שתף קטע נבחר

"בושה, לא רוצים להתקזז עם נאות החולה"

השרה לשעבר יהודית נאות נמצאת בבית החולים לקבלת טיפול רפואי, ותיאלץ להיעדר מההצבעה על ההתנתקות. על אף המאמצים הרבים, לא נמצא מי שיסכים להתקזז איתה. בינתיים נבדקת האפשרות כי תצביע בכתב. השר פורז לגולשי ynet: "לא ראוי לבסס תוצאה בכנסת על אדם חולה". האם מדובר בסוף עידן הג'נטלמניות בכנסת?

חוסר אנושיות? שעת ההכרעה במליאה על תוכנית ההתנתקות הולכת וקרבה. חברי הכנסת המתעתדים להצביע נגד התוכנית כבר יודעים שככל הנראה לא תיפול ההכרעה הערב (יום ג') על חודו של קול. ועדיין, איש מהם אינו מוכן להתקזז עם השרה לשעבר, יהודית נאות מ"שינוי", שנמצאת בבית החולים.

 

על פי הכללים המקובלים בכנסת, חברי כנסת שאינם יכולים להגיע להצבעות מסיבה רפואית או מסיבה של נוכחות בחו"ל, "מתקזזים" עם עמיתיהם במפלגות אחרות המתכוונים להצביע באופן נגדי. כלומר, אם מדובר בהצבעת בעד - יש להתקזז עם מצביע נגד - וכך מתבטלת המשמעות של אי הופעתו של הח"כ להצבעה.

 

במשך כל שעות היום ניסה מזכיר הממשלה, ישראל מימון, למצוא קיזוז לשרה אך ללא הצלחה. יושב ראש סיעת שינוי, חבר הכנסת רשף חן, פנה לסיעות החרדיות והערביות אך נענה בסירוב.


יושב ראש סיעת ש"ס, חבר הכנסת יאיר פרץ, אמר כי חברי הכנסת של הסיעה שאלו את הרב עובדיה האם אפשר לתת לשרה קיזוז, והרב סירב. "אנחנו לא יכולים לפעול נגד פסיקת הרב", הבהיר.


שר הפנים, אברהם פורז מ"שינוי", אמר בפורום מיוחד לגולשי ynet כי הוא מצפה שמישהו מחברי הכנסת המתנגדים להתנתקות יתקזז עם נאות. לדבריו, "אין זה ראוי לבסס תוצאה בכנסת על אדם חולה. בשעתו, בשנת 1995, בהצבעה מאוד קריטית בכנסת בנושא רמת הגולן, התקזזתי עם המנוח חבר הכנסת חיים קופמן, משום שחשבתי שאסור לגרום למצב שבו הרוב יהיה מלאכותי, או שניאלץ אדם חולה להגיע לכנסת".


חבר הכנסת רוני בריזון, מ"שינוי" אף הוא, אמר בתגובה כי הוא נדהם מחוסר האנושיות שבסירובם של חברי הכנסת לקזז את קולה של נאות בהצבעה. לדבריו, "אשה חולה שוכבת בביתה ומתייסרת על כך שקולה ייחסר בהצבעה החשובה הזו". 


בריזון קרא לח"כים המתנגדים לגלות מידה של אנושיות ולהתקזז בהצבעה עם נאות, וטען: "הרי התוצאה הסופית של ההצבעה לא תפגע".


מקורביה של נאות הביעו צער רב על סירובם של חברי הכנסת להתקזז. בשיחה עם ynet אמר אחד המקורבים כי זו "בושה וחרפה שאף אחד מחברי הכנסת אינו מתעלה מעל השיקולים הפוליטיים".


לדבריו, "נבחרי הציבור מתגלים כחסרי אמות מידה מוסריות. השרה לשעבר תומכת בתוכנית, והיא שוהה בבית החולים שם היא מקבלת טיפול רפואי. אין באפשרותה לדחות את הטיפול ולסכן את בריאותה".


כעת מנסים גורמים בסביבתו של ראש הממשלה לבדוק את האפשרות לפיה הצבעתה של השרה תתבצע בכתב, זאת למרות שתקנון הכנסת אינו מאשר זאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לא נמצא קיזוז. נאות
צילום: אלכס קולומויסקי
גלי תיבון
"לא נפר את דברי הרב". פרץ
גלי תיבון
מומלצים