שתף קטע נבחר

"מטרת הפיגוע בתל אביב היתה שגרירות צרפת"

שירות הביטחון הכללי התיר לפרסום כי נעצרו שני סייעניו של המחבל המתאבד בשוק הכרמל לפני כשבוע. הם טענו בחקירתם כי יעדם היה בניין שגרירות צרפת בתל אביב. המסיע של המחבל אחז בתעודת עיתונאי, שאיפשרה לו לעבור באין מפריע במחסומי צה"ל

הותר לפרסום: הפיגוע שבוצע בשוק הכרמל בתל אביב לפני שבוע - תוכנן במקור להתבצע בשגרירות צרפת בעיר, כך העלתה חקירת שירות הביטחון הכללי, שעיקריה פורסמו היום (ג'). שתי נשים וגבר נרצחו בפיגוע, שאירע בשוק ההומה ב-1 בנובמבר.

 

המידע אודות המטרה המקורית של המחבלים עלה בעקבות חקירתם של שני פעילים בארגון החזית העממית, תושבי איזור שכם, שהיו סייעניו של המחבל בפיגוע בשוק הכרמל. אחד מן העצורים הוא באסם חונדקג'י, בן 21, שהוביל את המפגע באמצעות תעודת עיתונאי שהונפקה לו באוניברסיטה א-נג'אח, בה למד. באמצעות התעודה עבר חונדקג'י במחסומי צה"ל באין מפריע. העצור השני הוא אחמד עראדה, בן 21 ממחנה הפליטים עסכר.

 

חונדקג'י הוביל את המחבל המתאבד, עאמר אל-פאר בן ה-16, אף הוא ממחנה עסכר, במכוניתו לתל אביב - אולם השניים החליטו לשנות את יעדם ולבצע את הפיגוע בשוק הכרמל ולא במבנה השגרירות, השוכן ברחוב הרברט סמואל בתל אביב. מטרה אלטרנטיבית של המחבלים היתה השגרירות האמריקנית, הנמצאת באותו רחוב.

 

חונדקג'י הוסיף וגילה בחקירתו, על פי מערכת הביטחון, כי חומר הנפץ שנשא אל-פאר נועד במקור לשמש לפיגוע התאבדות כפול של שתי סטודנטיות מאוניברסיטת א-נג'אח. אולם הפיגוע סוכל בשל הריגתו של מפקד הארגון האני עקאד בהיתקלות עם כוחות צה"ל בספטמבר השנה, ומעצרן של שתי הנשים בעקבות כך.

 

בחקירתו תיאר חונדקג'י את מסלול נסיעתו בדרך לפיגוע: יום לפני הפיגוע ביצע "מודל" של הנסיעה בסיועו של נהג מונית מזרח ירושלמי, בשאר עבאסי. לאחר בחינת המסלול, תיאם עם עבאסי את הנסיעה ביום הפיגוע.

 

חונדקג'י יצא עם אל-פאר משכם, תוך שהוא עוקף רגלית את מחסום היציאה משכם, יוצא במונית משכם לקלנדיה ומשם לאבו דיס (ללא מחסומים), ולוקח אוטובוס לשער שכם בירושלים; בבירה עלו השניים על המונית של עבאסי בדרך לתל אביב.

 

יש לציין כי לאחר הפיגוע, בדרכו של חונדקג'י בחזרה לאזור שכם, נבדק במחסום באזור תפוח - אך הוא הציג את תעודת העיתונאי שלו ושוחרר לדרכו על ידי החיילים.

 

בתגובה לאירוע מסר דני סימן, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית: "לשכת העיתונות ומערכת הבטחון חוששים בשנים האחרונות מהאפשרות של שימוש לא ראוי בתעודות לע"מ, ועושים מאמצים להבטיח שרק מי שבהוא אמת עיתונאי יחזיק בתעודות המוכרות. מאז הפיגוע ב"מייקס פלייס" בתל אביב הגברנו את המאמצים, אך בכל צעד ושעל נתקלנו בביקורת, בין היתר של עיתונאים שטענו לפגיעה בחופש העיתונות. לצערי הרב, אולי עכשיו מתברר לאותם מבקרים שיש ברשות גורמים שינצלו כל זכות שמקנה הדמוקרטיה שלנו - כדי לפגוע בחפים מפשע".

 

בהכנת הידיעה השתתף אבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באסם חונדקג'י, המוביל. בעל תעודת עיתונאי מא-נג'אח
עראדה, השותף
צילום: עופר מאיר
זירת הפיגוע בשוק הכרמל
צילום: עופר מאיר
צילום: רויטרס
המחבל המתאבד, אל-פאר
צילום: רויטרס
מומלצים