שתף קטע נבחר

תדהמה בצה"ל: מפקד אוגדת עזה התפטר במפתיע

האם פרשת ההדלפה לתקשורת ובדיקת הפוליגרף דחפה את מפקד אוגדת עזה להתפטר? הודעת ההתפטרות של תא"ל זכאי, בעקבות מתחים בינו לבין אלוף הפיקוד, גרמה להלם בצבא. בין השניים לא שררה אהבה בתקופה האחרונה, אולם צעדו של זכאי דרמטי במיוחד על רקע ההתנתקות הקרבה

בשעה 13:45 בצהריים (יום ה') יצא תת אלוף שמואל זכאי מאוגדת עזה הסמוכה להתנחלות נוה דקלים. בש"ג המתינו לו מספר נשים מההתנחלויות בגוש קטיף שביקשו לחזק את ידיו. הנשים הכינו שלטים וכתבו בהם "אל תשאיר אותנו מאחור", "זכאי אמיץ ואמין", וביקשו ממנו שלא יעזוב ויישאר עימם. זכאי חייך.  

 

ההתפטרות של מפקד אוגדת עזה היום חושפת קו שבר בעייתי בשדרת הקצונה הבכירה של צה"ל, ערב הנסיגה המתוכננת מהרצועה. תת אלוף שמואל זכאי הודיע לאלוף פיקוד הדרום, דן הראל, כי ברצונו לסיים את תפקידו פחות משנה לאחר שהחל בו.

 

ההודעה הדרמטית גרמה להפתעה בקרב בכירים בצה"ל שכן מדובר באחד התפקידים הבכירים, הרגישים והמורכבים ביותר בצה"ל בתקופה האחרונה. בים זכאי לבין האלוף הראל לא שררה חיבה יתרה בתקופה האחרונה, אולם גורמים בצה"ל העריכו שהסיבה העיקרית להחלטתו של זכאי נבעה בשל חקירה עליה הורה בתקופה האחרונה הרמטכ"ל בעקבות פרסומים בתקשורת סביב מבצע 'ימי תשובה' בצפון רצועת עזה כנגד שיגור הקסאמים.

 

בשלהי המבצע התפרסם כי גורמים בצה"ל מבקשים להפסיק את המבצע בעוד הדרג המדיני מבקש להמשיכו ביתר שאת. הרמטכ"ל, רב אלוף משה בוגי יעלון, הורה לבדוק אלו גורמים בצה"ל העבירו את המידע לתקשורת ובין היתר נערכו לקצינים בכירים, כולל לזכאי, בדיקת פוליגרף.

 

גורמים הבהירו כי בעקבות הבדיקה הזו, שבה נכשל, החליט זכאי להודיע לאלוף הראל כי אינו רוצה עוד להישאר בתפקידו "אם לא מאמינים לו". עוד מסרו כי האלוף הראל ניסה לשכנע את זכאי לחזור בו אולם מפקד האוגדה אמר כי מדובר בהחלטה סופית. גורמים בצה"ל אמרו כי זכאי לא היה מוכן עוד להמשיך בתפקידו, כל עוד מפקדיו הבכירים מציבים סימן שאלה על אמינותו - והוא אינו יכול כך לשלוח חיילים למשימות בעזה.

 

כמו כן קשרו הגורמים את הודעתו לפרשת המ"פ החשוד בווידוא הריגה בנערה הפלסטינית בת ה-13 לפני כחודש ברפיח. גורמים באוגדת עזה אמרו כי

 זכאי חש תסכול רב מכך שהטעה את הרמטכ"ל, רב אלוף יעלון, בכך שהגיע למסקנה כי לא היה באירוע וידוא הריגה - אולם מאוחר יותר בעקבות חקירת מצ"ח הסתבר כי התחקיר המבצעי שעשה לא חשף את האמת.

 

תת אלוף זכאי, שהחל את תפקידו בתחילת 2004, נאלץ להתמודד עם שורה של אירועי טרור קשים ברצועת עזה. זכאי, בעבר מפקד האוגדה המרחבית אדום ומח"ט גולני, התמודד עם אירועים כגון פיצוץ הנגמ"ש בשכונת זייתון בעזה שבו נהרגו שישה חיילים - ויממה לאחר מכן עם אירוע נוסף דומה בציר פילדלפי, שבו נהרגו קצין וארבעה חיילים לאחר פיצוץ בנגמ"ש.

 

יש לציין כי בימים אלה עסקה אוגדת עזה בהכנות לקראת תוכנית ההתנתקות ובכל הקשור להיערכות צה"ל לגבי ביצוע התהליך וההיערכות ליום שאחרי, וכי הודעת זכאי עשויה להשפיע במידה זו או אחרת על המשך עבודת המטה בנושא.

 

תא"ל זכאי ימשיך בתפקידו למשך שבועיים נוספים, עד אשר יימצא לו מחליף.


פורסם לראשונה 04/11/2004 11:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
זכאי. התפטר
צילום: אפי שריר
צילום: דובר צה"ל
האלוף הראל. עימות?
צילום: דובר צה"ל
מומלצים