שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל הורה לתא"ל זכאי לפשוט את מדיו

מפקד אוגדת עזה המתפטר, תא"ל זכאי, שעזב את תפקידו בעקבות הפוליגרף, התכוון לבקש להישאר בצבא ולצאת לחופשת לימודים. אך אמש זימן אותו הרמטכ"ל ללשכתו והודיע לו: עליך לפשוט את המדים. הנימוקים: "כשל ערכי באמינות כלפי מפקדים ופקודים ועזיבת אוגדה בעת לחימה"

הרמטכ"ל, רא"ל משה (בוגי) יעלון, זימן אמש (יום ב') את מפקד אוגדת עזה המתפטר, תת-אלוף שמואל זכאי, והודיע לו כי החליט שלא יישאר יותר בצה"ל ויפרוש לאלתר. הודעה זו באה בזמן שזכאי התלבט כיצד לנהוג, והתכוון ככל הנראה לבקש להישאר בצבא, לצאת לתקופת לימודים, ואולי לשוב אל תפקיד פיקודי בסיומם.

 

תת-אלוף זכאי החליט לעזוב את אוגדת עזה עליה פיקד בעקבות בדיקת פוליגרף שעבר, בניסיון לגלות אם הדליף לתקשורת את דבר קיומם של חילוקי דעות בין הדרג המדיני לצבאי בנוגע להמשך מבצע "ימי תשובה". הוא נכשל בבדיקה, אך הוסיף לטעון בתוקף שלא הדליף דבר. עמיתיו טענו כי אלוף הפיקוד, דן הראל, שיזם את התחקיר, פשוט "חיפש אותו".

 

מדובר צה"ל נמסרה אמש הודעה יוצאת דופן בנושא: "הרמטכ"ל ערך היום שיחה מסכמת עם תא"ל זכאי, בה הבהיר לו כי על רקע כשל ערכי באמינות כלפי מפקדים ופקודים ועזיבת אוגדה בעת לחימה, יפרוש מצה"ל", לשון ההודעה.

 

"מדובר במפקד בכיר ומוערך שמאחוריו עשרות שנות פיקוד ולחימה. זהו מפקד שזכה בהערכת מפקדיו ופקודיו לאורך שנים. דווקא בשל כך, התנהגותו לאורך זמן פגעה באמון בו ואינה מאפשרת את המשך שירותו, לאור זאת יפרוש הקצין מצה"ל". בהודעה נכתב עוד כי "הרמטכ"ל הודה לזכאי על שנות שירותו כמפקד וכלוחם".

 

"ההודעה של צה"ל פגעה בו מאוד, אין שום סיבה שבעולם להוציא דברים כאלו נגדו", כך אמרו מקורביו של זכאי בתגובה על הודעת דובר צה"ל. "הוא מכחיש הכל, אין שחר להאשמות הללו. הוא קיבל בסוף השבוע שיחות תמיכה רבות מהמון חברים שביקשו לחזק את ידו. מה שקורה כאן זה ציד מכשפות נגדו".

 

החטיבה הדרומית של רצועת עזה ערכה אמש מסיבת פרידה ממפקדה היוצא, אלוף-משנה פינקי זוארץ, שנפצע לפני ארבעה חודשים ממטען שהופעל לעבר הרכב בו נסע באזור היישוב מורג בדרום הרצועה. קצינים רבים וחברים הגיעו לבית הצנחן ברמת-גן על-מנת להשתתף באירוע, אולם תת-אלוף זכאי, חברו הטוב של פינקי, בלט בהיעדרו.

 

זכאי היה באותה שעה בלשכת הרמטכ"ל לשיחה שנייה בתוך חמישה ימים, בעקבות בקשתו לסיים את תפקידו בשבוע שעבר. בשיחה הראשונה שהתקיימה בין השניים, ביום חמישי בערב, הודיע הרמטכ"ל לזכאי כי הוא מקבל את בקשתו להתפטר מתפקידו, ואילו בשיחה אמש אמר הרמטכ"ל למפקד האוגדה כי עליו לפשוט את מדיו.

 

בימים האחרונים, מאז נכנסה ההתפטרות לתוקף, התלבט זכאי כיצד לנהוג וחבריו סיפרו כי ביקש לנצל את ימי החופשה הרבים שנזקפו לזכותו על-מנת לשקול את צעדיו. ככל הנראה, התכוון לבסוף לבקש להישאר בצה"ל, אך לצאת לתקופת לימודים ולאחריה לבקש תפקיד פיקודי.

 

זכאי, המקורב לאלוף גבי אשכנזי, אחד המתמודדים על תפקיד הרמטכ"ל הבא, ציפה אולי כי אם ייצא לתקופת לימודים ואשכנזי יקבל את כיסא הרמטכ"ל, תיסלל דרכו לשוב לשדה הלחימה. אך כאמור, הרמטכ"ל הורה אמש על סיום שירותו של זכאי בצה"ל לאחר 24 שנים.

 

מקורביו של זכאי אמרו בסוף השבוע כי גם בשיחה הראשונה שלו עם הרמטכ"ל ציפה מפקד האוגדה לקבל גיבוי מהרמטכ"ל ולהחזיר לו את האמון בו, אולם משזה לא קרה יצא מאוכזב, אך שלם עם הצעד שעשה.

 

גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet כי "בקשתו של הראל לחקור את ההדלפה לא הייתה תמימה ונועדה למעשה להכשיל את זכאי, שכן אילו היה רצון אמיתי לבדוק את זהות המדליף, היו נבדקים גם קצינים מחוץ לפיקוד הדרום שידעו היטב את עמדת צה"ל. העובדה שרק קצינים בפיקוד הדרום נחקרו ונבדקו בפוליגרף חיזקה את הערכתו של זכאי לכך שמדובר בניסיון לפגוע בו, ומדובר בחוסר אמון מצד מפקדו".

 

רב-אלוף יעלון הבהיר כי הוא "רואה בחומרה רבה כל העברה בלתי מוסמכת ובלתי מאושרת של מידע מדיונים סגורים לתקשורת, ומדובר בנורמה פסולה שאין לה מקום בצה"ל".

  

עוד השבוע אמור הרמטכ"ל לקבל את ההחלטה לגבי הקצין שיחליף את זכאי בתפקיד המורכב. שני המועמדים המרכזיים הם תת-אלוף אביב כוכבי, לשעבר מח"ט צנחנים וכיום מפקד אוגדה מובחרת, ותא"ל נועם תיבון, לשעבר מח"ט נח"ל וכיום ראש חטיבת כוח אדם במפקדת זרוע היבשה. שלושה מועמדים נוספים שסיכוייהם נמוכים יחסית הם תת-אלוף משה (צ'יקו) תמיר, ראש מטה פיקוד מרכז, תת-אלוף גיא צור, ראש מטה פיקוד דרום ותת-אלוף יאיר גולן, מפקד עוצבת הגליל בפיקוד הצפון.


פורסם לראשונה 08/11/2004 22:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
רצה להישאר בצה"ל. זכאי
צילום: שאול גולן
צילום: דן בלליטי
החליט בשבילו. יעלון
צילום: דן בלליטי
צילום: דובר צה"ל
משבר אמון. זכאי והראל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים