שתף קטע נבחר

עדנאן אל ע'ול - היסטוריה של פיגועים

בכירי הזרוע הצבאית של החמאס שנהרגו בפעולת התנקשות של צה"ל, היו מעורבים בתכנון הפיגועים בבית ליד ב-1995, באשקלון, בירושלים ובתל אביב. אל-ע'ול שימש כראש מנגנון ייצור ופיתוח אמצעי הלחימה של ארגון החמאס ברצועה

כוחות צה"ל התנקשו הערב (יום ה') בעדנאן אל-ע'ול ובעמאד עבאס, מבכירי הזרוע הצבאית של החמאס ברצועה, שהיו אחראים על פיתוח וייצור מערך רקטות הקסאם של הארגון.

 

ממערכת הביטחון נמסר, כי כישוריו של אל-ע'ול להכנת מטעני חבלה נוצלו על מנת לבצע פיגועים קשים כנגד מטרות ישראליות בהם נהרגו עשרות ישראלים ונפצעו מאות. כך, מיוחסים לו הכנת מטעני חבלה ששימשו לביצוע פיגוע בבית ליד בינואר 1995, שלושת פיגועי התופת של החמאס באשקלון וירושלים בפברואר – מרץ 1996, וכן הכנת המטען ששימש לביצוע הפיגוע בדיזינגוף במרץ 1996.

 

באפריל 1996 נעצר אל-ע'ול לראשונה על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים. במאי 2000, לאחר שברח מספר פעמים מהכלא ונכלא בשנית, שוחרר מהכלא הפלסטיני ואף גויס למודיעין המסכל הפלסטיני.

 

פעילותו של אל ע'ול מפרוץ העימות

 

אל-ע'ול שימש כראש מנגנון ייצור ופיתוח אמצעי הלחימה של ארגון החמאס ברצועה, והיה מהאחראים על פיתוח וייצור רקטות הקסאם-1 וקסאם-2. אל-ע'ול שקד תמידית על שיפור ושינוי חומר הנפץ, במטרה להגדיל את טווח רקטת הקסאם ולשפר את יכולת פגיעתה. כמו כן שקד על פיתוח אמצעי לחימה ייחודי וחדש כגון נ"ט ונ"מ. בנוסף היה אחראי על הכנת חומרי נפץ, ייצור מרגמות ופצצות מרגמה, רובה רימון נגד טנקים. הוא אף היה מעורב בפעילות ענפה של הברחות אמצעי לחימה ממצרים.

 

אל-ע'ול הקפיד להעביר את הידע שצבר לגבי אמצעי לחימה, ונהג ללמד פעילים כיצד להכין אמצעים כאלו וכיצד לטפל בו. הוא אף היה מבצע העברות של נשק מצפון הרצועה לדרומה ולהיפך, תוך שיפור הידע העומד לרשות פעילי חמאס בדרום הרצועה בכל הנוגע לאמצע לחימה, ובכלל זה גם ידע על רקטות הקסאם.

 

אל-ע'ול הוכר גם כמי שעסק בהכוונת פעילי חמאס בביצוע פיגועים כנגד כוחות צה"ל ברצועה. לכל אורך פעילותו הוא עמד בקשר רציף עם פעילי חמאס צבאיים בכירים.

 

על רקע גיוסו למודיעין המסכל הפלסטיני, נהנה אל-ע'ול מחסינות מלאה של מנגנון הביטחון הפלסטיני ואף פעל בתיאום עם בכיריו.

 

ממערכת הביטחון נמסר עוד, כי עמאד עבאס, שנהרג יחד עם עדנאן, שימש כיד ימינו והיה מעורב ביוני 1992 ברצח משה בנו ועמי זלצמן ז"ל, בעלי בית האריזה בקרני. עבאס קידם את פיתוח אמצעי הלחימה וייצורם, וכן נטל חלק פעיל בתכנון והוצאה לפועל של פיגועים הכוללים מטענים וירי לעבר כוחות צה"ל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ההתנקשות בעזה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
פעל בתיאום הבכירים. חיסולו של אל ע'ול
צילום: רויטרס
מומלצים