שתף קטע נבחר

ליצמן נעלם, המקדמות למתנחלים עברו

ברוב של 10 מול 8 הצליחה לבסוף הממשלה להעביר בוועדת הכספים את הסכום הראשוני הדרוש לתשלום למתנחלים שיסכימו להתפנות מראש במסגרת ההתנתקות. איך זה הושג? בזכות לחץ עקבי של מזכיר הממשלה, שינוי הצבעות של הרגע האחרון - ו"היעלמותו" של ח"כ ליצמן מיהדות התורה

בסוף זה עבר: ראש הממשלה, אריאל שרון, יכול היום (ב') לנשום לרווחה ולסמן לעצמו עוד "וי" קטן בדרך הארוכה לתוכנית ההתנתקות.

 

ועדת הכספים אישרה הבוקר בתום מערכה שנמשכה מספר שבועות את ההעברה התקציבית של 35 מיליון שקלים, עבור מקדמות למתנחלים שיודיעו מראש על הסכמתם להתפנות במסגרת תוכנית ההתנתקות.

 

ברוב של 10 תומכים מול 8 מתנגדים אישרה הוועדה את המקדמות, זאת לאחר שבשבוע שעבר לא נמצא הרוב הדרוש בשל שורה של מאמצים מצד אנשי יש"ע ומתנגדי ההתנתקות.

 

איך הצליחה הממשלה להעביר את ההחלטה? במהלך השבוע האחרון פעלו בקואליציה יחד עם האופוזיציה בוועדת הכספים, תחת ניצוחו של מזכיר הממשלה, ישראל מימון. בעקבות כך הושגו 3 שינויים בהצבעת הח"כים: דניאל בנלולו מהליכוד שינה את הצבעתו מ"נגד" ל"בעד"; ח"כ מוחמד ברכה הבטיח כי יתמוך אם יתברר כי הדבר תלוי בו - וח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה נעדר מההצבעה ולא התנגד.

 

ח"כ אברהם בייגה שוחט מהעבודה טען כי "העמדה של ליצמן קשורה בניסיון

 של נתניהו לשכנע את יהדות התורה לתמוך בתקציב המדינה תמורת סכום 'זניח' של כמה מיליוני שקלים. אני מעריך כי מדובר בניסיון של נתניהו לסגור עם יהדות התורה ובכך לחסום את הדרך בפני כניסת מפלגת העבודה לממשלה".

 

ח"כ חיים אורון מיחד טען כי ליצמן מחוזר משום ש"שרון צריך אותו עבור ההתנתקות ונתניהו צריך אותו עבור התקציב. הצדדים עדיין לא הגיעו לסיכום תקציבי סופי אך יש כבר הסכם ביניים די מגובש".

 

גם חברי קבוצת המורדים בוועדת הכספים תקפו את שרון .ח"כ יחיאל חזן מהליכוד טען: "הממשלה קנתה ח"כים בנזיד עדשים .זו הסיבה לרוב היום בוועדה. חבל שיש חכ"ים ששכחו שארץ ישראל חשובה יותר מהכיסא בכנסת". ח"כ חיים כץ מהליכוד העיר: "קשה לי להבין את התנהגותו של ליצמן שנעדר ולא דאג למחליף. נפלאות דרכי הפוליטיקה".

 

מזכיר הממשלה מימון דחה את הטענות שהושמעו הבוקר לפיהן מדובר ב"קנייה" של ליצמן, ואמר: "הוא לא קיבל שום תמורה, לא במישרין ולא בעקיפין. מדובר פשוט במחווה של רצון טוב".

 

מהו הסכום שביקשה הממשלה לאשר? מדובר ב-5 מיליון שקלים שיועדו למימון עלויות הוועדה הבין משרדית בראשות מנכ"ל משרד המשפטים, ועוד 30 מיליון שקלים נוספים שמטרתם היתה לשלם את המקדמות לעסקים ויחידים המבקשים להתפנות מגוש קטיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
ועדת הכספים. אישרה
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: רפרודוקציה
ליצמן. נעדר
צילום: רפרודוקציה
צילום: אלכס קולומויסקי
מימון. השיג את הרוב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים