שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סכנה בשירותים: מטהרי האוויר מרעילים אתכם
  מחקר בריטי גילה שחומרים כימיים שמשחררים מטהרי אוויר ותרסיסים שונים לאוויר הבית, עלולים לגרום לשלשולים והקאות אצל תינוקות, ולכאבי ראש ואפילו דיכאון אצל אמותיהם

  מטהרי אוויר ותרסיסים ביתיים שונים עלולים לגרום לשלשולים וכאבי אוזניים אצל ילדים, ולכאבי ראש ודיכאון אצל אמותיהם. כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת בריסטול ואמור להתפרסם ב'אר - כייבס אוף אנווירומנטל הלת'. מחקרים שנעשו בעבר הראו שמטהרי אוויר ותרסיסים אחרים אחראים לרמות גבוהות של תרכובות אורגניות נדיפות (VOC) בבתים.

   

  במחקר הנוכחי נבדקו בתחילה רמות ה- VOC ב-170 בתים, כדי לקבוע אילו מוצרים בבית גורמים לרמות הגבוהות של התרכובות. יותר מ-10,000 אמהות מילאו שאלונים לגבי השימוש במוצרים בבתיהן והסימפטומים שהן וילדיהן חוו בעקבות השימוש.

   

  המחקר עקב אחרי 14,000 ילדים החל מלידתם, ומצא ששימוש תכוף במטהרי אוויר ובתרסיסים במהלך ההריון והילדות המוקדמת קשור לרמה גבוהה של תחלואה.

  לפי המלצת החוקרים, עד שלא תיערך בחינה נוספת בנושא, כדאי להגביל ככל האפשר את השימוש במוצרים אלה בבתים.

   

  לטענת החוקרים, בראשות ד"ר אלכסנדרה פארו, יותר מ-40% מהמשפחות שהשתתפו במחקר דיווחו על שימוש קבוע במטהרי אוויר. החוקרים מצאו שבבתים שבהם נעשה שימוש יומיומי במטהרי אוויר, יותר מ-32% מהתינוקות סבלו משלשול, לעומת בתים שבהם השתמשו במטהרים פעם בשבוע או פחות. הילדים גם סבלו יותר מכאבי אוזניים.

   

  בנוסף, שימוש יומיומי בתרסיסים להברקת רהיטים, דיאודורנטים וספריי לשיער תרם לעלייה של 30% במקרי השלשול ולעלייה מסוימת במקרי ההקאות אצל ילדים. אצל האמהות נרשמה עלייה של 10% בכאבי הראש.

   

  לטענת החוקרים, הממצא המפתיע מכל היה הקשר שהתגלה בין דיכאון אצל האמהות לבין מטהרי האוויר. נמצא ש-16% מהאמהות שהשתמשו בתרסיסים בתכיפות דיווחו על דיכאון, לעומת 12.7% מהאמהות שהשתמשו בהם לעיתים רחוקות יותר.

   

  "אנשים חושבים ששימוש במוצרים אלה הופך את ביתם לנקי ולבריא יותר, אך נקי יותר הוא לא בהכרח בריא יותר", אומרת ד"ר פארו. "שילוב של מטהרי אוויר, תרסיסים ומוצרי ניקוי אחרים גורם להצטברות של תרכובות אורגניות נדיפות ותערובות מורכבות של כימיקלים בבתים. נשים הרות ותינוקות בני פחות משישה חודשים רגישים במיוחד להשפעות מוצרים אלה, מפני שהם מבלים 80% מזמנם בבית. לממצאים יש השלכות גם על קבוצות אנשים אחרות שנשארות בבית, כמו קשישים".

   

  ד"ר פארו מוסיפה שיש לערוך מחקרים נוספים בנושא, אך בינתיים כדאי להגביל את השימוש במטהרי אוויר ותרסיסים בבתים. "סחיטת לימון יכולה להיות מועילה לא פחות לטיהור האוויר", היא מייעצת.

   

  ד"ר כריס פלאואר, מנכ"ל האגודה למוצרי קוסמטיקה ובישום באנגליה, טוען שמוצרי קוסמטיקה כמו ספריי לשיער ודאודורנטים עומדים בתקנים שהופכים אותם לבטוחים לשימוש. יחד עם זאת מודבקת עליהם תווית, שממליצה לא להשתמש במוצר במקום סגור. "יש לדאוג שהצרכנים יעקבו אחרי ההמלצות", הוא אומר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  מטהרי אוויר. רמה גבוהה של תחלואה
  צילום: גבי מנשה
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים