שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ארה"ב: עקרה הרתה לאחר שהושתלה בה שחלה מאחותה
  לאחר שסבלה מהפסקת הווסת כבר מגיל 14, הושתלה בה רקמת שחלה מייצרת ביציות מאחותה התאומה. לאחרונה הודיעה האישה כי התעברה

  תושבת ארה"ב שסבלה מעקרות, הצליחה להרות לאחר שהושתלה בה שחלה מאחותה התאומה. ההשתלה בוצעה בחודש אפריל האחרון, ודווחה בכנס האגודה האמריקאית לרפואת פוריות שנערך החודש בפילדלפיה.

   

  סטאפני ירבר, בת 25, עברה מנופאוזה מוקדמת, תהליך הפסקת הווסת המאפיין נשים מבוגרות, כבר בגיל 14 אולם אחותה התאומה, מלאני מורגן, נותרה בהתפתחות
  תקינה. מלאני כבר ילדה שלושה ילדים, והציעה לתרום את הביציות כדי שאחותה תהפוך אף היא לאם.

   

  אלא שהביציות לא נקלטו היטב ברחמה של סטאפני, והרופאים הציעו כי האחות תתרום את אחת משחלותיה הבריאות, במקום. בניתוח שנמשך חמש שעות בבית החולים סנט-לוק שבסנט לואיס, הסירו הרופאים את השחלה, הפרידו אותה מהרקמה המכילה זקיקים יוצרי ביציות ,והשתילו שליש לתוך אחת משחלותיה של ירבר.

   

  לאחרונה סיפרה ירבר כי היא מצפה לתינוק. זהו הדיווח השני בעולם על השתלת רקמת שחלה, שהסתיימה בהריון תקין. לדברי הרופאים, הסכנה מדחיית השתל הייתה מזערית, בזכות היותן אחיות תאומות בעלות מערך גנטי זהה.

   

  "המקרה הוא יוצא דופן", מסביר פרופ' בני פיש, גינקולוג בכיר במרכז רפואי רבין, השוהה עתה בכנס הפוריות בארה"ב, "הרקמה היא בעלת מערך גנטי זהה, משום שהגיעה מאחותה התאומה. בספרות הרפואית תועד רק מקרה אחד של השתלת שחלה, וכלל לא ברור אם מדובר ברקמה מושתלת או בשארית של השחלה שהייתה עדיין פעילה".

   

  פיש מסביר שכיום נעשים נסיונות לאפשר לחולות סרטן העוברות טיפולי הקרנות וכימותרפיה, לשמר את השחלות לפני הטיפולים, ולהשתילם במועד מאוחר יותר לאחר שהבריאו. עם זאת, גם השתלה כזו צפוייה להיות בעייתית. "עצם ההקפאה של השחלה כרוך באובדן ביציות, ולכן השיטה יעילה בצעירות, ופחות במבוגרות. יש גם בעיה בהשתלה עצמה ובקליטתה במיקום מדוייק בשחלה".

   

  האם בעתיד תתאפשר השתלת שחלה בין נשים? פרופ' פיש סקפטי: "אנחנו לא יודעים איך הגוף יגיף לאחר השתלה של רקמה לא זהה" הוא מסביר, "הנושא עדיין לא נבדק בעולם, וכיוון הפעולה העיקרי כיום הוא לשמר שחלות של הנשים עצמם, ולהשתילם בגיל מבוגר, כמו שאנו מנסים לעשות בחולות הסרטן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חלקי השחלה הושתלו והאישה הרתה (אילוסטרציה)
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים