שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחליפו של שמואל זכאי בעזה: אביב כוכבי
  מי שהיה מפקד חטיבת הצנחנים וכיום משמש מפקד אוגדת מילואים מובחרת, יחליף בתוך כשבועיים את מפקד אוגדת עזה שהתפטר בסערה בעקבות פרשת הפוליגרף. תפקידו המרכזי: הובלת מהלך ההתנתקות בשטח. בחטיבת הצנחנים שבה צמח חלקו היום שבחים
  האיש שיפנה את רצועת עזה: תת אלוף אביב כוכבי, בן 40, מונה לתפקיד מפקד אוגדת עזה, במקומו של תת אלוף שמואל זכאי שהתפטר מתפקידו בפרשה שהסעירה את צה"ל והמערכת הפוליטית. כך הוחלט בישיבה שהתקיימה היום (ב') אצל הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון.

   

  בתום הדיון בלשכת הרמטכ"ל הוחלט כי כוכבי יקבל את התפקיד הרגיש, לאחר שגבר על ארבעה מועמדים אחרים: תת-אלוף נועם תיבון, ראש חטיבת כ"א במפקדת זרוע היבשה, תת-אלוף יאיר גולן, מפקד אוגדה בגבול הצפון, תת-אלוף גיא צור, ראש מטה פיקוד דרום ותת-אלוף משה (צ'יקו) תמיר, ראש מטה פיקוד מרכז.

   

  תת אלוף כוכבי, נשוי ואב ל-3, מתגורר בישוב קהילתי בגליל. הוא צמח בחטיבת הצנחנים, שימש בעבר כמפקד גדוד 101, ומפקד בסיס האימונים של הצנחנים. כמו כן שימש כסגן מפקד חטיבת הצנחנים, פיקד על חטיבה בלבנון ולאחריה על חטיבת הצנחנים - ולאחרונה על אוגדת מילואים מובחרת.

   

  כוכבי צפוי להיכנס לתפקידו בעוד כשבועיים. תפקידו העיקרי יהיה להוביל את צה"ל במהלך התקופה הרגישה של ביצוע תוכנית ההתנתקות ברצועה, הכוללת את פינוי ההתנחלויות והלחימה הנמשכת בטרור הפלסטיני.

   

  "מדובר בבחירה מצוינת. אין קצין טוב ממנו למלא את המשימה", אמר בצהרים ל-ynet קצין בחטיבת הצנחנים. "הוא האדם המתאים לתפקיד מסוג זה", אומר קצין נוסף בחטיבה, שסיפר כי בעת ששירת כמפקד בסיס האימונים, היה כוכבי "מפקד שהכיר כל חייל ועשה מהפיכה בבסיס האימונים".

   

  זכאי התפטר וחטף "שטיפה" מהרמטכ"ל

   

  תזכורת: תא"ל זכאי החליט לעזוב את אוגדת עזה עליה פיקד בעקבות בדיקת פוליגרף שעבר, בניסיון לגלות אם הדליף לתקשורת את דבר קיומם של חילוקי

   דעות בין הדרג המדיני לצבאי בנוגע להמשך מבצע "ימי תשובה". הוא נכשל בבדיקה, אך ממשיך לטעון בתוקף שלא הדליף דבר. דבריו הקשים של הרמטכ"ל בוועדת חוץ וביטחון, שבהם האשים אותו בכך ש"שיקר לאורך כל הדרך" רק הוסיפו שמן למדורה.

   

  מקורביו של זכאי אמרו כי הוא פגוע ועצוב. "זה נראה כמו סיכול ממוקד, ואין שום דרך להסביר את זה מלבד האפשרות שרצו לחפות על מישהו אחר. זכאי לא נטש אף אחד בשטח, הוא בסך הכל ביקש גיבוי והרמטכ"ל הוא זה שנטש אותו. רק לפני כמה שבועות אותו רמטכ"ל שיבח אותו בדברי הלל על הובלתו את מבצע 'ימי תשובה' ברצועת עזה וגם את חלקו בכל מה שקשור להסברה ופתאום אותו רמטכ"ל מודיע כי הוא מפטר אותו", אמרו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום דובר צה"ל
  כוכבי. המחליף
  צילום דובר צה"ל
  צילום: גדי קבלו
  זכאי. המתפטר
  צילום: גדי קבלו
  צילום: דן בלליטי
  יעלון. תקף את זכאי
  צילום: דן בלליטי
  מומלצים