שתף קטע נבחר

"אמריקה אמרה את דברה, אהיה נשיא של כולם"

הנשיא בוש אמר לתומכיו: "אמריקה אמרה את דברה. המצביעים הופיעו במספרים היסטוריים ונתנו לנו ניצחון היסטורי". בניסיון לאחד את השורות, החמיא ליריבו קרי "שניהל מסע בחירות למופת". והדגיש: "נילחם בטרור בכל אמצעי למען ילדינו". נאום הניצחון של בחירות 2004

נאום ניצחון מפויס: הנשיא בוש נאם אמש (יום ד') את נאום הניצחון בוושינגטון לפני אלפי תומכים. כשלצידו רעייתו, לורה, אמר בוש: "אמריקה אמרה את דברה. ואני מודה לכם על האמון שנתתם בי. המצביעים הופיעו במספרים היסטוריים ונתנו לנו ניצחון היסטורי". בנאום הודה בוש ארוכות לבני משפחתו בראשם אשתו: "לורה היא אהבת חיי". כמו כן הודה לאחותו, לאחיו ולהוריו. לאחר מכן הודה לאנשי הקמפיין שלו. 

 

 

 


נאום הניצחון (צילום: איי פי)

 

בהמשך החמיא הנשיא בוש ליריבו ואמר: "קרי התקשר אלי ובירך אותי על ניצחוני. הוא ניהל מסע בחירות למופת, והוא ותומכיו יכולים להיות גאים במאמציהם". 

 

בוש אמר עוד: "עם האמון המחודש אשרת את כל האמריקנים בכל יום". בניסיון לאחד את השורות לאחר הקרב הצמוד, פנה בוש "לכל מי שהצביע עבור יריבי", ואמר: "כדי להפוך את אמריקה לאומה חזקה יותר, אני זקוק לעזרתם ואמונכם. יש לנו מדינה אחת, חוקה אחת ועתיד אחד שמאחד אותנו וכשאנו פועלים יחד - אין גבולות לאמריקה".

 

בוש הוסיף: "יש לנו בני ברית טובים לצידנו ואנו נילחם בטרור בכל אמצעי שנוכל, כדי שילדינו יוכלו לחיות בחופש ובשלום".

 

בהתייחס לכהונתו הראשונה ולתוכניות לעתיד אמר: "אמריקה התמודדה בפני אתגרים קשים בכוח ואומץ. הצבא שלנו הביא צדק לאויבנו וכבוד לאמריקה. האומה האמריקנית

 הגנה על עצמה. אני גאה להנהיג אותה ולהוביל אותה קדימה".

 

בוש הבטיח: "נמשיך בהתקדמות הכלכלית, ונערוך רפורמות במערך המיסוי המיושן שלנו. נחזק את הדור הבא ונחזק את ערכי המשפחה. נעזור לדמוקרטיות החדשות באפגניסטן ועיראק, כך שיוכלו להתחזק ולהגן על חירותן. ואז הגברים והנשים המשרתים בצבא שלנו יוכלו לשוב הביתה בכבוד שהרוויחו".

  

את נאומו סיים במלים חמות לתושבי טקסס, ממנה הגיע. "אתם התחלתם את המסע הזה שלי. תמיד אכיר תודה לאנשים הטובים במדינה שלי".

 

סגנו של בוש, דיק צ'ייני, הודה לפעילי המפלגה הרפובליקנית ואמר: "תודות לכם, יש לנו רוב גם בבית הנבחרים וגם בסנאט. תודות לכם זכה בוש בכהונה שנייה". צ'ייני הוסיף בנאום קצר: "לבוש הייתה מדיניות ברורה בכל הנוגע לאומה האמריקנית, והאמריקנים הגיבו למדיניות הזו והעניקו לו ניצחון. מנהיגותו היא חזקה ונבונה".

 

השיחה עם קרי

 

"ברכותי, אדוני הנשיא", כך הודה קרי, בשיחת טלפון לנשיא בוש. לאחר יממה ארוכה של ספירת הקולות, הודה קרי בתבוסתו באוהיו ובבחירות בכלל. קרי בירך את הנשיא על זכייתו בארבע שנים נוספות בבית הלבן ואיחל לו הצלחה.  

 

מקורות בוושינגטון אמרו כי הנשיא המכהן אמר למועמד הדמוקרטי: "היית יריב ראוי ומכובד". לדבריהם, השיחה ארכה פחות מחמש דקות, ובמהלכה

 אמר קרי לבוש כי "ארצות הברית הפכה להיות מפולגת בעקבות הבחירות, ויש לשנות את המצב". בוש הסכים עם קרי בסוגייה.  

 

"אנחנו משוכנעים שניצחנו, לפי ידיעתנו יש לבוש 286 אלקטורים", הכריז כבר אתמול בצהריים אנדרו קארד, ראש הצוות בבית הלבן. הוא המשיך ואמר: "אלו הבחירות הראשונות מאז 1988 שבהן המנצח קיבל גם את רוב הקולות. באוהיו ניצחנו בפער של יותר מ-140,000 קולות - אי אפשר מבחינה סטטיסטית לשנות זאת".

 

הניצחון: בהפרש קטן

 

המאבק היה צמוד, בדיוק כמו שחזו כל הסקרים. בוש ניצח בהפרש קטן, שוב - כפי שחזו רוב הסקרים. הניצחון הפעם כפול: גם במספר האלקטורים (274 מול 252), וגם במספר הקולות הכללי (51% מול 48%) - בשונה מהבחירות הקודמות (שבהם זכה יריבו של בוש אל גור ביותר קולות). תמונה זו משכנעת את רוב האמריקנים שהמערכה הפוליטית הוכרעה, גם אם בהפרש לא גדול. 

 

הניצחון הושג בעיקר ב"מדינות המפתח", מדינות עשירות באלקטורים שהתנדנדו מצד לצד: בוש ניצח בשתיים משלוש מדינות המפתח, פלורידה ואוהיו. יריבו הדמוקרטי ג'ון קרי, מנגד, זכה רק בקולותיה של מדינת מפתח אחת, פנסילבניה - אולם זה לא הספיק.  


פורסם לראשונה 03/11/2004 22:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המנצח. בוש
צילום: איי פי
צילום: איי פי
עוד ארבע שנים יחד. בוש וצ'ייני
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
התומכים חוגגים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
רפובליקנים שמחים
צילום: רויטרס
מומלצים