שתף קטע נבחר

בלייר לבוש: האתגר הגדול שלך - המזרח התיכון

ראש ממשלת בריטניה אמר כי "בחירתו של בוש באה בזמן קריטי בעולם מפולג ויש לחברו יחד - באמצעות השכנת שלום במזרח התיכון". לדבריו, "הטרור לא ינוצח רק על ידי כוח צבאי, אלא גם על ידי ערכים משותפים. עם האנרגיה שהבאנו לעיראק ואפגניסטן נפעל גם במזרח התיכון". וגם ערפאת מברך את בוש

בן בריתו של הנשיא האמריקני מציב אתגר: ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, בירך אמש (ד') את הנשיא בוש על ניצחונו בבחירות, ואמר כי "האתגר הפוליטי החשוב ביותר בעולם כיום הוא השכנת השלום באזור המזרח התיכון. עלינו לעבוד עם הנשיא בוש כדי להשיג את המטרה הזו".

 

בלייר הציע לחבר את העולם דך השכנת השלום במזרח התיכון: "בחירתו של בוש מחדש באה בזמן קריטי בעולם שהוא מפולג ויש לחברו יחד. כדי להילחם בטרור עלינו להבין כי הוא לא ינוצח רק על ידי כוח צבאי, אלא גם על ידי ערכים משותפים. ע"י הבאת חופש לעיראק כמו שהבאנו לאפגניסטן ובאותה אנרגיה נפעל גם במזרח התיכון".

 

הטיפול במזרח התיכון, על פי בלייר, הוא דבר שיכול לאחד את הברית בין אירופה לאמריקה. "לכולנו בעמדות של מנהיגות ולא רק בוש יש האחריות לעמוד באתגר זה וזה דחוף שנעשה זאת".

 

 

גם ערפאת מברך

 

מנהיגי העולם מיהרו להגיב על זכייתו של הנשיא ג'ורג' בוש בכהונה שנייה, זמן קצר לאחר שהמועמד הדמוקרטי, ג'ון קרי, הודה בתבוסתו. 

 

מוחמד ראשיד, יועצו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, המאושפז בבית חולים בפריז, אמר כי "ערפאת מברך את נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, על ניצחונו בבחירות". לדברי ראשיד, "ערפאת הביע תקווה כי כהונתו השנייה של בוש תהיה הזדמנות להבטיח את זכויותיו של העם הפלסטיני".

  

ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, אמר כי הוא "מקווה שממשל בוש יפעל לטובת האינטרסים של ארצות הברית וירחיב את המאמצים לפתור את הסכסוך הישראלי- פלסטיני". הוא הוסיף כי "הרשות הפלסטינית תשתף פעולה עם האמריקנים כדי להגיע לשלום באזור".

 

נשיא מצרים, חוסני מובארק, אמר כי "בוש צריך לנצל את תקופת כהונתו השנייה כדי לקדם את השלום במזרח התיכון". מובארק, המבקר בימים אלו בגרמניה, אמר במסיבת עיתונאים כי "בוש צריך לפעול ביחד עם האיחוד האירופי כדי להביא לרגיעה באזור ולמימוש מפת הדרכים".

 

ראש ממשלת ספרד, חוזה לואיס רודריגז ספטרו, אמר בעקבות נצחונו של בוש כי "ספרד מביעה את תקוותה להמשך שיתוף הפעולה הפורה בין הממשלת הספרדית לממשל בוש".

 

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הביע סיפוק מנצחונו של בוש. "אני יכול רק לחוש שמחה שהעם האמריקני לא נבהל ועשה את ההחלטה ההגיונית ביותר". 

 

גם רומנו פרודי, נשיא האיחוד האירופי, הביע תקווה לעתיד טוב יותר תחת כהונתו השנייה של בוש בארה"ב. "אני מקווה שבכהונה השנייה ייהנו ארה"ב והעולם מיציבות פוליטית ומביטחון קולקטיבי שכולנו מתאמצים כדי להבטיחו. אירופה תמשיך לעבוד כדי לחזק את קשריה, חברותה ושיתוף הפעולה עם ארה"ב. קשרים אלה חיוניים כדי לשמור על שלום בעולם על בסיס עקרונות וערכים דומים".  

 

קנצלר גרמניה, גרהרד שרדר, אמר כי הוא מתכוון להמשיך בשיתוף הפעולה וביחסים הקרובים עם הנשיא בוש. "זה חלק מהאינטרסים של גרמניה, כמו גם של אירופה וארה"ב".

 

ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, אמר כי "הנשיא בוש ימשיך במדיניות ובתפקיד שנטלה על עצמה ארה"ב, להגן ולקדם את החירות והדמוקרטיה".

 

נשיא צ'כיה, ואצלב קלאוס, אמר כי "בימים קשים בוש מוכיח שהוא המנהיג האמיתי של האומה שלו והאמריקנים מעריכים את זה. בוש הוא ללא ספק חבר של צ'כיה והוא מסמל את הערכים האמריקנים הגדולים, היחס לחירות, אופטימיות, אינדיוודואליזם, כלכלה ליברלית וערכים שמרניים, שקרובים גם לגישה שלי".

 

ראש ממשלת אוסטרליה, ג'ון הווארד, אמר כי ניצחונו של בוש הוא ניצחון במלחמה בטרור. "זהו אישור מחודש להנהגתו של בוש את ארצות הברית במלחמתה בטרור. זהו גם ניצחון אישי לאדם שאני מאד מחבב", אמר הווארד, שאף טלפן לבוש ובירך אותו. 


פורסם לראשונה 03/11/2004 21:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מציב אתגר. בלייר
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
העולם מברך. בוש
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מברך. ערפאת
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מביע סיפוק. פוטין
צילום: רויטרס
מומלצים