שתף קטע נבחר

גם ילדים סובלים מכאבי גב

מסתבר שלא רק המבוגרים - כאבי גב יכולים להופיע גם אצל ילדים. במאמץ קטן יכולים ההורים לנטרל רבות מהסיבות לכאבי גב אלו

באופן טבעי אנחנו רואים בכאבי גב תוצאה של שחיקה ממושכת, כלומר מחלה של אנשים מבוגרים. האם התפיסה הזאת נכונה? האם ילדים לא סובלים לעולם מכאבי גב?

 

כאבי גב בקרב ילדים לא זכו עד לפני כמה שנים לתשומת לב כלשהי, אך ככל שהתקדמנו בחקר בעיית כאבי הגב, כך הלכה וגברה ההתעניינות שלנו בסוגיה הזאת. כיום אנחנו יודעים ששכיחותם בילדים גבוהה באופן מפתיע, ומחקרים שונים העלו ש-40% מכלל הילדים סובלים מכאבי גב.

 

שכיחות כה גבוהה של בעיה רפואית מעלה מיד שאלות רבות, כגון:

  • מהן הסיבות לכאבי הגב אצל ילדים?
  • האם יש דברים שאנחנו, ההורים, יכולים לעשות כדי למנוע סבל מהילדים?
  • האם מופיעים סימנים שיש לשים לב אליהם?
  • האם הכאבים האלה בתקופת הילדות מבשרים שגם כמבוגרים הם יסבלו מכאבי גב?

 

הסיבות לכאבי גב בילדים נחלקות לחמש קבוצות עיקריות:

  1. סיבות מכניות, כגון בעיות יציבה ונשיאת משאות כבדים (ילקוטים, למשל).
  2. סיבות התפתחותיות – פגמים במבנה החוליות.
  3. סיבות דלקתיות – מחלות פרקים, למשל.
  4. גידולים.
  5. סיבות נפשיות. מובן שזוהי חלוקה סכמטית ושאפשר לציין עוד תת קבוצות וסיווגים, אך זו החלוקה הגדולה המקובלת.

 

כשמסתכלים על החלוקה הזאת, אפשר לראות שיש סיבות שעליהן יש לנו, ההורים, השפעה, ויש סיבות אחרות שעליהן אין לנו השפעה, אבל בידינו לזהותן מוקדם ככל האפשר.

 

את הסיבות המכניות יכולים ההורים לנטרל במידה רבה. מחקרים רבים מוכיחים שנשיאת תיקים כבדים על הגב בדרך לבית הספר וממנו היא גורם משמעותי ביותר בהתפתחות כאבי גב. תיק ייחשב לכבד אם משקלו עולה על 10% ממשקל הילד. כלומר, אם הילד שוקל כ-35 ק"ג, אסור שהתיק על תכולתו ישקול יותר מ-3.5 ק"ג.

 

למשקל התיק יש השפעה כל כך מהותית על התפתחותן של בעיות גב אצל ילדים, עד שמשרד החינוך האוסטרי, למשל, אסר כבר ב-1996 להעמיס על ילדים יותר מ-3.5 ק"ג. מובן שלא רק משקל התיק קובע, אלא גם מרחק ההליכה לבית הספר והקומה שבה נמצאת הכיתה.

 

בעיה מכנית נוספת היא פעילות ספורטיבית או לחלופין חוסר פעילות. בקצה האחד מצויים ילדים שמתאמנים הרבה, יותר משלוש-ארבע פעמים בשבוע. הם מפתחים תסמונת של שימוש יתר בשרירים ובמפרקים, שכרוכה בכאבי גב. בקצה השני נמצאים ילד ים שלא עושים פעילות גופנית כלשהי, ובמקום זה יושבים שעות מול הטלוויזיה והמחשב. גם הם עלולים לסבול מכאבי גב. לאלה נוספים ילדים עם משקל יתר.

 

בקטגוריית הסיבות ההתפתחותיות יש לציין במיוחד את הספונדילוליזיס. מדובר בפגם התפתחותי של חוליה, שגורם למעין שבר או נתק בין חלקי החוליה. זו תופעה נפוצה למדי שפוקדת כ-6% מהאוכלוסייה. התופעה שכיחה במיוחד בקרב העושים התעמלות קרקע, שכרוכה בהרבה מאוד הקשתות לאחור. מתעמלים כאלה לוקים בתופעה בשיעור שגבוה עד פי 3 מאשר האוכלוסייה הכללית.

 

לחץ נפשי, בין היתר בגלל עומס רב בלימודים, בחינות וכו', יכול אף הוא לבוא לידי ביטוי בכאבי גב. לעיתים נגרמים כאבי גב בשל הזדהות עם מישהו במשפחה שסובל מכאבי גב.

 

הסיבות שמופיעות בשלוש הקטגוריות הנ"ל מתאפיינות בכך שהורים יכולים לעשות הרבה כדי לנטרל אותן: הם יכולים לדאוג למשקל סביר של התיק, לשים לב לפעילות גופנית סבירה של הילדים ולהיות קשובים ורגישים למצוקותיהם.

 

מאחר שרוב הסיבות לכאבי גב אצל ילדים ניתנות לזיהוי, ומאחר שחלקן ניתן לטיפול פשוט על ידי ההורים וחלקן האחר מחייב טיפולים רפואיים, יש להתייחס ברצינות רבה לכל תלונה של הילד על כאבי גב. בעניין הזה צריך להדגיש שככל שהילד צעיר יותר, כך התופעה נדירה יותר, אך במקביל היא עלולה להצביע על בעיה רפואית משמעותית יותר. בחומרה מיוחדת יש להתייחס לתלונות על כאבי גב של ילדים בני 10 ומטה.

 

 

 

באשר לשאלה אם כאבי גב בילדות מבשרים על סבירות גבוהה יותר לכאבי גב בגיל מבוגר – התשובה היא חיובית באופן חד משמעי. מהסיבה הזאת יש לעשות כל מאמץ כדי לזהות את הבעיה בגיל צעיר ולטפל בה, ובכך לא רק לשפר את איכות חיי הילד, אלא גם לדאוג לעתידו.

 

השתתפו בהכנת הכתבה: ד"ר ראובן גפשטיין, מנהל מחלקת עמוד שדרה. רופאים בכירים במחלקת עמוד שדרה: ד"ר יוסי לייטנר, ד"ר איליה פיקרסקי, ד"ר יבגני פבזנר, ד"ר רמי דוד. מרכז רפואי מאיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
למשקל התיק השפעה על התפתחות כאבים בגב אצל ילדים
צילום: תומריקו
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים