שתף קטע נבחר

מקורבי נתניהו: "ביבי מצא את הסולם המרופד"

היום, מועד פקיעת האולטימטום שהציב, צפוי שר האוצר להודיע כי הוא נשאר בממשלה. מקורביו: "ביבי הבין שלא יוכל להיות ח"כ בספסלים האחוריים ולהנהיג קבוצת קיצוניים". ראש הממשלה אמנם ממשיך להתנגד למשאל, אך סיעת הליכוד סיפקה לביבי את "הסולם": הוא יוכל להגיש הצעת חוק פרטית. ושוב מדברים על בחירות - עם קואליציה מקרטעת של 54 ח"כים, ללא המפד"ל ובלי רוב לתקציב המדינה

כבר שבועיים מחכים במערכת הפוליטית למוצא פיו של שר האוצר: יירד או לא יירד מהעץ הגבוה עליו טיפס? היום (ג'), עם פקיעת האולטימטום שהציב נתניהו לראש הממשלה שרון, אמור שר האוצר להחליט האם לממש את איומו ולפרוש מן הממשלה, או לחזור בו.

 

"90% שנתניהו חוזר בו מהאיום ונשאר בממשלה", כך אמרו אמש ל-ynet גורמים המקורבים לשר האוצר. עדיין לא ברור כיצד יבחר נתניהו לבשר לציבור על החלטתו. נראה כי לא יקיים מסיבת עיתונאים. אפשר שיערוך שיחת טלפון עם ראש הממשלה.  

 

"משאל עם הוא חיוני למניעת קרע בעם ובמפלגה, לא נוכל להישאר בממשלה אם הוא לא יתקיים", כך אמר שר האוצר אך לפני שבועיים, דקות ספורות לאחר אישור תוכנית ההתנתקות בכנסת. גם השרה לימור לבנת השמיעה דברים, אולם כעבור ימים אחדים חזרה בה. לאחר האולטימטום שהציב, הגדיל נתניהו לעשות בקריאת תגר ישירה על מנהיגותו של שרון. "אתמודד נגדו ואנצח", הצהיר בשיחה עם כתבי "ידיעות אחרונות".

 

במשך השבועיים החולפים סירב שרון לספק לנתניהו את ה"סולם", אולם הורה לאנשיו שלא להשמיץ את השר - כדי לאפשר לו מוצא של כבוד. גורמים בליכוד, כמו גם בלשכת רה"מ, מעריכים כי ההחלטה הטרייה של הסיעה, שאימצה אתמול את מסקנות ועדת איתן, היא בדיוק הסולם לו המתין השר.

 

לפי החלטות הוועדה בראשותו של ח"כ מיכאל איתן, לפני כל נסיגה יש לערוך משאל עם - אולם בתיאום עם הממשלה והכנסת. הוועדה אף ניסחה הצעת חוק בנושא המשאל. שרון אמר כי "יש בעיות בחוק המוצע", אולם אנשיו הבהירו כי הוא לא "יעניש" ח"כים שיגישו הצעות חוק פרטיות לעריכת המשאל - ואף יעניק חופש הצבעה.  

 

בעקבות החלטת הסיעה, שגם קראה מפורשות לנתניהו להישאר, "נמצא הסולם הזהוב והמרופד עליו ניתן לרדת מהעץ", כך אמרו ל-ynet גורמים המקורבים לשר האוצר. לדבריהם, כל הסימנים בהתנהלותו של שר האוצר בתקופה האחרונה העידו על כך שהוא מחפש מוצא, וזה כולל את אי הרחבת מעגל תומכיו בסיעה. "ביבי הבין שהוא לא יכול להיות חבר-כנסת בספסלים האחוריים, אחד שמוביל קבוצה של קיצוניים".

 

בסביבת שרון משוכנעים שאין טעם להמתין להודעתו הרשמית של נתניהו. "ברור שהוא רואה באפשרות להגיש הצעת חוק פרטית סולם ראוי". בנימה מבודחת אומרים אנשי שרון כי "אפשר להירגע, להכריז על ירידת הכוננות הכתומה שהוכרזה בין הלשכות".

 

ממשלת מיעוט - וריח בחירות

 

לעומת נתניהו, סיעת המפד"ל אינה חוזרת בה מן האולטימטום, והיום היא פורשת מן הקואליציה. וכך, ממה שהחל כקואליציה יציבה ורחבה, הופכת ממשלת שרון לממשלת מיעוט אשר נתמכת על-ידי 54 ח"כים בלבד - 40 מהליכוד, כולל "המורדים", ו-14 משינוי (ללא פריצקי, שאינו מחויב עוד להחלטות הממשלה). אתמול שרדה הממשלה בהצעת אי-אמון של ש"ס, הודות להימנעות העבודה ויחד. אולם ראש הממשלה יודע היטב שבהצבעות הבאות זה עלול להיגמר אחרת.

 

הסנונית הראשונה לכך התקבלה אתמול בוועדת הכספים, שם כשלה הממשלה באישור התקציבים לטובת תוכנית ההתנתקות. על הפרק עומד גם תקציב המדינה, שאף הוא אינו זוכה עדיין לרוב בקרב הח"כים - ונראה שלא יאושר עד סוף השנה. לפי החוק, אם לא יאושר תקציב עד סוף מארס - הולכים שוב לבחירות.  

 

באורח פרדוקסלי, מציינים אנשי שרון, דווקא הישארותו של נתניהו בממשלה עלולה להוביל לבחירות עוד לפני סוף יולי: אילו יצא, פרס היה יכול להיכנס במקומו. כעת, כאמור, אין רוב לתקציב. בסביבת ראש הממשלה מעריכים שהעבודה תתמוך בסופו של דבר בתקציב המדינה, אם תבין שבכך תלויה גם תוכנית ההתנתקות. התנאי שתציב, אולי, יהיה מועד מוסכם לבחירות.

 

אז איך ינהג שרון? במערכת הפוליטית מציירים מספר תסריטים אפשריים עיקריים: הרחבת הממשלה באמצעות העבודה; רשת ביטחון של פרס מבחוץ; הפלת של הממשלה - תסריט שנראה בסביבת רה"מ כבעל סיכויים קלושים; פיזור הכנסת ביוזמת ראש הממשלה ובקשת מנדט מחודש מהעם. אלא שאז, שרון מסתכן: 61 ח"כים יכולים להתגבש סביב מועמד אחר, גם ללא בחירות. נתניהו כבר אמרנו?


פורסם לראשונה 08/11/2004 20:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"לא הגדיל את מעגל התומכים". נתניהו
צילום: איי פי
צילום: דן בלליטי
קואליציה של 54. שרון ואורלב בימים אחרים
צילום: דן בלליטי
אתר הכנסת
יש הצעת חוק, אבל רק בתיאום. איתן
אתר הכנסת
מומלצים