שתף קטע נבחר

אונס באי המבודד: מאסר לצאצאי "הבאונטי"

לאחר שמחצית מגברי אי מבודד, הקולוניה הבריטית האחרונה בפסיפיק, הורשעו בשורה של מעשי אונס ומעשים מגונים בילדות ובנערות, הם נשלחו לרצות עונשי מאסר שונים. המשפט, שהסעיר את תושבי המקום, 47 במספר, העלה לכותרות תרבות מינית שונה לגמרי שנוצרה באי, המאוכלס על ידי צאצאי מורדי "הבאונטי"

צוות שופטים בריטי גזר היום (ו') עונשי מאסר שונים על ארבעה מגברי האי הפסיפי פיטקריין, שהורשעו בשורה של מעשי אונס ומעשים מגונים בילדות ובנערות. שני גברים נוספים, שהורשעו אף הם, נשלחו לרצות מאות שעות של עבודות שירות וחויבו לקבל טיפול פסיכולוגי.


בכך באה אל סופה הפרשה שזעזעה את האי המבודד, בו מתגוררים בסך הכל 47 תושבים, צאציהם של מורדי הספינה הבריטית "HMS באונטי". ששת המורשעים, המהווים כמחצית מגברי האי הבוגרים, טענו במשפטם כי קיום יחסי מין עם ילדות ונערות צעירות מהווה חלק מהתרבות המינית באי, וכי אין בכך כל פסול.


בין המורשעים גם מושל האי, סטיב כריסטיאן בן ה-53, צאצאו הישיר של פלטצ'ר כריסטיאן, מנהיג המורדים על הבאונטי. כריסטיאן הורשע שחמישה מעשי אונס, בהם גם של ילדה בת 12, ונשלח לרצות עונש מאסר בן שלוש שנים.


כריסטיאן נחשב למנהיג חבורת הגברים באי, וטען פעמים רבות במהלך המשפט כי האמין באמת ובתמים כי זכותו המלאה לקיים יחסי מין עם הילדות המקומיות. בנו בן ה-30 של כריסטיאן, רנדי, הורשע בארבעה מעשי אונס וחמישה מעשים מגונים. השופט גזר עליו שש שנות מאסר. בן דודו של סטיב, דניס, הודה כי תקף מינית כמה ילדות, והוא יבצע 300 שעות של עבודות שירות.


זקן המורשעים, לי בראון בן ה-78, נמצא אשם בשני מעשי אונס, ונידון לשנתיים בכלא. אולם הושפט קבע כי מפאת גילו הוא רשאי להמיר את עונשו במאסר בית. בנו של בראון, דייב, הודה בשורה של מעשים מגונים ונשלח לרצות 400 שעות של עבודות שירות.


מורשע נוסף, טרי יאנג, הורשע במעשה אונס אחד וששה מעשים מגונים. הוא נשלח לרצות חמש שנות מאסר.


השופט, צ'רלס בלקי, כתב בהחלטתו כי "העונשים נקבעו תוך התחשבות במצבו הייחודי של האי, ובכוח העבודה במקום". בכך התכוון השופט לכך שהדרך היחידה להגיע לאי היא בסירות רעועות, אותן משיטים גברי האי. עונשי מאסר ארוכים למחצית מהגברים, עשויים היו לנטרל כמעט לחלוטין גישה זו, ובעצם לנתק את תושבי האי מהעולם החיצוני.


הגברים יתחילו לרצות את עונשם, אם בכלל, רק לאחר שימוע שייערך בשנת 2005, וידון בזכויותיה החוקיות של בריטניה על האי. במידה ויוחלט כי אין לבריטניה סמכות שיפוטית במקום, עשויים המורשעים להמלט מעונש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
כריסטיאן (משמאל) מובל למשפט
צילום: איי פי
מומלצים