שתף קטע נבחר

מדענים פיתחו ג'ל המונע הדבקה באיידס

הג'ל שנוסה בינתיים רק על קופות, הצליח למנוע חדירת כמויות גדולות של נגיפי איידס. מומחי איידס: התגלית היא פריצת דרך מבטיחה

תרופה עדיין אין, אולם בכל הקשור למניעת מחלת האיידס - חדשות מבטיחות: מדענים אמריקאיים פיתחו ג'ל המונע הדבקה באיידס. הג'ל שנוסה בינתיים על קופות, הצליח למנוע הדבקתן בכמות גדולה של נגיפי HIV. לדברי מומחים, המדובר בפריצת דרך מבטיחה.

 

נגיף האיידס חודר לתאי הגוף דרך קולטנים ייחודיים על גבי שטח פני התא. קולטן חביב במיוחד על הנגיף הוא ה-CCR5. כבר זמן רב ידוע היה כי אנשים החסרים את הקולטן CCR5 בגופם, בשל מוטציות (עיוותים גנטיים), כמעט ואינם נדבקים בנגיף האיידס.

 

המדענים ניצלו עובדה זו, כדי ליצור תכשיר מיוחד המעכב את שער הכניסה של נגיף האיידס לגוף, הוא הקולטן CCR5. הם נתנו ל-30 קופות טיפול הורמונלי, שהפך אותם לפגיעים במיוחד להדבקה בנגיף ה-HIV. אחר כך, ריססו החוקרים את נרתיק הקופות בכימיקל שפותח. 15 דקות לאחר מכן הזליפו החוקרים לאותו מקום כמויות גדולות של נגיף האיידס.

 

הקופות שקיבלו את המינון הגבוהה ביותר של הג'ל, לא נדבקו כלל באיידס. מנות קטנות יותר, העניקו כ-80 אחוז הגנה. החוקרים לא מצאו כל תופעות לוואי כתוצאה מהשימשו בג'ל. החיסרון היחיד הוא עלותו הגבוהה של ייצור הג'ל, ועתה מקווים המדענים למצוא דרכים להוזילו.

 

על פי נתוני משרד הבריאות, מצויים בישראל כ-4,000 נשאי נגיף ה- HIV. בוועד למלחמה באיידס טוענים מנגד, כי קיימים עד 10,000 נשאים ישראליים, מתוכם כמה מאות שאינם יודעים על כך ועלולים להדביק אנשים נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
איידס. הג'ל קטל את הנגיף
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים