שתף קטע נבחר

בריא - אז צוחקים

"משנכנס אדר מרבים בשמחה", אבל אם אתם רוצים לחיך כל הזמן ולא רק בפורים לפניכם כמה סיבות טובות (ומפתיעות) להתחיל כבר עכשיו להתגלגל מצחוק

יוסי ואמו ישבו במסעדה יוקרתית והזמינו מרק ירקות חם. לפתע צרח יוסי: "אימאל'ה, יש לי זבוב מת במרק". האם קראה מיד למלצר ואמרה לו בכעס: "מה זה צריך להיות? לִבְנִי יש זבוב מת במרק". המלצר הנבוך גִמְגֵם והשיב: "אוי, אני באמת נורא מצטער, כשהכנסתי אותו הוא היה חי"... צחקתם מהבדיחה? נהדר, כי לצחוק זה בריא ומתברר שגם לגמרי רציני. לאחרונה נמצאו הוכחות מדעיות לכך שקיים קשר בין צחוק לבריאות.

 

מחלה מִדַבֶּקֶת

 

סיבות שונות גורמות לנו לצחוק, לגחך, לצחקק ולעיתים גם ל"הִתְפּוֹצֵץ מצחוק" בִּגְעִיוֹת רמות עד שיורדות לנו דמעות מהעיניים או אפילו כואבת לנו הבטן. קרה לכם שישבתם ליד מישהו שהתחיל לצחוק ולצחוק, ומיד בלי סיבה נדבקתם ממנו והתחלתם לצחוק בְּעַצְמְכֶם? אם כן, תָקְפָה אתכם מחלה מִדַבֶּקֶת ומאוד לא מסוכנת - מחלת הצחוק.

 

צחוק הוא פעולה פִיזִית הדורשת מתיחה של השפתיים כלפי מעלה וַהֲפָקַת קולות כמו "הָא הָא הָא" "חַה חַה חַה" או "הִי הִי הִי". לכל אחד יש את הצחוק המיוחד שלו. היה מחקר שאף מצא הבדלים בין צחוק של נשים לבין צחוק של גברים. הגברים נוטים יותר לִנְחוֹר וּלְהֵאָנַח כשהם צוחקים, הנשים, לעומתם, מְפִיקוֹת צלילי צחוק מוּסִיקָלִיִים יותר...

 

 

 

כיצד נשמע הצחוק שלכם?

 

לכל אחד מאתנו יש סיבות שונות ומשונות הגורמות לנו לצחוק, אפילו מִדְבָרִים שְׁטוּתִיִים. ישנם אנשים הצוחקים מבדיחות קֶרֶשׁ, יש האוהבים הוּמוֹר שחור ויש שנמשכים לְהוּמוֹר מְתֻחְכָּם יותר...כל אחד ומה שמצחיק אותו. ההומור הוא שפה בין-לאומית המקשרת בין כל בני המין האנושי. רֶפְלֶקְס (דַחַף) הצחוק נמצא אצל כל אחד מאתנו באופן אישי.

 

מצד שני, תוֹדוּ שכיף לחלוק צחוקים עם חברים. יש אנשים שכל כך אוהבים להצחיק אחרים, עד שהפכו את הצחוק למקצוע שלהם: לֵיצָנִים, קוֹמִיקָאִים, סְטֶנְד-אָפִּיסְטִים ועוד...כל בעלי המקצוע הללו צריכים להיות יצירתיים, מקוריים ומאוד כִּשְׁרוֹנִיִים כדי שיצליחו להפוך מצבים רגילים בחיי היום יום למצחיקים, לא רק בעיניהם, אלא גם בעיני הַסוֹבְבִים אותם.

 

צחוק מְשַׁחְרֵר

 

צחוק, צחוק.. אבל כיצד הצחוק קשור לבריאות? לא כל החוקרים וְהַפְּסִיכוֹלוֹגִים מסכימים, אומנם, לכך שהצחוק מסוגל לפתור בעיות רפואיות שונות, אבל כולם מסכימים לכך שהוא אינו מַזִיק ותורם לשיפור מצב הרוח. יש לכך הסבר פשוט: הצחוק משחרר חומר כִימִי הנקרא אַנְדְרוֹפִין. ידוע שֶׁהָאַנְדְרוֹפִין, חומר הַמָצוּי באופן טבעי במוח שלנו, מְסַיֵעַ להרגעת כאבים ולשיפור מצב הרוח. כלומר, אם יש לכם מצב רוח רע - תתחילו לצחוק ותראו כיצד מצב הרוח שלכם מתחיל להשתפר.

 

וזה עוד לא הכל. חוקרים טוענים שהצחוק יכול לְהַפְחִית את הסכנה לְהֶתְקֵפֵי לב. רוצים לדעת מדוע? ובכן, הלב הוא מעין מַשְׁאֵבָה הַמַזְרִימָה דם לכל אֵיבְרֵי הגוף. כְּשֶׁלוֹקִים בהתקף לב (או בִּשְׂפַת הרופאים: אֹטֶם שריר הלב), הדבר אומר שיש בעיה באספקת הדם אל השריר. זוכרים את הָאַנְדְרוֹפִין? אותו אַנְדְרוֹפִין משחרר, למעשה, את כלי הדם וכך מגביר הצחוק את זרימת הדם אל האיברים הַפְּנִימִיִים ומפעיל טוב יותר את מערכת הלב.

 

 

 

צחוק מְחַנֵךְ

 

נו, אז אם הומור הוא דבר כל כך טוב, למה שלא ננצל אותו למטרות שונות? מֶחְקָרִים שונים בדקו את ההשפעה שיש להומור. פְּרוֹפֶסוֹר אַבְנֵר זִיו, למשל, שמשמש כחוקר תחום ההומור בְּאוּנִיבֶרְסִיטַת תֵל אביב, מצא שצחוק מְקַדֵם לְמִידָה וִיצִירָתִיוּת. הוא גילה, כי תלמידים שלמדו עם מורה שֶׁטָרַח להצחיק אותם, השיגו תוצאות טובות יותר מתלמידים שלמדו עם אותו מורה מבלי שהצחיק.

 

פעם נֶעֱרַךְ אפילו מחקר בְּאוּנִיבֶרְסִיטַת חֵיפָה, שבו ניסו החוקרים לפתח ולשפר את ההומור אצל מורים הַנֶאֱלָצִים להתמודד עם בעיות קשות של מִשְׁמַעַת בכיתות. המורים עברו סַדְנָה בה נֶחְשְׂפוּ לְמַעַרְכוֹנִים ולסרטים מצחיקים ואפילו היו צריכים להכין שיעורי בית וּלְתַרְגֵל מצבים מצחיקים...ואולי, גם אתם, מניסיונכם, יכולים לבדוק אם זה עובד. נסו להיזכר לאיזה מורה אתם מקשיבים יותר? למורה שנוהג להתלוצץ וּלְהַשְׁחִיל בדיחות מדי פעם, או למורה קשוח ורציני?

 

ליצנות רפואית

 

בתרבויות קְדוּמוֹת האמינו כי הצחוק יכול לשמש כתרופה. בעבר נהגו אף לערוך פסטיבלי צחוק כדי לְזָרֵז רִפּוּי של חולים מהקהילה. אם אכן הצחוק משחרר ומשפיע על ההרגשה שלנו - מדוע שלא ננצל אותו לשיפור הרגשתם של אנשים חולים ועצובים?

 

דוקטור פֶּאטץ אָדַמְס, רופא אמריקאי שֶׁהָגָה את הרעיון של ריפוי בעזרת צחוק, טיפל בילדים חולים בעזרת הצחקות ובדיחות והשיג תוצאות יוצאות דופן (אגב, פאטץ' אדמס הוא גם שם הסרט המבוסס על סיפור חייו). לפני כשנה הוא אף הגיע לביקור בארץ, בבית חולים אָסַף הָרוֹפֵא, שם נפתח הקורס הראשון של לֵיצָנוּת רְפוּאִית.

 

בקורס, למדו הרופאים כיצד לגרום לחולים לחייך. כיום, ניתן לפגוש בבתי חולים ליצנים מקצועיים המסתובבים בחדרי בתי החולים וגורמים לילדים הַמְאֻשְׁפָּזִים לחייך ולשכוח מהכאבים והדאגות. אם תגיעו, למשל, לטיפול שיניים במרפאתו של ד"ר אריך שְׁטָיְינְבֶּרְגֵּר, תחשבו שהגעתם לבית חלומות לילדים.

 

בפינת הַהַמְתָנָה מפוזרות כורסאות פּוּף בצבעי סוכריות, יש בה גם פינת מחשב, שולחן עמוס טושים וציורים... וזה עוד לא הכל, את פניכם יקבל הדוקטור הנכבד (שסיים קורס ליצנות רפואית), באף תָפוּחַ ואדום, כובע ליצן והרבה בלונים...אז איך אפשר לפחד, או לחשוב על כאבים כשעומד מולכם דוקטור כל כך מצחיק.

 

עכשיו אתם יודעים, שיש לכם את כל הסיבות שבעולם לצחוק ולחייך. כעת, אם מישהו פעם יָעֵז ויאמר לכם "תִמְחֲקוּ את החיוך הזה מהפנים", תוכלו להשיב לו, כי בלי החיוך- החיים הרבה פחות יפים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
בריא, אז צוחקים
צילום: סי די בנק
מומלצים