שתף קטע נבחר

לראשונה: אמריקני בחר נשיא מהחלל

האסטרונאוט, לירוי צ'יאו, הצביע באמצעות קו אינטרנט מאובטח. קולו הצטרף למניין הקולות במחוז מגוריו בטקסס. לדבריו, "זה אכן צעד קטן עבורי, אבל הוא מוכיח שכל קול נחשב". עוד אמר צ'יאו כי שקל בהחלטתו את כל הנושאים עמם מתמודדת אמריקה, ולא רק את עתידה של תוכנית החלל

לירוי צ'יאו לא היה צריך לעמוד בתור כדי להצביע בבחירות השנה. כל מה שנדרש ממנו היה להקיש על מקש מחשב ולשגר את הבחירה שלו דרך הדואר האלקטרוני הישר מהחלל החיצון. היה זה, אפשר להגיד, צעד קטן לדמוקרטיה שכן בכך היה צ'יאו לאמריקני הראשון שהצביע לנשיא מהחלל.


צ'יאו, השוהה בתחנת החלל הבינלאומית, הצביע כבר ביום ראשון האחרון. שעות ספורות לאחר שנפתחו הקלפיות הראשונות קילומטרים רבים מתחתיו, אמר כי "זה אכן צעד קטן עבורי, אבל הוא מוכיח שכל קול נחשב".


לדבריו, "חשבתי על ההצבעה זמן רב במהלך סוף השבוע. אחרי שהגעתי להחלטה הסופית, הלכתי למחשב ולחצתי על הכפתור. זה היה רגע 'מגניב'. לא חשבתי רק על נושאים הקשורים לתוכנית החלל, אלא על נושאים רבים אחרים העומדים בפני האומה האמריקנית".


כבן למהגרים מסין, אמר צ'יאו כי אמריקנים רבים מתייחסים לזכות להצביע כעל מובנת מאליה. "אנשים מהמוצא שלי לא זכו להצביע, וזו הסיבה שאני כל כך גאה באמריקה ביתי".


לאחר שהצביע, הגיע קולו של צ'יאו דרך קו אינטרנט מאובטח למרכז השליטה ביוסטון, משם הועבר למחוז הצבעתו ה"ארצי". צ'יאו, תושב טקסס במקור, שהה ברוסיה לפני שיגורו בחלל, לפני שלושה חודשים. הוא אמור לשוב לכדור הארץ בחודש ינואר הקרוב.


צ'יאו הוא אומנם האמריקני הראשון שבוחר נשיא מהחלל, אולם הוא לא הראשון שמצביע כך בבחירות כלשהן. קדם לו דיוויד וולף, שבשנת 1997 הצביע מתחנת החלל "מיר" בבחירות מקומיות בטקסס. הצבעתו של וולף התאפשרה בעקבות חוק שקבע מושל טקסס דאז, הנשיא בוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לירוי צ'יאו (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים