שתף קטע נבחר

מופז לרב עובדיה: "זו אחת התקופות הקשות בחיי"

הבוקר נועדו בפעם השנייה בתוך כשבוע שר הביטחון והמנהיג הרוחני של ש"ס. המטרה: לשכנע את הרב לשנות את עמדתו ולתמוך בתוכנית ההתנתקות. מופז פרש בפני הרב את מפות הנסיגה. הרב עובדיה תהה: "למה אתה לא מסביר את זה גם לתושבי יש"ע?" מופז השיב: אני נפגש איתם, אבל מדובר באנשים שגרים שם דור שלישי. זה נושא טעון ורגיש. ההערכה: ש"ס תימנע בהצבעה על ההתנתקות

שר הביטחון שאול מופז נועד הבוקר (יום ד') בפעם השנייה בתוך כשבוע עם המנהיג הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, בניסיון להשיג את תמיכתו בביצוע תוכנית ההתנתקות. הרב התבטא בעבר נגד התוכנית. לבית הרב צפויים להגיע בהמשך היום האלוף במילואים יעקב עמידרור ומחר יוועד גם עם מנהיג "המורדים" עוזי לנדאו.

 

במהלך הפגישה הציג מופז לרב מפות ובהן עקרונות ההיערכות של צה"ל לאחר ההתנתקות, ובכך ביקש להדגים מדוע לא יתקיים טרור ברצועת עזה לאחר הנסיגה. מופז הראה לרב עובדיה את המצב הנוכחי במפות - גוש קטיף שישוביו מוקפים על ידי פלסטינים. מופז הבהיר בשיחה: "הטבעת הזו עוד תלך ותתעבה במשך השנים, ותגרום לנו עוד הרבה הרוגים".

 

שר הביטחון טען: "אם נעשה פעולה כפולה - נתנתק מעזה ומצד שני נמשיך לבנות את הגדר ביהודה ושומרון וסביב ירושלים - זה יקטין את הטרור באופן משמעותי. כבר היום יש ירידה גדולה. אני מאמין שאם נשלים את הצעדים האלה הדבר יקטין את הטרור ויאפשר עלייה של כוחות פלסטינים פרגמטים ברצועה, שלא מדברים טרור ואיתם ניתן יהיה לנהל מו"מ".

 

הרב עובדיה הגיב: "כל מה שהסברת לי - חשוב שתסביר גם לתושבי יש"ע".

 

מופז: "אני בהחלט מסביר, אני נפגש איתם כל הזמן. יש לנו שיחות ארוכות".

 

הרב תהה: "אז למה הם לא משתכנעים?"

 

מופז השיב: "מדובר בדור שלישי של אנשים שגרים שם ושיאלצו לעזוב את ביתם, דבר קשה מאוד מבחינתם אך לא פחות קשה מבחינתי. מבחינה אישית זו אחת התקופות הקשות בחיי, לעסוק בעניין כל כך טעון ורגיש אבל אני משוכנע שזה מה שחשוב לביטחון ישראל".

 

הרב: "דברי חכמים בנחת נשמעים. אנא המשך לדבר עם אנשי יש"ע. חשוב שתשכנע אותם".

 

מופז: "חשוב לעשות הכל מתוך הידברות, הבנה והסכמה רחבה".

 

הרב הודיע למזכיר הממשלה ישראל מיימון כי לא ייתן את החלטתו בטרם ישמע גורמים מקצועיים המתנגדים להתנתקות. שר הביטחון אמר בתום הפגישה כי השיחה היתה "טובה מאוד". לשאלה האם תשפיע הפגישה על אופן ההצבעה של ש"ס בשבוע הבא בכנסת על חוק ההתנתקות, השיב מופז: "כבוד הרב יודע שחשוב שההצבעה תעבור למען הביטחון. נראה לי שאכן דבריי התקבלו אצל הרב בקשב רב".

 

קשה להניח כי הרב עובדיה יוסף יחזור בו מהתנגדותו לתוכנית ההתנתקות כפי שפרסם בגילוי הדעת לפני כחודשיים - אולם ההערכה במערכת הפוליטית היא כי ש"ס צפויה להימנע בשבוע הבא מהצבעה על תוכנית ההתנתקות, זאת על מנת לא לסגור בפניה את האופציה להיכנס לממשלה.

 

הפגישה הקודמת: ניסיון לשכנע את הרב

 

בפגישה הקודמת בין השניים בשבוע שעבר הסביר מופז לרב את עיקרי תוכנית ההתנתקות, ונימק מדוע לתפיסתו היא מוסיפה לביטחון אזרחי ישראל.

הוא טען כי לאחר ההתנתקות, יהיו פחות קורבנות, ולכן מדובר בפיקוח נפש. שר הביטחון הזכיר לרב את פסק ההלכה שלו, לפיו עבור פיקוח נפש מותר להחזיר שטחים.

 

מופז הוסיף ואמר כי לאחר תוכנית ההתנתקות, מצב הביטחון יישתפר, וכתוצאה מכך גם המצב החברתי-כלכלי, מה שמתיישב עם רצונותיה של ש"ס. בתום הפגישה סוכם שלא ניתן למצות את הדברים בפגישה אחת, והרב ביקש לראות את מפות ההתנתקות.

 

יצוין כי בחצי השנה האחרונה נפגש הרב עובדיה יוסף עם אנשי ביטחון לשעבר שנשלחו אליו ביוזמת אנשי יש"ע, ואשר הציגו לו את הסכנות בתוכנית. במערכת הפוליטית מפרשים את קיום הפגישה כניסיון לשכנע את הרב עובדיה יוסף לתמוך בתוכנית - המשוכה הקשה ביותר במו"מ לצירוף ש"ס לקואליציה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
עובדיה. פגישה שנייה
צילום: מיכאל קרמר
צילום: חנן גרינברג
מופז. בא לשכנע
צילום: חנן גרינברג
מומלצים