שתף קטע נבחר

הרב עמר פרסם תקנות גיור מחמירות, ללא ידיעת רה"מ

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אמר בדיון בוועדת קליטה כי התקנות אותן פרסמה הרבנות הראשית ברשומות לא עברו בצינורות המשפטיים המקובלים, ומשרד המשפטים, האחראי באופן רשמי על פרסומים אלו, כלל לא ידע עליהם. יו"ר ועדת הקליטה ביקשה את התערבותו של היועץ המשפטי לממשלה

מבוכה אחזה היום (ג') בקרב חברי ועדת העלייה והקליטה של הכנסת בעקבות חשיפת ההנחיות המחמירות אותן פרסם הרב הראשי לישראל, הרב שלמה עמר, בנוגע לתהליך הגיור לעולים. ההנחיות פורסמו ללא ידיעת משרד ראש הממשלה, האמון על ענייני הגיור.

 

ב-13 בספטמבר השנה, כחודשיים לאחר שפורסמה הוראת ראש הממשלה, להעביר את מערך הגיור ממשרד הדתות שפורק ומן הרבנות הראשית לידי משרד ראש הממשלה, ולהקמת מערך גיור מיוחד, פרסם הרב עמר הנחיות חדשות בנושא. הללו מחמירות מאוד בתהליך הגיור לעומת ההנחיות אותן קבעה שורה של רבנים אשר עסקו בנושא, ונוגדות בבירור את עמדת ראש הממשלה, לפיה יש להקל ככל הניתן בתהליך הגיור ולמקדו אך ורק בפן ההלכתי תוך צמצום כל הקשיים הבירוקרטיים.

 

הדיון שקיימה הוועדה הוקדש רובו ככולו לשאלת סמכותו של הרב עמר לקבוע תקנות בנושא הגיור. 

 

עו"ד קובי שפירא, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אמר, כי התקנות אותן פרסמה הרבנות הראשית ברשומות לא עברו בצינורות המשפטיים המקובלים, ומשרד המשפטים, האחראי באופן רשמי על פרסומים אלו, כלל לא ידע עליהם.

 

"כעיקרון, מרגע שפורסמו נהלים ברשויות הם הופכים לרשמיים ומחייבים. אולם על פי הגדרת סמכויותיו של הרב הראשי מאז הועבר מערך הגיור לידי משרד ראש הממשלה ולראשותו של הרב חיים דרוקמן, אין זה מסמכותו של הרב הראשי להתערב בהליכי הגיור ואין בסמכותו לקבוע לאנשי מערך הגיור באילו תקנות לנקוט" אמר עו"ד שפירא.

 

היועץ המשפטי של הרבנות הראשית, עו"ד אולמן, טען כי מאז ומעולם עסקה הרבנות הראשית בסוגיית הגיור אך יש לבדוק באופן חוקי האם הוצאת המערך מידי הרבנות משנה באופן מעשי גם את הגדרת סמכויותיו של הרב הראשי בנושא זה.

 

"הרב עמר מתוקף היותו הראשון לציון הוא אחראי לבתי הדין הרבניים שהיו תמיד הגוף שעסק בגיור. האם המשמעות היא כי כיום אין לרב הראשי עוד סמכות כדי להכריע בעניין"? תמה עו"ד אולמן.

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) זעם על הביקורת שהושמעה כלפי הרבנות והאשים את שר המשפטים, יוסף לפיד, באחריות לעניין: "לא ייתכן שיתפרסם ברשויות פרסום שאין לו אישור של משרד המשפטים. זו הפעם הראשונה שאני שומע על מקרה שכזה. שר המשפטים חייב להיות מעורב, ואם לא, זהו חוסר אחריות משווע של השר" אמר ח"כ גפני.

 

אל הביקורת הקשה כלפי שר המשפטים הצטרף ח"כ אופיר פינס (עבודה) אשר האשים את השר באוזלת יד ובחוסר אחריות במילוי תפקידו: "שר המשפטים הוכיח כאן חוסר יכולת לטפל בענייני משרדו. זו בושה, עליבות וסכנה. עצוב לראות שהאיש שהיה התקווה הגדולה של הציבור החילוני החופשי בישראל מאכזב כך את בוחריו. בסיוטים גדולים ביותר שלי לא האמנתי שבתקופתו של שר משפטים שכזה תחול נסיגה בסטטוס קוו בענייני דת". אמר.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ קולט אביטל (עבודה), ביקשה לברר מהי עמדת היועץ המשפטי לממשלה בנושא. היא אף הורתה לו להתערב בעניין, לבדוק את חוקיות התקנות שקבעה הרבנות ולהכריע בסוגיית סמכותו של הרב הראשי להתערב בנושא הגיור. אביטל האשימה את הרבנות בניסיון "לתקוע מקלות" בגלגלי מערך הגיור שקבע ראש הממשלה.

 

"הסתבר לנו ללא כל צל של ספק שלא זו בלבד שהרבנות עשתה הכל כדי לתקוע מקלות בגלגלים אלא היא גם ניסתה "למרוח" אותנו. נציגיה הופיעו בפנינו בטיעונים מגוחכים וניסו באופן מכוון להסתיר מידע. מדובר במאמץ מכוון של גורמים ברבנות הראשית לחבל במאמצי ראש הממשלה לשפר את תפקודו של מערך הגיור. לצערם של אותם גורמים הם נתפסו עם המכנסיים למטה. ועדת העלייה והקליטה החליטה לעסוק בנושא בכובד ראש" אמרה אביטל. 

 

לדבריה, "עד אשר לא יובהר מעמדו של מערך הגיור ועד אשר לא ייושמו פסיקות בית המשפט העליון בנושא הגיור הקובעות שלרבנות הראשית אין סמכות בתחום, לא תיפתר מצוקתם של מאות אלפי העולים המבקשים להתגייר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
הרב עמר. הנחיות מחמירות
צילום: עמית שאבי
אתר הכנסת
ח"כ אביטל. תוקעים מקלות בגלגלים
אתר הכנסת
צילום גלי תיבון
תעודת גיור. מערך מיוחד
צילום גלי תיבון
מומלצים