שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל בחוץ וביטחון: זכאי לא דיבר אמת

יום אחרי שהחליט להדיחו מצה"ל, תוקף הרמטכ"ל בחריפות את מפקד אוגדת עזה המתפטר בוועדת חוץ וביטחון: "לאורך כל הדרך לא אמר תא"ל זכאי אמת בפרשת ההדלפות, גם לא אמר אמת למפקדיו לאורך כל הדרך וכל הזמן הזין את התקשורת". יעלון הטיח בזכאי אישומים חריפים, וציין כי הפרטים שהודלפו כללו אינפורמציה מניפולטיבית והכחשות, ולאחר שהתבקש זכאי להתפטר, פתח בספין תקשורתי. "מפקדים חששו לדבר בדיונים", ציין יעלון. בתוך כך החליט שר הביטחון: בדיקות הפוליגרף לקצינים בכירים - באישור מיוחד בלבד

יעלון תוקף את זכאי בחריפות: הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון הגיע הבוקר (יום ג') לוועדת חוץ וביטחון של הכנסת במהלכו של שבוע קשה, שבו ספג צה"ל מספר מהלומות: שתי התאונות המבצעיות שגבו את חייהם של שני חיילים בגדה ובצפון, חדירת המזל"ט של חיזבאללה למרחב האווירי של ישראל - ועזיבתו הדרמטית של מפקד אוגדת עזה, תא"ל שמואל זכאי.

 

לפי חברי הוועדה, החליט הרמטכ"ל בהתייחסו לפרשת זכאי להסיר את הכפפות: "נפילתו בפוליגרף היתה שיא של מסכת ארוכה של אי אמירת אמת. לאורך כל הדרך לא אמר תא"ל זכאי אמת בפרשת ההדלפות, גם לא אמר אמת למפקדיו לאורך כל הדרך וכל הזמן הזין את התקשורת", דברי הרמטכ"ל.

 

יעלון הוסיף ואמר: "לאורך כל התקופה היו סימנים של הדלפות מצד זכאי, הוא נשאל שוב ושוב האם דיבר עם כתבים והוא שיקר. באירוע האחרון שהחלה החקירה, עוד לפני הפוליגרף, הוא הודה שהוא מדבר עם כתבים באופן קבוע וכך למעשה העמיד את כל מה שאמר קודם בספק. כל פיקודיו, כולל אלוף הפיקוד, יצאו דוברי אמת בבדיקת הפוליגרף".

 

הרמטכ"ל סיכם: "הדברים הוכחו לאחר שיחה שקיימתי בלשכתי עם זכאי בנוכחות המזכיר הצבאי של הרמטכ"ל. כעבור חצי שעה כל הדברים הודלפו לתקשורת ולא על ידי הרמטכ"ל".

 

כשל ערכי וספין תקשורתי

 

בהמשך גולל הרמטכ"ל בסקירה כתב אישום חריף נגד זכאי וסיפר על השתלשלות העניינים שהביאו לשיחרורו מצה"ל. "זו פרשה חמורה ולא שגרתית. זכאי שוחרר מצה"ל כי נכשל כשל ערכי בנושא האמינות והדבר אינו מאפשר מבחינתי כרמטכ"ל את המשך שירותו בצה"ל. האמת נמצאת בפרטים הקטנים", אמר יעלון.

 

לדבריו, "בחודשים האחרונים היו חשדות להעברות מידע לאמצעי התקשורת שלא ברשות ולא בסמכות, מידע שהועבר לעתים קרובות בצורה מניפולטיבית מדיונים ותדריכים מגזרת עזה. המצב הגיע לכדי כך שמפקדים החלו לחשוש לדבר בדיונים מחשש להדלפות.

 

"התופעה זוהתה לפני מספר חודשים", הוסיף יעלון. "הפניתי את תשומת לבו של אלוף פיקוד הדרום, דן הראל, וביקשתי ממנו לטפל בנושא והצטבר חשד כי ההדלפות יוצאות ממפקדת האוגדה. המצב החמיר עד כדי כך שחצי שעה לאחר גמר תחקיר מסוים, נשאלו גורמי צה"ל, כולל אותי, שאלות שמתוכנן היה ברור כי העיתונאים קיבלו אינפורמציה מדויקת, לעתים אינפורמציה מניפולטיבית, הכוללת הכפשות.

 

"העיתונאים שאלו שאלות מתריסות כדי שנבין שהם יודעים בדיוק מה נאמר בשיחות ובדיונים. זכאי הכחיש מספר פעמים שידו בדבר. הוא אף הכחיש כי יש לו כל קשר עם עיתונאים. במהלך מבצע 'ימי תשובה' שאל אלוף פיקוד הדרום את זכאי ישירות: 'האם אתה מדליף? כחבר אני מבקש ממך להפסיק, ואם לא, כמפקד אני מורה לך לעשות כן'. זכאי שב והכחיש כל קשר לאמצעי התקשורת".

 

הרמטכ"ל הוסיף וסיפר: "מספר ימים לאחר מכן התקיים דיון בנוכחות ראש הממשלה, שר הביטחון הרמטכ"ל ואחרים לפריסה מחודשת באזור עזה. הסיכום הועבר לאלוף פיקוד הדרום. יום אחר-כך אני רואה כותרת ראשית בעיתון 'הארץ' על חילוקי דעות בין הדרג המדיני לדרג הצבאי. שאלתי את אלוף הפיקוד מי עוד קיבל את סיכום הדיון. האלוף השיב שהעביר אותו למפקד האוגדה. זה השלב בו החלטתי שתיפתח חקירה בנושא. זכאי נשאל והכחיש כי הוא זה שהדליף ל'הארץ' ונשאל מי עוד קיבל את הסיכום. הוא אמר כי תידרך את אנשי המטה באוגדה. במהלך החקירה נבדקו 15 קצינים בפוליגרף, כולל אלוף פיקוד הדרום. זכאי היה בין אחרוני הנחקרים. לפני שהתחבר לפוליגרף נשאל שאלות הכנה, דוגמת 'האם יש לו מגעים בלתי מורשים עם כתבים'. בפעם הראשונה השיב זכאי לחוקריו בחיוב, וסיפר כי הוא נוהג לתדרך באופן שוטף.

 

"הוא נשאל האם שוחח עם עיתונאי 'הארץ', הכחיש זאת, ונפל בחקירת הפוליגרף. זכאי התקשר לאלוף הפיקוד והודיע לו שיתפטר. האלוף דרש ממנו להמתין כי עדיין לא הסתיימה החקירה. למרות זאת, הוא אסף את קציני המטה שלו והודיע להם כי הוא מתפטר מתפקידו בגלל חוסר האמון שנותנים בו והחל בספין תקשורתי. זכאי שוחרר מצה"ל למרות שהוא קצין מוערך מאוד, כי הוא נכשל כשל ערכי בנושא האמינות. חקירות הפוליגרף לכל הקצינים הייתה נמנעת לו היה דובר אמת", אמר יעלון.

 

מנגנון מיוחד יאשר בדיקות פוליגרף

 

בנושא זה, סיכם הבוקר שר הביטחון, שאול מופז, עם הרמטכ"ל כי בדיקות פוליגרף בהליך פיקודי לקציני צה"ל יופסקו לאלתר. מופז הורה כי מעתה ייקבע מנגנון מיוחד לאישור בדיקת פוליגרף בהליך זה, ומנגנון זה יכלול את המלצת הרמטכ"ל, המלצת הפרקליט הצבאי הראשי ובהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה. רק שר הביטחון יוכל לתת אישור סופי לביצוע בדיקות באמצעי זה מעתה ואילך.

 

בנושא המזל"ט ששיגר חיזבאללה וחדר למרחב האווירי של ישראל, העריך הרמטכ"ל בוועדת חוץ וביטחון כי הוא בעל יכולת נשיאה של מטען בסדר גודל של כ-40 קילוגרמים. יעלון אמר את הדברים בתגובה לשאלה של ח"כ רן כהן, שהזהיר כי המזל"טים מלבנון עלולים לשמש לביצוע פיגועים מן האוויר.

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלליטי
הרמטכ"ל. הסיר כפפות
צילום: דן בלליטי
צילום: גדי קבלו
זכאי. "לא דיבר אמת"
צילום: גדי קבלו
צילום: ערוץ 2
המזל"ט של חיזבאללה בשמי ישראל
צילום: ערוץ 2
מומלצים