שתף קטע נבחר

השרה נאות: בגלל הסרטן - פורשת מהממשלה

באוגוסט 2003 אובחן גידול סרטני בגרונה של השרה לאיכות הסביבה חברת שינוי. היום הודיעה: "מאחר שברצוני לרכז כוחות לטיפול בבריאותי, אני מוצאת לנכון לפנות את מקומי לטובת שר אחר. אני תקווה ששר אחר ימשיך את העשייה שנקטעה"

השרה לאיכות הסביבה, יהודית נאות, הודיעה היום (ב') על כוונתה לפרוש בקרוב מתפקידה בממשלה. במקומה יתמנה לתפקיד השר אילן שלגי, ובמקומו במשרד המדע תשב ח"כ מלי פולישוק-בלוך. ח"כ רוני בריזון צפוי להתמנות לתפקיד יו"ר ועדת החינוך של הכנסת.  

  

באוגוסט 2003 אובחן גידול סרטני בגרונה של נאות. היא עברה ניתוח ראשון בגרמניה ואח"כ סדרת ניתוחים בבתי החולים בחיפה וכן סדרה של טיפולים כימותרפיים. בניתוחים הוסרו מיתרי הקול שלה ומאז ועד היום אינה יכולה לדבר.

 

בהודעה שפרסמה כותבת נאות: "מספר חודשים לאחר כניסתי לתפקיד התגלה גידול סרטני בגרוני. לאורך כל התקופה, ובמקביל למלחמה הפרטית היום יומית שלי במחלה, המשכתי לנהל את המשרד לאיכות הסביבה ולקחת חלק פעיל בקבלת ההחלטות כחברה בממשלה. אף כי בחודשים האחרונים נבצר ממני להגיע פיזית למשרדי שבירושלים, המשכתי בפעילות שוטפת לניהול המשרד ולקידום הנושאים הסביבתיים.

 

"מאז התגלתה המחלה, הבהרתי לעצמי ולסובבים אותי כי לא אתן למצבי הבריאותי לפגוע ולו במעט בתפקודו של המשרד לאיכות הסביבה.

 

"מאחר שברצוני לפנות זמן ולרכז כוחות לטיפול בבריאותי, ומתוך חשש שהדבר עלול לפגוע בהמשך תפקודו התקין והיעיל של המשרד, שפעילותו כה חשובה בעיני, אני מוצאת לנכון לפנות את מקומי לטובת שר אחר. אני תקווה כי השר הבא ימשיך את העשייה שנקטעה, ויוסיף להוביל את נושא איכות הסביבה קדימה".

 

השרה נאות הודיעה כי בכוונתה להמשיך ולעסוק במלוא המרץ בנושאים הסביבתיים, לצד נושאים נוספים בהם עסקה כשרה, בהמשך כהונתה כחברת כנסת.

 

שר המשפטים ויו"ר סיעת שינוי, יוסף לפיד, אמר בתגובה להתפטרותה של השרה לאיכות הסביבה: "קיבלתי בצער רב אך בהבנה את הודעתה של השרה על רצונה להתפטר מהממשלה אחרי החגים בשל מחלתה. נאות מסרה לי על כך לפני שבועיים ודיווחתי על כך לראש הממשלה ולשרי שינוי. נאות תמשיך לתפקד כחברת כנסת ואני מקווה להחלמתה. אני וחברי בשינוי ידענו להעריך את המאבק האישי שהיא מנהלת תוך כדי הקפדה על המשך תיפקודה כשרה למרות המגבלות שהמחלה הטילה עליה. נאות מילאה את תפקידה כאחת השרות הטובות ביותר שכיהנו במשרד".

 

החברה להגנת הטבע כינתה את עזיבתה של נאות "אבידה גדולה לשוחרי הסביבה בישראל". מעמותת "אדם טבע ודין" נמסר, כי "השרה נאות היתה מזוהה עם נושא איכות הסביבה והיתה אחת השרות הטובות ביותר בתחום, קידמה את הצעת חוק החופים ונאבקה כדי למנוע מפגעים סביבתיים בצורה הראוייה לציון".

 

מעיריית חיפה - לממשלה

 

נאות היא פרופ' לביולוגיה ונמנתה, טרם היבחרה לכנסת, על צוות הפקולטה לרפואה בטכניון.

 

היא מכהנת בכנסת מהכנסת ה-15 מטעם סיעת שינוי. לפני כן היתה חברת מועצת עיריית חיפה ואף כיהנה כסגן ראש עיריית חיפה. לשרה נבחרה עם הקמת ממשלת שרון השנייה במרץ 2003. נאות זכתה להוקרה רבה כאחת הפוליטיקאיות הבודדות שיושרם ונקיון-דעתם לא מוטלים בספק.

 

בראיון ל-ynet עם כניסתה לתפקידה מנתה נאות את המטרות שלה כשרה לאיכות הסביבה. בין השאר ציינה כי תטפל בנושא החומרים המסוכנים, כולל תוכניות לפינוי הדרגתי של מפרץ חיפה מהתעשייה המזהמת והמסוכנת וכן תוכניות לטיפול ברמת חובב. במשך כהונתה הקצרה עמדה נאות בראש המאבק להוצאת כלובי הדגים באילת, נושא שעדיין לא הוכרע סופית.

 

במרץ 2003, כששבה לעבודה חלקית, כינסה את כתבי איכות הסביבה. "אני בטוחה שצפויה לכם היום חויה ראשונית שספק אם חוויתם בעבר: מפגש עם שרה אילמת", כתבה נאות על גבי דף נייר והדברים הוקרנו על גבי מסך. היא סיפרה בגילוי לב ובהומור על מחלתה ועל החלטתה להילחם על בריאותה מכיסאה בממשלה.

 

כמה ימים אח"כ התראיינה לנחום ברנע ב"ידיעות אחרונות". "מה חסר לך במיוחד", שאל ברנע ונאות השיבה: "היכולת לדבר, המהירות, הקצב, המימיקה, הכל. אילו הייתי יודעת שיש לי סרטן לפני המינוי שלי לשרה, לא הייתי מתמודדת על התפקיד. זה לא היה פייר כלפי אחרים. אבל אחרי שלמדתי את התפקיד, גיבשתי צוות, מיניתי מנכ"לית (מיקי הרן) וסמנכ"לים מעולים, הגעתי למסקנה שאוכל לתפקד. אני לא מוותרת".

  

"מה עושה הסרטן לאנשים", שאל ברנע ונאות ענתה: "אתה עסוק בכאב. אתה חושב על כתיבת צוואה. אתה מחבק את בני-משפחתך, וחושב על המוות. אתה נאבק בין הדחף להיכנע לבין הרצון לשמור פאסון". 


פורסם לראשונה 20/09/2004 14:50

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
יהודית נאות. פורשת
צילום: צביקה טישלר
צילום: חיים הורנשטיין
רמת חובב. בראש סדר העדיפויות
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: עמותת צלול
כלובי הדגים באילת. "שהבא ימשיך את העשייה"
צילום: עמותת צלול
מומלצים