שתף קטע נבחר

התקציב: פחות לגוש קטיף, יותר לגושי ההתיישבות

תנועת שלום עכשיו עיינה בספרי התקציב ומצאה כי מיליונים מועברים לשטחים באופן ישיר ממשרדי הממשלה. הסכום הכולל, כ-300 מיליון שקל, לא כולל את תקציב הביטחון החסוי. אריאל ומעלה אדומים ייהנו מהמשך תנופת הבנייה ופיתוח התשתיות

ממשלת ישראל מעבירה באופן ישיר יותר מ-300 מיליון שקל להתנחלויות. כך טוענת תנועת "שלום עכשיו", שערכה בדיקה בספרי התקציב לקראת הדיון בכנסת על תקציב 2005. סכום זה אינו כולל את תקציב הביטחון המועבר להתנחלויות, שאת פרטיו לא ניתן להשיג.

 

מדו"ח שמפרסמת התנועה הבוקר (א') עולה כי משרדי הממשלה המרכזיים, דרכם זורם הכסף לשטחים, הם משרדי החקלאות, השיכון, התמ"ת והתחבורה.

 

על פי הדו"ח, לחטיבה להתיישבות מרחב מרכז, הכוללת את בקעת הירדן, מגילות, שומרון, בנימין וגוש עציון, מועברים כ-9.5 מיליון שקל. לחטיבה להתיישבות מרחב דרום, הכוללת את דרום הר חברון וגוש קטיף, מועברים כ-6.9 מיליון שקל.

 

עוד טוען הדו"ח כי החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית, העוסקת בפיתוח ההתיישבות מעבר לקו הירוק, מתוקצבת על ידי משרד החקלאות. למעלה מ-50% מתקציב החטיבה מופנה לאזורי יהודה שומרון ועזה.

 

בין היתר מממנת החטיבה להתיישבות החזקת גנרטור במוקדים זמניים שאין בהם רשת חשמל, מתן הלוואות ומענקים להקמת תשתיות כגון פריסת רשתות מים, חיבור לרשת חשמל, והשקעות בתשתיות במחנות זמניים. עוד נכתב בדו"ח כי על פי התיאור המופיע בהצעת תקציב החטיבה להתיישבות, ניתן ללמוד כי היא מסייעת במימון הקמת מאחזים חדשים והפיכתם להתנחלויות קבע.

 

מענקים להשקעות ביו"ש ועזה: 8 מיליון

 

לטענת שלום עכשיו, בשנת 2005 תשווק קרקע המיועדת ל-500 יחידות דיור חדשות במעלה אדומים. תקציב תוכנית לפיתוח תשתיות במעלה אדומים: כ-25 מיליון שקל. התקציב יועבר ממשרד הבינוי והשיכון.

 

גם בהר חומה תשווק בשנת 2005 קרקע המיועדת לכ-500 יחידות דיור חדשות. תקציב הפיתוח בהתנחלות זו נאמד בכ-43 מיליון שקל. סכום נוסף של כ-32 מיליון שקל מועבר למימון פעילות שמירה ואבטחה במזרח ירושלים.

 

משרד התעשייה והמסחר משתתף בחגיגה. המענקים מצידו להשקעות ביהודה שומרון ועזה נאמדים בדו"ח בכ-8 מיליון שקל, הטבות להשקעות נאמדות בכ-5 מיליון שקל. לטענת שלום עכשיו, על השקעות אלו ניתנים מענקים בתנאים שווים לאלה הניתנים באיזור פיתוח א'.

 

גם משרד התחבורה מעניק כספים במסגרת התקציב, ולטענת מחברי הדו"ח סלילת כביש גילה-גוש עציון (מדרום לירושלים) נאמדת בכ-17 מיליון שקל, וכביש 5 ברוכין-אריאל בכ-12 מיליון שקל.

 

לטענת שלום עכשיו, תקציב מערכת הביטחון חסוי, ולכן אין גישה למידע לגבי הכסף המועבר על ידי מערכת הביטחון לסלילת כבישים עוקפים, מיגון כלי רכב, הכשרת כיתות כוננות, תשלום לרכזי ביטחון ומרכיבים נוספים של אבטחת התנחלויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מעלה אדומים. תורחב
צילום: איי פי
צילום: ערן שטרנברג, דובר מועצת חוף עזה
גוש קטיף. אם מפנים למה מממנים?
צילום: ערן שטרנברג, דובר מועצת חוף עזה
מומלצים