שתף קטע נבחר

ברק: שבתי לפוליטיקה, צריך ללכת לבחירות

ראש הממשלה לשעבר הודיע על שובו וקרא להציב אולטימטום לראש הממשלה: העבודה תתמוך בהתנתקות, תמורת קביעת מועד לבחירות כלליות. במפלגה יש מי שמחכה לו: עמיר פרץ יו"ר ההסתדרות כבר הודיע שיתמודד מול ברק, וכמוהו גם מתן וילנאי ובנימין בן אליעזר

הקאמבק: ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, הודיע היום (ה') באופן רשמי על שובו לחיים הפוליטיים. בשיחה עם כתבים פוליטיים הציע ברק לתת אולטימטום של מפלגת העבודה לשרון - תמיכה בהתנתקות תמורת קביעת מועד לבחירות. לדבריו, "מדינת ישראל מתקרבת לצומת דרכים חשובה, לא רק בנושא ההתנתקות אלא גם בנושא הכלכלי ובנושא שלטון תקין".

 

ברק העריך כי במהלך שנת 2005 יתקיימו בחירות כלליות לכנסת ואמר כי אין זה בלתי אפשרי שהן יתקיימו לפני שתוכנית ההתנתקות תצא לפועל. לדבריו, נדרשת היערכות בעבודה כדי שתהיה אופוזיציה, כדי שתתמודד עם התזות של הליכוד ומדיניותו וכדי לחזור ולהנהיג את המדינה. ההתארגנות הזו מצריכה קיום בחירות לראשות המפלגה.

 

"המפלגה צריכה לכונן גשר של ברזל לביצוע תוכנית ההתנתקות תמורת קביעת מועד לבחירות הכלליות. אם שרון לא יהיה מוכן לזה - נצטרך להציב את תוכניתנו האלטרנטיבית", דברי ברק. הוא הוסיף: "התוכנית הנכונה היא היפרדות חד צדדית מלאה: שתי מדינות לשני עמים. אנחנו פה והם שם. צריך לקיים תוכנית חירום להשלמת הגדר וכל עיכוב יגרום לקבירת אנשים נוספים".

 

ברק מתח ביקורת על דברי ראש לשכתו לשעבר של שרון, עו"ד דב וייסגלס, ואמר: "הסכנה האמיתית שאורבת לישראל בהמשך היא האשליה של דובי וייסגלס לפיה ניתן להשיג פסק זמן של שנים. הסכנה האמיתית היא שנגיע למצב של דרום אפריקה לפיה אדם אחד שווה קול אחד".

 

ברק התייחס גם לתוכניותיו החברתיות ואמר כי "רק כלכלה של רווחה שמדגישה את הסולידריות ושמושיטה יד לסיוע לקשישים, לנכים ולחד הוריות יכולה להצליח. שלטון החוק זה דבר חשוב מאוד והנושא העיקרי הוא החינוך. ישראל מוכרחה לשנות את התוצאות מהיסוד ולהביא מערכת חינוך מודרנית שתכין את הדור הבא. כמו כן יש לחבר את מפלגת העבודה לשורשיה".

 

לפני הפגישה עם העיתונאים נפגש ברק עם יו"ר העבודה שמעון פרס ואמר לו כי בכוונתו להתמודד על ראשות העבודה. גם יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, נפגש הבוקר עם פרס וחזר על הודעתו לפיה הוא מתכוון להתמודד מול ברק על ראשות העבודה. לדבריו, "זו התמודדות ערכית. ברק מציב סיכון למפלגת העבודה להפוך לסוציאל-דמוקרטית". גם מתן וילנאי ובנימין בן אליעזר הבהירו כי יתמודדו.

 

למה הוא חוזר?

 

אינטימיות, יחס אישי, הקשבה - זה הסגנון החדש שמנסה אהוד ברק לשדר. לא עוד (לפחות לא בשלב זה) מסיבות עיתונאים נוצצות, והצהרות

 גרנדיוזיות וחסרות כיסוי. לא עוד הבטחות מפוצצות והצהרות נרעמות. הרעיון הוא ללכת בקטן, בצניעות, מבלי לעורר שדים, מבלי לייצר אנטגוניזם שגם כך קיים בציבור, בקרב חברי מפלגתו ובקרב לא מעט פוליטיקאים. המטרה של ברק היא לשדר שינוי - השינוי שלכאורה הוא עבר בשנים האחרונות מאז עזב את המערכת הפוליטית.

 

הברק החדש, זה שיעמוד החל מהיום באור הזרקורים ויצטרך לספק תשובות, כל כך הרבה תשובות - הוא ברק רגוע, לא קופצני, שקול, מתחשב. בדרכו אל ראשות מפלגת העבודה, ואולי גם אל ראשות הממשלה - ינסה ברק להציג פן אחר שלו, של אדם שלמד לקח, שהבין שעשה המון טעויות, שהפנים שאי אפשר לפגוע באנשים ולהתייחס אליהם כאל פיונים על לוח שח במקרה הטוב, או כאל כלים חד פעמיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. חזרתי
צילום: גלי תיבון
צילום: רויטרס
פרס. פגישה בארבע עיניים
צילום: רויטרס
צילום: חן מיקא
פרץ. אתמודד מולו
צילום: חן מיקא
מומלצים