שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אקסטזי: על מה כל הרעש?

  השם המדעי של אקסטזי הוא MDMA - קיצור השם הכימי מתילן די-אוקסי-מתאפטאמין • הוא גורם לתחושות של רוגע ואופוריה, אך עלול להיות ממכר בשימוש לטווח ארוך • השפעות הלוואי עשויות להיות עצבות, בילבול, נדודי שינה ופגיעה בזיכרון

  האקסטזי, יחד עם המריחואנה, הם הסמים המסוכנים הנפוצים ביותר בישראל. כ-300 אלף ישראלים מודים, על פי מחקרים, כי השתמשו בסמים בשנה האחרונה. רובם מדווחים כי השתמשו במריחואנה ובאקסטזי.

   

  לפי הערכת הרשות למלחמה בסמים, בכל שנה מוחדרים לישראל כ-20 מיליון כדורים וטבליות של אקסטזי ו-LSD – הכל לצריכה מקומית.

   

  המשטרה ורשויות האכיפה האחרות – המכס ומצ"ח – מצליחות לתפוס רק כעשירית מכמות האקסטזי המוחדרת לארץ. השאר מגיע לצרכנים. השנה נתפסו, עד עתה,

  כ-360 אלף כדורים. האקסטזי מכונה "סם המסיבות" או "סם המועדונים". הוא אינו ממכר, אבל פגיעתו רעה והנזקים שהוא גורם לגוף הם לעיתים בלתי-הפיכים.

   

  השפעת האקסטזי שונה ממשתמש למשתמש. בסוף השבוע האחרון השתמשו שתי חברות באקסטזי. כל אחת מהן בלעה חצי כדור. האחת לא ניזוקה ואילו חברתה, שבלעה את המחצית השנייה של אותו כדור, מאושפזת במצב לא קל בבית-חולים.

   

  בעוד שהמריחואנה היא "סם חברתי", שמשתמשים בו בקבוצות או ביחידות, כאשר העישון הוא העיסוק העיקרי, אקסטזי נחשב ל"סם המסיבות". לוקחים כדור או שניים לפני המסיבה, או תוך כדי המסיבה, כדי להגיע למצב-רוח טוב, להסרת המחיצות הבין-אישיות, ולפעמים לקצת הזיות. בהשפעתו, אפשר לרקוד שעות ארוכות, לקפוץ ולהיות שמחים, כמו שקורה במסיבות טראנס. המשתמש יחוש עירני, מלא אנרגיה ומאוד שליו. הצבעים ייראו לו חדים ויפים, האנשים שמחים ואוהבים והרגישות לכאבים תפחת.

   

  עד התקופה האחרונה היו משתמשים באקסטזי במסיבות-ענק, שבהן השתתפו מאות או אלפי חוגגים, שנערכו במקומות מרוחקים ומבודדים, ביערות, על חוף הים או במדבר יהודה. בחודשים האחרונים, אחרי התערבות המשטרה, המסיבות קטנות יותר. משתתפים בהן עשרות או מאות. גם במועדונים מסויימים נהוג לצרוך אקסטזי. זהו סם עממי, זול יחסית, שרבים מאוד נחשפו לו. מחיר כדור נע בין 50 ל-100 שקלים.

   

  טבליות במגוון צורות

   

  סוציולוגים אינם יכולים להצביע על אוכלוסיות מיוחדות המשתמשות באקסטזי: בני-נוער, צעירים, קלאברים – וגם ישראלים מבוגרים יותר. הם מכנים את הסם הזה בשמות רבים, כמו "אי", "אקסטה", "אקסטות", "סם האהבה", "גלגל" ועוד. בדרך כלל צורכים את הסם בבליעה של טבליות או גלולות המופיעות במגוון צבעים וצורות. לפעמים הכדור מכונה על-שם הצורה המוטבעת עליו, למשל "מיצ'ובישי".

   

  אין נתונים מדוייקים לגבי כמות הישראלים המשתמשים באקסטזי. מחקר שנערך על-ידי הרשות הלאומית למלחמה בסמים לפני כשלוש שנים, העלה כי 2.7 אחוז מהמתבגרים, בגילים 12 עד 18, דיווחו שצרכו את הסם בשנה שקדמה למחקר.

  מחקר אחר, שנערך בקרב נוער שאינו לומד לפני שש שנים, גילה כי 8 אחוז מהנערים האלה דיווחו כי צרכו אקסטזי. ניתן להניח כי מאז עלה שיעור הנחשפים לסם.

   

  מינונים גדלים והולכים

   

  השם המדעי של אקסטזי הוא MDMA – קיצור של השם הכימי מתילן די-אוקסי-מתאפטאמין. זהו חומר כימי המיוצר במעבדה. הוא אינו מופק מצמחים, כמו החשיש והמריחואנה המופקים מצמח הקאנביס, הקוקאין המופק משיחי הקוקה, או האופיום וההירואין, המזוקקים מפרחי פרג. ככל הידוע, אין בישראל מעבדה המייצרת אקסטזי, וכל הסם הנצרך בארץ מיובא לכאן על-ידי מבריחים.

   

  מכיוון שאין על החומרים הנמכרים שום פיקוח של משרד הבריאות או כל גוף אחר, יכולים הסוחרים והיצרנים להוסיף לו עוד חומרים כרצונם, או לדלל אותו. בדרך כלל מוסיפים לחומר הבסיסי גם קפאין שימריץ את המשתמש, חומרים הנמצאים בסירופ לשיעול, אמפטאמינים – ולעיתים גם סמים ממריצים אחרים, כמו קוקאין.

   

  בטבליות האקסטזי המכונות "מיצ'ובישי", המיוצרות בדנמרק, שילבו גם חומר נוסף – PMA (פרא-מתאו-קסיאמפיתמין) – הנחשב מסוכן יותר וחזק יותר מהאקסטזי הרגיל. במינון של 60 מיליגרם ה- PMA עלול לגרום לעלייה חדה ופתאומית בטמפרטורת הגוף ובלחץ הדם. חומרים מסוכנים אחרים הנמצאים לפעמים בכדורי אקסטזי הם MDA (חומר דמוי ספיד) ו- DXM (חומר מדכא הנמצא בדרך כלל בסירופ נגד שיעול, העלול לגרום להתקף-לב, במיוחד במסיבות צפופות).

   

  למרות שהאקסטזי אינו נחשב סם ממכר, יש אנשים המפתחים הסתגלות אליו, כמו אל סמים ממריצים אחרים. כדי שהוא ישפיע כמו שהשפיע בפעם הראשונה, הם משתמשים בו במינונים גדולים יותר ויותר – עד שהוא גורם להם נזק.

   

  אנשים ממשיכים להשתמש בו, בעיקר במסיבות ובמועדונים, למרות תופעות לוואי בלתי נעימות. אין דרך לדעת, כמה כדורי אקסטזי יביאו להתמכרות של המשתמש. יש אנשים שיתמכרו כבר אחרי כמות קטנה של הסם, ויש כאלה שלא יתמכרו גם אחרי שישתמשו בו בקביעות תקופה ארוכה. אצל רוב המשתמשים, נמשכת ההשפעה של שימוש יחיד באקסטזי כ-3 עד 6 שעות. ההשפעה מתחילה כ-15 דקות אחרי בליעת הכדור, עם חדירתו לזרם הדם והגעתו למוח. שיא ההשפעה מורגש כ-45 דקות לאחר מכן, ואז מתחילה השפעת החומר להתפוגג – אלא אם החוגג נוטל עוד כדור.

   

  עצבות, חרדה ודכאון

   

  בשלב הראשון מרגיש המשתמש עירני מאוד, ואפילו היפר-אקטיבי. הוא יוכל להמשיך ולרקוד במשך כמה שעות. כעשרים דקות אחרי בליעת הכדור, חשים הזעה, הפה מתייבש, דפיקות הלב מואצות והתיאבון נעלם. חלק מהמשתמשים יחושו שינויים בתפיסה, כמו עיוות הזמן ותחושה של מגע. אחרים יחושו חרדה קיצונית, פאראנויה, עצבנות, הזעה או תחושת קור. יש משתמשים שיתעלפו או ירגישו סחרחורת. אחרים יתחילו לשלשל. חלק קטן מהמשתמשים יגיעו לטיפול פסיכיאטרי.

   

  השפעות הלוואי, שנמשכות כשבוע אחרי השימוש (אפילו בכדור בודד) הן עצבות, חרדה, דאגנות-יתר, בילבול, דיכאון, נדודי שינה ופגיעה בזיכרון. מאוד לא מומלץ להשתמש באקסטזי יום או יומיים לפני בחינה, פעולה צבאית חשובה או אירוע אחר המחייב ריכוז. שימוש באקסטזי עלול לגרום בשעת לחץ, כעבור כמה ימים, לפאניקה, חרדות וירידה כללית ביכולת התיפקוד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אקסטזי. בהשפעתו אפשר לרקוד שעות ארוכות
  צילום: חיים הורנשטיין
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים