיות בממשלה לצידו. אולי אהיה שר, אולי יועץ. תפקיד של יועץ ברומניה זה הרבה יותר ממה שזה בישראל. תחשוב על זה: ישראלי ישלוט כאן, ברומניה, בדברים. אנחנו נהיה פה בכל מקום. בכל מקרה, אני במקום ראשון בטולצ'ה, שזה ליד הדנובה, וזה מקום נפלא ויפה עם המון דגים. בעבר הייתי יבואן של כוח אדם, יש לי הרבה קשרים עם המון חברות קבלניות, ואני מתכוון לעזור לישראלים לעשות עסקים ברומניה. היות וראש המועצה המקומית גם שייך למפלגה שלנו, אין לי ספק שנעשה יופי של עסקים".

 

עו"ד איתן לפידות, המייצג את נתי מאיר מסר בתגובה לעבירות בהן נחשד מאיר: "היום יש תיק מורחב הנוגעים לכל האישומים נגדו. ישנה עסקת טיעון, לפיה מוחזרים כספים לאנשים שלכאורה נפגעו ממנו, והוא יקבל כנס כספי ומאסר על תנאי. כל עניין ההסגרה שהיה בזמנו ועיכובי היציאה מהארץ - בוטלו. מר מאיר התייצב לכל הדיונים ללא יוצא מן הכלל, ואני מאמין שאנחנו נסיים את כל העניינים בהצלחה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: יריב כץ
מוחרם ומנודה. מאיר
צילום רפרודוקציה: יריב כץ
צילום: איי פי
"הפך לאוהב יהודים". טודור
צילום: איי פי
צילום: צביקה טישלר
האסטרטג שגויס. ארד
צילום: צביקה טישלר
מומלצים