שתף קטע נבחר

קרובינו נמוכי הקומה

בפלורס שבאיים האינדונזיים התגלתה גולגולת אנושית של נקבה בגובה 90 סנטימטר, שחיה לפני כ-18 אלף שנה וכבר קיבלה את השם המדעי הומו-פלורסינסיס

מדענים מוסרים כי גילו במהלך חפירות באי פלורס, שהוא אחד האיים האינדונזים, גולגולת אנושית של נמוכת קומה ממין נקבה, והיא למעשה הגולגולת הקטנה ביותר שנמצאה אי פעם, וכבר קיבלה את השם המדעי הומו-פלורסינסיס (Homo floresiensis).

 

הממצא, שכבר קיבל את הכינוי "הוביט" עקב גודלו, נחשב כאחד המשמעותיים ביותר מסוגו מזה כמה עשורים. אריכאולוגים אוסטרליים חשפו את העצמות כשחפרו באתר הקרוי Liang Bua, אחד ממערות אבן החול הרבות הפזורות בפלורס. השרידים של חלק משלד נמצאו בעומק 5.9 מטרים.

 

בתחילה סברו החוקרים כי מדובר בגופת ילד ואולם חקירה מעמיקה יותר העלתה כי אין זה כך. תכשיטים על השיניים וקווי הגדילה של העצם הוכיחו כי מדובר במבוגר, אגן הירכיים העיד על כך שזו נקבה וחלק מעצמות הרגל העידו על כך שהאישה הזו הלכה על שתיים כמונו.

 

לפי הגולגולת, הגובה המוערך שלה הוא 90 סנטימטרים. מוחה היה כרבע מגודלו של מוח של הומו סאפיינס, ודווקא מזכיר במעט גודל מוח של הגזע הפרה אנושי שחי ביבשת אפריקה לפני 3 מיליון שנה. בכל מקרה, למרות המוח הקטן, המימצאים מצביעים על כך שההומו-פלורסינסיס ידע להכין כלים מאבן, להדליק אש ואף להתארגן בקבוצות למטרות ציד. 

 

 

 

ההומו-פלורסינסיס חי לפי ההערכות לפני כ-18 אלף שנה באי פלורס, שעד עתה נחשב לאזור פראי מבחינה היסטורית, וידוע רק כי חיו בו בעבר לטאות ענקיות, פילים קטני ממדים וחרקים ממינים שונים.לפי עדויות גיאולוגיות הסברה הבולטת ביותר היא כי מה שסיים באופן טראגי את חייו של ההומו-פלורסינסיס הוא אירוע וולקני בקנה מידה גדול, שהתרחש בערך לפני כ-12 אלף שנה, ומלבדו גרם לכליונם של מינים רבים באזור.

 

המדענים שחקרו את הגולגולת התקשו להסתיר את התרגשותם. האנתרופולוג ברנרד ווד מאוניברסיטת וושינגטון, אמר: “זה ללא ספק התגלית החשובה ביותר בקשר לגזע שלנו". חברו למחקר, רוברט פולי מאוניברסיטת קיימברידג' הוסיף: "אין דבר טוב מזה עבור המחקר", ואילו האנתרופולוג ג’פרי שוורץ מאוניברסיטת פיטסבורג מפנסילבניה סיכם: "אני לא חושב שאפשר לצמצם את המימצאים לאבחנה אחת דקה של מה הוא בכלל יצור אנושי, נצטרך לחשוב על כל התובנות שלנו לעומק". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נא להכיר: הומו פלורסינסיס
צילום: איי פי
מומלצים