שתף קטע נבחר

2 נשים וגבר נרצחו בפיגוע בשוק הכרמל בת"א

הותרו לפרסום שמותיהם של שלושת נרצחי הפיגוע בשוק הכרמל בתל אביב: שמואל לוי, בן 65 מיפו, לאה לוין, בת 64 מגבעתיים, וטטיאנה אקרמן, בת 32 מתל אביב. בסביבות השעה 11 לפני הצהריים החריד פיצוץ עז את אחד הדוכנים בחלק הדרומי של שוק הכרמל. המטען הוחבא בתוך בקבוק חלב. החזית העממית קיבלה אחריות. המחבל - עמאר אל-פאר, בן 16, מאזור שכם

התופת חזרה לתל אביב: שמואל לוי (65) מיפו, לאה לוין, בת 64 מגבעתיים, וטטיאנה אקרמן, בת 32 מתל אביב נרצחו היום (ב') בפיגוע בשוק הכרמל. יותר מ-50 נפצעו. מחבל מתאבד, איש החזית העממית, התפוצץ סמוך לדוכן ירקות בשוק. אשה אחת נפצעה באורח אנוש ועוד שישה נפצעו קשה. יתר הפצועים במצב קל עד בינוני. אמבולנסים של מד"א פינו את הפצועים לבתי החולים איכילוב, וולפסון ושיבא. 

 

עובדי המכון הלאומי לרפואה משפטית באבו כביר זיהו את גופתו של שמואל לוי מיפו. משפחתו קיבלה על כך הודעה במכון לרפואה משפטית. טרם זוהו גופותיהן של שתי הנשים שנרצחו בפיגוע, האחת בת 32 והשנייה כבת 60.

 

החזית העממית קיבלה אחריות לפיגוע. בהודעת הארגון נאמר כי המחבל המתאבד היה עאמר אל-פאר, צעיר בן 18 ממחנה הפליטים עסכר שליד שכם. במערכת הביטחון אומרים כי המחבל הוא בן 16.

 

 

סמוך ל-11:15 אירע הפיצוץ שהחריד את רחוב רמב"ם פינת הכרמל, בחלק הדרומי של השוק. ניצב דוד צור, מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ציין כי "לא היה מדובר במטען גדול, אבל הנפגעים היו סמוכים מאוד למחבל". הפיצוץ אירע סמוך לחנות גבינות שנפגעה, אבל לא נהרסה לגמרי. החנות נחשבת פופולרית מאוד ועל כן מספר הנפגעים בזירה היה רב יחסית. המטען עצמו הוחבא בתוך בקבוק חלב.  

 

במקום נרשם הרס ברדיוס של כארבעה מטרים, אולם רוב הדוכנים הסמוכים לא נפגעו והפירות נותרו מסודרים על ה"בסטות". כתוצאה מהפיגוע פרצה דליקה וכוחות מכבי האש שהגיע למקום, השתלטו בתוך דקות על האש וסייעו בפינוי הנפגעים.

צילום: רויטרס

 

שלמה קורקס, בן 21 המוכר ב"מעדניית שמאי" בשוק, סיפר ל-ynet: "אני לא זוכר את הפיצוץ. אני רק זוכר שקמתי וראיתי שחור בעיניים, ושכל המעדנייה נשרפה. זה היה יום שגרתי. לא היו יותר אנשים מבדרך כלל. רק כשהגעתי לבית החולים הבנתי בכלל שנפצעתי בפיגוע. לא הבנתי למה כולם מסביבי היו מכוסים דם".

 

שמעון אזולאי, בן 42 מחולון, המאושפז בבית החולים וולפסון סיפר: "עשיתי קניות בשוק והייתי ממש ליד מקום הפיגוע. זה קרה ממש חמישה מטרים ממני. ראיתי אנשים עפים באוויר. הרבה עשן שחור ואז התעלפתי. התעוררתי שם בזירת האירוע אחרי שאשה שפכה עלי מים והעירה אותי. כולם ניסו לברוח וחשבו שיש שם עוד מטענים. אנשים רצו לכל הכיוונים. הפיצוץ עצמו היה בחוץ באחת הבסטות בשוק וראיתי את הבסטה ממש עפה באוויר מעוצמת הפיצוץ. אני נפגעתי בחזה ובכתף. יש לי שם כאבים והמצב שלי מוגדר קל". 

 

בעל דוכן פלאפל בשוק סיפר: "שמעתי פיצוץ וראיתי פטריית עשן. הייתי 20 מטר מהמקום. פצועים התחילו לרוץ לכיווני בצעקות, ראיתי הרבה דם, ואנשים שכבו על הרצפה. ניסיתי לעזור למי שיכולתי". אחד מבעלי החנויות אמר: "שמענו פיצוץ ענק ולאחר מכן ראינו אנשים מלאים בדם רצים לכיוון שלנו". אחד מבעלי הדוכן בו אירע הפיצוץ סיפר: "יצאתי לרגע מהחנות ללכת הביתה, פתאום שמעתי בום. התקשרו אלי ואמרו לי שהיה פיצוץ בדוכן".  

 

למרות הפיצוץ, רבים מבעלי העסקים סירבו לעזוב את המקום. מוכרים וקונים רבים התגודדו ברחובות הצדדיים, ביניהם אנשים שניסו למצוא את קרובי משפחותיהם במקום.

 

אבנר, עובד בשוק 20 שנה בירקות, אמר ל-ynet: "אני לא אסגור את הבסטה. אני אעבוד עד הערב ואחזור מחר. אין מה לעשות, צריך לחזור לשגרה. אלה שסוגרים מוכרים בגדים, אולם לדעתי הבסטות של הירקות יישארו פתוחות בגלל שאם הם לא ימכרו היום את הדברים הכל יתקלקל".

 

3 הרוגים, כ-30 פצועים פונו ל-3 בתי חולים

 

פרופ' יהודה היס, הפתולוג הראשי במכון לרפואה משפטית, סיפר: "הגיעו אלינו שלוש גופות של הרוגי הפיגוע ובני משפחות רבים כבר במקום. ברסס נמצאו אומים וחתיכות מתכת".

 

נכון לשעות אחר הצהריים - 25 פצועים נותרו לאשפוז בבתי החולים השונים. בבית החולים "איכילוב" בתל אביב מאושפזים 18 פצועים. מצבו של אחד מהם מוגדר אנוש, מצבם של חמישה מוגדר קשה, פצוע נוסף נפגע באורח בינוני וכל השאר פצועים קל.

 

בבית החולים "וולפסון" בחולון מאושפזים עדיין חמישה מפצועי הפיגוע. אחד מהם במצב בינוני, והיתר פצועים קל. בבית החולים "שיבא" בתל השומר מאושפזים שני פצועים. אחד במצב קשה, ואחד במצב קל.

 

המרדף אחר הסייענים 

 

מייד לאחר הפיגוע, חסמה המשטרה את התנועה ולא אפשרה להיכנס למתחם השוק מחשש שישנם מטענים נוספים במקום. לאחר הפיגוע נבדק האם יש עוד מטענים נוספים בדוכני הבסטות ועשרות שוטרים מכל רחבי המחוז נערכו בתוך שוק הכרמל.

 

מסוק משטרתי ריחף מעל השוק וניסה לאתר את הסייענים שהסיעו את המחבל המתאבד לשוק. כוחות הביטחון סגרו לתנועה את מחלף השבעה ומחלף גנות על כביש 4 (כביש חיפה הישן). לאזור "הוקפצו" כוחות משטרה וצבא, וכן מסוק שהוזנק לאוויר.

 

ניצב צור, מפקד המחוז, אמר בתדרוך: "אנו נמצאים תחת התרעות כל הזמן, ההיערכות שלנו בהתאם. אנחנו לא יכולים להימצא בכל מקום בכל נקודת זמן. אנחנו עושים הרבה פעילות בעניין שוהים בלתי חוקיים מהשטחים. רק אתמול היה מבצע איתור שב"חים גדול במחוז. ידוע לנו שברוב המקרים מדובר באנשים המנסים להרוויח את לחמם, אבל אנחנו ממשיכים לקרוא לכל המעסיקים לא לספק להם עבודה ולא להסיע אותם".

 

הפיגועים האחרונים

 

ביולי האחרון אירע הפיגוע האחרון בתל אביב כאשר סמלת מעיין נעים, בת 19 מבת-ים, נהרגה וכ-40 בני-אדם נפצעו בפיגוע שאירע בתחנת אוטובוס בשדרות הר-ציון שבדרום העיר, באזור התחנה המרכזית הישנה.  

 

לפני כחודש אירע הפיגוע האחרון, כאשר 16 בני אדם נהרגו וכ-100 נפצעו בפיגוע משולב שאירע בשני אוטובוסים במרכז באר שבע. לא הרחק מבניין העירייה.

 

מד"א פתח קו חירום לאחר הפיגוע ומספרו: 1255133.

 

מוקד בית החולים שיבא: 1255131

 

משרד הקליטה פתח קו חירום לעולים: 1255081010.

 

מוקד עיריית תל אביב: 106. תושבי שאר חלקי הארץ מוזמנים לצלצל לקו שמספרו 1255036666.

 

קו המידע של המכון לרפואה משפטית באבו-כביר: 03-5158666.


פורסם לראשונה 01/11/2004 11:27

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן זליקוביץ', עלי ואקד, אפרת וייס, סיגל מגריסו ועופר מאיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ההרס סמוך למעדנייה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
המחבל. עאמר אל-פאר
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מפנים את הפצועים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
"הנפגעים עמדו סמוך למחבל"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הטיפול בנפגעים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
"כולם היו מכוסים דם"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הפינוי
צילום: רויטרס
מומלצים