שתף קטע נבחר

המבקר יבדוק ניגוד אינטרסים במינוי בשיא

חברי כנסת מהימין ו"המטה למען ארץ ישראל", טוענים שראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, מחזיק במספר משרות גם בחברות פרטיות הפועלות בגוש קטיף וצפון השומרון, ולכן הוא מנוע מלעסוק בנושאים הקשורים בפיצוי חברות אלה. מבקר המדינה: "אבדוק את פרטי ההתקשרות איתו"

הוועדה לביקורת המדינה התכנסה הבוקר (ב') לדרישת חברי כנסת מהימין, בבקשה לקבל חוות דעת ממבקר המדינה, אליעזר גולדברג, בטענה שבמינוי יונתן בשיא לראש מינהלת ההתנתקות, נוצר ניגוד אינטרסים.

 

על שולחן הוועדה הונח תחקיר שבוצע על ידי "המטה למען ארץ ישראל", ובו שורה של ניגודי אינטרסים לכאורה בהם מעורב ראש מינהלת ההתנתקות.

 

ראש המטה למען ארץ ישראל, אביעד ויסולי, הציג את הטיעונים. בין היתר טען ויסולי שבשיא מחזיק במקביל למשרתו הממשלתית במספר משרות בשכר בחברות פרטיות, אשר להן קשרים עסקיים מהותיים עם גוש קטיף וצפון השומרון.

 

בשיא הוא יו"ר חברת "מהדרין בע"מ ו"פריאור בע"מ", ועל פי ויסולי, מקבל מחברות אלו שכר חודשי של למעלה מ-15 אלף שקל. על פי התחקיר, חברות אלו מנהלות קשרים עסקיים בשווי עשרות מיליוני ששקלים בשנה עם משקי חבל עזה והדרי קטיף. חברת פריאור מחזיקה במשכנתאות על אדמות השייכות ליישובי גוש קטיף בסך 20 מיליון שקל, משכנתאות ש אמורות להיות משולמות על ידי מינהלת ההתנתקות.

 

עוד עולה מהתחקיר שבשיא מכהן כיו"ר חברת ביו-בי שדה אליהו בע"מ להדברה ביולוגית של מזיקים. חברה זו משווקת חומרי הדברה ובהתאם להצעת חוק ההתנתקות, אמורה לקבל פיצויים מהמינהלת.

 

כמו כן מכהן בשיא גם כדירקטור בחברת פלסטרו מערכות השקייה, המספקת מערכות השקייה לחקלאי חבל קטיף וגם חברה זו אמורה לקבל פיצויים.

 

חברי הכנסת: הדברים חמורים מאוד

 

חברי הכנסת מהימין תקפו בחריפות את מינוי בשיא, שלא הגיע לישיבה ושלח

במקומו את היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה לייצג אותו בדיון. ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), אמר כי על המבקר לבדוק את ניגודי האינטרסים. "לו הייתי בשיא, הייתי מסתלק מהתפקיד".

 

גם ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד), אמר כי על פניו נראה כי הדברים חמורים מאוד. "צריך להוסיף לכך את הליך המינוי ,ללא ועדת איתור, ללא מכרז וללא שום הליך. שמענו כי היותו חובש כיפה ואיש הציונות הדתית הכשיר את המינוי שלו וזה טיעון מוזר, אילו הדברים היו הפוכים, כולם היו נזעקים".

 

גם ח"כ גילה פינקלשטיין (המפד"ל) תהתה כיצד מונה בשיא למנכ"ל, מבלי שיש בידיו תואר אקדמי.

 

ח"כ אופיר פינס (העבודה) הפתיע כאשר תמך חלקית בעמדת חברי הכנסת מהימין. "השכל הישר מתקשה לקלוט את זה. אני לא מכיר אדם, מוכשר ככל שיהיה, שיכול לעשות שמונה תפקידים. אם היה מדובר בתפקיד ארוך טווח, אסור היה לקלוט אותו, אבל כיוון שמדובר במשימה קצרה יחסית, יש לוודא שבשיא באמת מסוגל לתת את כל מה שיש לו כדי שתהליך ההתנתקות יהיה מוצלח".

 

מבקר המדינה: אלמד את הסכם ההתקשרות עימו 

 

עו"ד שלומית ברנע, היועצת המשפטית במשרד ראש הממשלה, אמר כי "בשיא מסר לנו על כל פעולותיו ובמקום שמצאנו חשש לניגוד עניינים, קבענו את המגבלות הדרושות. בשיא לא יטפל בנושא חברת פריאור, במקומו ינהל זאת מנכ"ל משרד החקלאות. מצאנו את האיזונים מבלי לעקר את תפקידו כראש מינהלת. מפאת צנעת הפרט לא אחשוף את כל ההתקשרות עימו אבל מסרנו עותק למבקר המדינה .

 

מבקר המדינה תיקן אותה ואמר: "רק אתמול בצהריים הועבר אלי בפקס הסכם ההתקשרות, וזאת רק לאחר שביקשתי אותו". את הדיון סיכם המבקר במלים: "אבדוק את ההסדר מול בשיא למניעת ניגוד עניינים. אקרא אותו, אלמד אותו ואחליט אם יש מקום להעיר עליו והאם יש מקום לפנות לאחד הגופים הממשלתיים כדי לקבל הסברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחזיק במספר משרות. יונתן בשיא
צילום: שאול גולן
הציג את הטיעונים. ויסולי
צילום: שאול גולן
צילום: זום 77
אבדוק את הנושא. גולדברג
צילום: זום 77
מומלצים