שתף קטע נבחר

נתניהו "ירד מהעץ": אני נשאר בממשלה

פגישת נתניהו-שרון סיימה רשמית את האולטימטום שהגיש שר האוצר לפני שבועיים, ובו דרש קיום משאל עם על תוכנית ההתנתקות. שני הצדדים יצאו "מרוצים פוליטית" מההסדר לפיו הצעת החוק תעבור לוועדת החוקה - ונתניהו זכה בסולם הרצוי

סוף האולטימטום: בקול דממה דקה הסתיימה אחר הצהריים (יום ג') פרשת האולטימטום שהגיש שר האוצר, בנימין נתניהו, לראש הממשלה, אריאל שרון, בפרשת משאל העם על ההתנתקות. השניים נועדו בארבע עיניים וסיכמו כי נתניהו ימשיך בתפקידו.

 

בהודעה שנשלחה לכתבים ממשרד האוצר נאמר: "שר האוצר הודיע לראש הממשלה שהוא חוזר בו מאיומו להתפטר מתפקידו, לאור ההחלטה להעביר את חוק 'משאל העם' על תוכנית ההתנתקות לוועדת החוקה של הכנסת".

 

נתניהו דרש משרון שינויים בתוכנית ההתנתקות החד-צדדית "הסתלקותו של ערפאת מחייבת בחינה מחדש של תוכנית ההתנתקות".

 

לטענת נתניהו, "תוכנית ההתנתקות התבססה על ההנחה שכל עוד ערפאת בשלטון אין פרטנר פלסטיני לניהול מו"מ, הסתלקותו שומטת את הנחת היסוד של תוכנית ההתנתקות ויוצרת מציאות חדשה". נתניהו קרא להידברות עם הנהגה פלסטינית ולדרישת תמורות תמורת הנסיגה הישראלית מעזה.  

 

"במקרה זה אפשר וצריך יהיה להידבר עם הנהגה פלסטינית ולדרוש תמורות והישגים על בסיס עקרון ההדדיות. כך או כך, הסתלקותו מחייבת בחינה מחדש של התוכנית. אני מצפה שהממשלה תאמץ גישה זו. במצב שנוצר, החלטתי להישאר בממשלה ולפעול לקבלת התוכנית החדשה", אמר נתניהו.

 

תזכורת: האולטימטום של נתניהו

 

נתניהו הציב לראש הממשלה אולטימטום לפני שבועיים, במהלך ההצבעה בכנסת על ההתנתקות, לפיו יתפטר מתפקידו היום אם שרון לא יודיע על עריכת משאל עם בנושא. אבל השרים שהכריזו יחד עם נתניהו על האולטימטום, בהם לימור לבנת וישראל כץ, התנערו ממנו בקלילות בימים שלאחר ההודעה עליו - ונתניהו נותר למעשה לבדו.

 

נתניהו הבהיר ביממה האחרונה באמצעות מקורביו כי הוא שבע רצון מההסדר שהושג בליכוד, לפיו חוק משאל העם יועבר לוועדת החוקה של הכנסת, בהתאם לנוסח שגיבשה הוועדה הפנימית במפלגה בראשות חבר הכנסת מיכאל איתן.

 

שרון, מצידו, יכול אף הוא להיות מרוצה, שכן לחוק אין רוב בכנסת וממילא לא יוכל לעבור - ולפיכך קצב ההתקדמות של תוכנית ההתנתקות לא ייפגע. במקביל, הצליח שרון להשיג שקט זמני בליכוד, על רקע משאל העם.

 

אתמול, בעקבות החלטת סיעת הליכוד בנושא, שגם קראה מפורשות לנתניהו להישאר, "נמצא הסולם הזהוב והמרופד עליו ניתן לרדת מהעץ", אמרו ל-ynet גורמים המקורבים לשר האוצר. לדבריהם, כל הסימנים בהתנהלותו של שר האוצר בתקופה האחרונה העידו על כך שהוא מחפש מוצא, וזה כולל את אי הרחבת מעגל תומכיו בסיעה. "ביבי הבין שהוא לא יכול להיות חבר-כנסת בספסלים האחוריים, אחד שמוביל קבוצה של קיצוניים".


פורסם לראשונה 09/11/2004 13:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו ושרון. פיוס זמני?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים