שתף קטע נבחר

צה"ל לא יכריז על נעדרי סולטן יעקב כחללים

תשעה חודשים לאחר שקבע הרב הצבאי הראשי ששלושת נעדרי הקרב בבקעת לבנון אינם בין החיים מתברר בבג"ץ: צה"ל חזר בו. השלושה לא יוכרזו כחללים והצבא ימשיך בניסיונות לאתרם. פנינה פלדמן ל-ynet: ראש אכ"א החדש ביקר אצלנו ואמר לי שהוא לא ירים ידיים

צה"ל לא יכריז על נעדרי קרב סולטן יעקב , יהודה יקותיאל כץ, זכריה באומל וצבי פלדמן - כחללים שמקום קבורתם לא נודע וימשיך בניסיונות לאתר את השלושה - כך על פי פשרה שהושגה באחרונה בין המדינה לבין בני משפחותיהם של שלושת הנעדרים. הדברים פורסמו הבוקר (יום ו') בעיתון "הארץ".

 

פנינה פלדמן, אמו של צבי, אמרה ל-ynet בתגובה כי "עדיין לא הודיעו לנו, אבל אני מאוד מקווה שכך יהיה. ראש אכ"א החדש, האלוף אלעזר שטרן, ביקר אצלנו ואמר לי שהוא לא ירים ידיים. הוא אמר לי בבירור שחייבים לדעת מה עלה בגורלם של ילדינו. אנחנו חיים באי ודאות למעלה מ-22 שנה וכואבים ובוכים ולא יודעים מה קרה. אני תמיד אמרתי שאילו היו באים ביום הראשון ומודיעים לי שהוא לא חי - הייתי כואבת כל החיים, עד הקבר, אבל לפחות הייתי יודעת מה עלה בגורלו".

 

בצו ביניים שהוציא בג"ץ ביוני נקבע כי שניים מהנעדרים, כץ ובאומל, לא יוכרזו כחללים עד לפסיקה בעתירה שהגישו בני משפחותיהם בפברואר, לאחר שנודע להם כי צה"ל אמור להכריז על השלושה כחללים שמקום קבורתם לא נודע.

 

ההורים טענו בעתירתם כי אין כל ראיה מובהקת וברורה לכך שהחיילים נהרגו. בנוסף נטען כי הצבא עמד להכריז על השלושה כנעדרים שמקום קבורתם לא נודע מבלי לתאם זאת עם בני משפחותיהם ומבלי לאפשר להם לעיין בדו"ח שעליו נסמכה ההכרזה.

 

מדובר בדו"ח חסוי של ועדת מומחים וכן במידע מודיעיני, תצלומים ועדויות. הרב הצבאי הראשי תא"ל ישראל וייס כתב חוות דעת הלכתית בה קבע כי השלושה אינם בין החיים עוד, בהתבסס על הנתונים והמסמכים שהוצגו לפניו.

 

ההחלטה הקשה התקבלה בעקבות פעולתה של ועדה חשאית בצה"ל, שדנה בנושא והגיעה למסקנה שניתן לקבוע בוודאות כי שלושת הנעדרים מתים. גורמים המעורבים בפרשה אמרו אז ל-ynet כי לגבי גורלו של זכריה באומל, קיימים פחות פרטים המחזקים את הסברה כי הוא אינו בין החיים, ביחס לשני החיילים האחרים.

 

כל זה היה בתקופה בה כיהן האלוף גיל רגב כראש אכ"א ואולם ראש אכ"א החדש, האלוף אלעזר שטרן המליץ לשר הביטחון, שאול מופז ולרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, שצה"ל יימנע מלהכריז על השלושה כחללים שמקום קבורתם לא נודע ויוסיף לנסות לאתרם.

  

22 שנים של חוסר ודאות

 

קרב סולטן-יעקוב בבקעת הלבנון, בשנת 82', זכור כאחד הקרבות הקשים והטראגיים בתולדות צה"ל. כ-30 לוחמים נהרגו בו ועוד עשרות נפצעו.

  

גדוד טנקים במילואים, שמרבית חייליו היו בני ישיבות הסדר, הוביל חטיבה שנשלחה לתפוס משולש דרכים מדרום לכפר סולטן-יעקוב, אך בשל מודיעין לקוי נקלע לליבו של מערך סורי רווי בכוחות שריון וקומנדו. הגדוד הישראלי המכותר נכתש במשך 20 שעות, עד שהחל לחלץ את עצמו. 

  

מלבד זכריה באומל, צביקה פלדמן ויהודה כץ, נעדרו מן הקרב שלושה חיילים נוספים: אריאל ליברמן וחזי שי, שנפלו בשבי והושבו לישראל לאחר תקופת שבי ממושכת, וכן זוהר ליפשיץ, שנהרג, וגופתו הושבה לאחר שנה.

  

במהלך השנים נפוצו כמה וכמה ידיעות אודות שלושת הנעדרים הישראלים. בחלק מן הדיווחים דובר על קברים יהודים שהתגלו באיזור, ואילו בדיווחים אחרים דווח על מנות כשרות לליל-הסדר שהוזמנו מן הקהילה היהודית בדמשק. גם סביב טנק המג"ח (פטון) החדיש שבו נלחמו הנעדרים, ושהועבר לאחר הקרב לבדיקות מקיפות בסוריה ובברית המועצות, נוצרו מדי כמה שנים ידיעות חדשות לכאורה על גורל הלוחמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
ממליץ שלא להכריז עליהם כחללים. שטרן
צילום: דובר צה"ל
צילום דובר צה"ל
קבע שהם אינם בין החיים. תא"ל וייס
צילום דובר צה"ל
צילום: רפרודוקציה
יהודה כץ
צילום: רפרודוקציה
צילום: רפרודוקציה
זכריה באומל
צילום: רפרודוקציה
צילום: רפרודוקציה
צבי פלדמן
צילום: רפרודוקציה
מומלצים