שתף קטע נבחר

שליש מהדו-חיים בסכנת הכחדה

מחקר שנערך על ידי 500 חוקרים מ-60 מדינות שונות קובע כי אוכלוסיית הדו-חיים נמצאת בסכנת הכחדה, עקב איבוד אזורי מחייה, צייד, מחלות וככל הנראה פטרייה קטלנית

לפחות שליש מקרב הדו-חיים (המינים האמפיביים) נמצא בסכנת הכחדה, כך מפרסם המגזין "סיינס" על פי מחקר אחרון אותו ערכו 500 חוקרים מ-60 מדינות שונות והיא נמשכה שלוש שנים. החוקרים יצאו בקריאה חד שממעית לכל גורמי איכות הסביבה והארגונים הירוקים לעשות משהו מהותי בנידון, ומהר, לפני שיהיה מאוחר מדי, והוסיפו כי הדו-חיים חיוניים ביותר ברשרת המזון הגלובאלית.

 

המינים האמפיביים כמו למשל צפרדעים, קרפדות, סלמנדרות, נמצא בסכנה שנגרמת בעיקר עקב איבוד אזור מגורים טבעיים, צייד הנעשה על ידי בני אדם וכן מינים אחרים וכמובן מחלות, אך החוקרים מציניים כי הסיבה העיקרית לסכנה הממשית עדיין לא ברורה לחלוטין.

 

 

 

אחד הסברות היא שמדובר בפטרייה ידועה למדע, ושמה dendrobatidis Batrachochytrium. היא כבר השמידה בעבר אוכלוסיות שלמות, היא מזהמת את עור החיה ומשבשת בכך את תהליך ספיגת החמצן, אך אין לכך עדיין תימוכין שזו הסיבה העיקרית.

 

החוקרים הוסיפו כי בעשרים השנים האחרונות, נכחדו 122 מינים של דו-חיים. כיום עדיין יש 5,743 מיני דו-חיים. לפי המימצאים במחקר האזור הקטסטרופלי ביותר מבחינת הדו-חיים הוא מרכז ודרום אמריקה, בייחוד באזורים הטרופיים, שם מקורות המחייה שלהם הולכים ומזדהמים.

 

ניל קוקס, אחד הממונים על המחקר מטעם "התאחדות השימור העולמית" ו"הארגון הבינלאומי לשימור טבע", סיכם את הסוגיה באומרו כי הדו-חיים חשים ומגיבים לזיהום המים שוינויי האקלים לפני שחשים בהם חיות אחרות ואף בני האדם, וכמובן שהדבר מהווה סכנה ברורה ומיידית גם לשאר המינים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיום עדיין יש 5,743 מיני דו חיים
מומלצים