שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נהרס אתר החלמוניות האחרון בירושלים
  אתר החלמוניות האחרון בירושלים, ליד ישיבת אתרי, חוסל סופית על ידי כריית אדמת גן בלתי חוקית. אנשי החברה להגנת הטבע, העתיקו ממקומן בסוף השבוע שעבר שש פקעות אחרונות של הפרח מהאתר המתכסה בפסולת בניין

  יש הטוענים שזה הפרח הכי יפה שצומח כאן. פרח גדול וחלמוני, קרוב יחיד מסוגו של הסתוונית שעולה ומאיר את צחיחות סביבתו עוד לפני שהכל מוריק. יופיים של פרחים הוא סובייקטיבי, אבל הפרח המוגן הוא מהגיאופיטים הנדירים בארץ.

   

  עוד לפני עשור היה מי שדאג לגורל "החלמוניות של בית צפפה". החברה להגנת הטבע ורשות שמורות הטבע, ביצעו מבצע העתקה של החלמוניות

  צילום: עמיר בלבן

  שפרחו באתר הפריחה הסמוך לגדר ישיבת אתרי. למרות זאת, המשיכו החלמוניות באתר לפרוח, ובסתיו בשנה שעברה כבר נמנו בו כחמישים ריכוזי פריחה. "בחודשים האחרונים החלו להיכנס טרקטורים לשטח", מספר עמיר בלבן מהחברה להגנת הטבע בירושלים, "והתחילו לכרות שם אדמת גן, ולשפוך פסולת בניין. אני לא יודע אם בהיתר".

    

  עם בוא זמן פריחת החלמוניות, הצליחו למצוא אנשי החברה להגנת הטבע בירושלים רק שש פקעות ששרדו את הנזק בין תילי האדמה והפסולת. בשבוע שעבר הם הגיעו למקום, הוציאו את הפקעות הפורחות מן האדמה, ושתלו אותן באתר טבע עירוני אחר.

    

  לפני כשנתיים הוחל בשרטוט תוכנית מתאר לבירת ישראל, ובה מופעים 160

  אתרי טבע עירוני. אתר פריחת החלמוניות האחרון של ירושלים, מופיע בה כאתר טבע עירוני מס' 17. "האתרים רק מסומנים" מסביר בלבן, "מעמדם אינו מוגן, ואם לא תהיה להם הגנה, מן הסתם גם אתרים אחרים יילכו ויעלמו עם השנים".

   

  בלבן מציין כי בירושלים אין אף גוף רשמי שעוסק בפיקוח של אתרי הטבע העירוניים. לדבריו אפשר היה למנוע את הרס אתר הפריחה לו הייתה העירייה עוסקת בשטחים הפתוחים שלה, ומפנה חלק קטן מאוד מן המשאבים שלה לשמירה עליהם. "פשוט כואב הלב שאתה רואה את זה", מפטיר בלבן, "הפרח הזה כל כך יפה וכל כך מיוחד".

   

  מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "שפיכת הפסולת באתר היתה ללא היתר ובניגוד לחוק. עיריית ירושליים מנסה לאתר את העבריינים. עיריית ירושלים התייחסה לאתרי הטבע העירוניים בתוכנית המיתאר, והפיקוח העירוני אוכף הנושא באופן שוטף.

  בימים אלה שוקדת העירייה על הכנת מסלולי טיול לאתרי טבע עירוניים, על פי עונות השנה, במטרה לחזק את אתרי הטבע העירוניים המיוחדים לירושלים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמיר בלבן
  חשיפת החלמוניות לפני הוצאתו מהאדמה
  צילום: עמיר בלבן
  מומלצים