שתף קטע נבחר

נער בן 16 בלע "חגיגת" ואושפז במצב קשה

הנער אושפז בבית החולים "לניאדו" בנתניה, לאחר שבלע כדור "חגיגת" שקנה ב"פיצוציה" בעיר. הוא מורדם ומונשם. במשטרה ובמשרד הבריאות פתחו בחקירה. הכדור "חגיגת" נמכר בקיוסקים בניגוד להוראה של משרד הבריאות

נער בן 16 מנתניה אושפז הלילה (יום א') במצב קשה בבית החולים "לניאדו" בנתניה לאחר שבלע כדור "חגיגת", שאותו קנה בקיוסק בעיר. הנער מורדם ומונשם. המשטרה פתחה בחקירה בשיתוף עם משרד הבריאות.

 

ד"ר בוריס גלוזמן, רופא בכיר במחלקת טיפול נמרץ לב ב"לניאדו", סיפר ל-ynet כי "הצעיר נמצא במצב קשה. הוא סובל ממצוקה נשימתית, אי-ספיקת לב והוא זקוק למכונת הנשמה ולתרופות. עדיין מוקדם לומר כמה זמן הוא יישאר במחלקה ואם הוא יישאר עם נזק בלתי הפיך".

 

הרופא גילה כי בחודש ספטמבר אושפזה במחלקה חולה נוספת, בת 25, לאחר שנטלה כדור "חגיגת". "גם היא סבלה מירידה בתפקוד הלב, ואחרי חודשיים השתחררה מבית החולים. מצבה היה קל יותר ממצבו של הנער, והיא לא נזקקה למכונת הנשמה, אולם גם כיום היא עדיין סובלת מאי ספיקת לב ונוטלת תרופות לשיפור מצבה".

   

המשטרה: אין חשד לפלילים

 

כדור החגיגת הוא גלולה במשקל 200 מ"ג, שניתן לרכוש בפיצוציות רבות באיזור המרכז. הגלולה מכילה, כך לפחות טוענים משווקיה, "אבקת גת מרוכזת וחומרים טבעיים בלבד". לדבריהם, החגיגת גורם ל"עירנות מוגברת והרגשה טובה" ומעורר את החשק המיני. "רבע שעה מרגע נטילת הכדור", הם מבטיחים, "תורגש השפעתו למשך 4 עד 8 שעות".

 

ה"חגיגת" הפך בחודשים האחרונים לסם המסיבות הנפוץ בתל-אביב, והמשתמשים הרבים בו - בהרחה או באמצעות המסה בנוזל - טוענים כי התחושות שהוא מקנה דומות לתחושות שנגרמות כתוצאה משימוש בסם האקסטזי, הכוללות מצב רוח טוב, נינוחות ועוררות מינית.

  

במשרד הבריאות שבים ומזכירים לציבור לא לצרוך "תוספי תזונה" שלא אושרו על-ידו כדוגמת ה"חגיגת" וה"ליקוויד אנרג'י", המבטיחים למשתמשים בהם עוררות, שמחה ואושר לכאורה. במשרד מזהירים כי נטילת התוספים עלולה לגרום לשורה של תופעות בריאותיות קשות, כפי שאירע במקרה של הנער מנתניה וכפי שאירע במספר מקרים נוספים בחודשים האחרונים. פקחי משרד הבריאות ממשיכים ומבצעים בדיקות בפיצוציות, וכאשר הם מאתרים אריזות של "חגיגת" הן מוחרמות מיד.

  

מפקד משטרת נתניה, סגן-ניצב רון גרטנר, אמר ל-ynet כי "בשלב הזה אין חשד לעבירות פליליות". לדבריו, החקירה החלה בלילה בעקבות דיווח מבית החולים שהתקבל במשטרה על הנער שאושפז ביחידה לטיפול נמרץ. חוקרי המשטרה איתרו את אחיו של הנער המאושפז והוא זה שסיפר להם שהוא ואחיו רכשו את הכדורים בפיצוציה ברחוב הרצל בנתניה ובלעו אותם. לאחר מכן חש אחיו ברע ונלקח לבית החולים.

 

סנ"צ גרטנר אמר כי מדובר בכדורים שנמכרים באופן חוקי ואינם מופיעים בפקודת הסמים, ולכן אין חשד לעבירה פלילית: "עירבנו את משרד הבריאות בנושא. הם לקחו את הכדורים לבדיקה וכעת אנחנו ממתינים לתוצאות הבדיקה שלהם".

 

בחודש אוגוסט אושפזה צעירה בשנות ה-20 לחייה בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע, כשהיא סובלת מלחץ דם גבוה ומקריש דם במוחה. ככל הנראה, התופעות נגרמו לה כתוצאה משימוש בכדור ה"חגיגת". היא סבלה משיתוק בחלק מגופה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
חגיגת. נמכר למרות האיסור
צילום: טל כהן
מומלצים