שתף קטע נבחר

מהפך בנתוני המגיפה: כמחצית מהנגועים באיידס - נשים

דו"ח חדש מגלה עליה מדאיגה במספר נשאי ה-HIV, בעיקר בקרב נשים, שמהוות היום כ-50 אחוז ממספר הנגועים במחלה. קרוב ל-40 מיליון איש נגועים בנגיף, מספר שיא ב-23 שנות המגיפה. עיקר החולים באפריקה, אולם גם בצפון אמריקה המחלה במגמת עליה

שבוע לפני יום האיידס העולמי, מגלים ארגון האומות המאוחדות וארגון הבריאות העולמי תמונת מצב עגומה לפיה מגיפת האיידס נמצאת בעליה במיוחד בקרב נשים: 39.4 מיליון איש ברחבי העולם נושאים את נגיף האיידס - כמחציתם נשים, יותר מ-3 מיליון איש ימותו במהלך השנה. בארגון מזהירים כי במדינות המתפתחות לנשים אין עדיין הזכות לסרב ליחסי מין או להתעקש על שימוש בקונדום. חוסר שוויון זה יביא לכשלון במלחמה במגיפת האיידס.

 

המספר הרב של קורבנות האיידס הוא הגבוה ביותר ב-23 שנות הנגיף, מאז התגלה לראשונה בשנת 1981. ארגון הבריאות העולמי הזהיר כי המחלה מתקדמת בצעדי ענק במיוחד בקרב נשים, המהוות כעת 47 אחוז מנשאי האיידס בעולם. על פי ההערכות המצויינות בדו"ח האיידס, קרוב ל-5 מיליון איש ידבקו בנגיף ה-HIV הקטלני במהלך השנה הקרובה.

 

האיזורים הנגועים ביותר הם אפריקה, דרום ומזרח אסיה ומדינות חבר העמים. אפריקה היא האיזור הנגוע ביותר, עם 25.4 מיליון אנשים החיים עם הנגיף בסוף 2004, בהשוואה ל-24.4 מיליון איש בשנת 2002. אולם מספר הנגועים

עלה בכל האיזורים. מספר הנגועים במזרח אסיה עלה בשיעור של 50 אחוז. מספר הנגועים בצפון אמריקה עלה אף הוא, מ-970 אלף למיליון איש בשנתיים האחרונות.

 

כמחצית מכלל נשאי נגיף ה-HIV בגילאי 15 עד 49 הן נשים. במדינות אפריקה מהוות הנשים הנגועות 60 אחוז מכלל נשאי הנגיף. בגילאי 15 עד 24, המדובר בעליה של 75 אחוז במספר הנשאיות. במזרח אסיה מספר הנשים הנגועות עלה בשיעור של 56 אחוז. במזרח אירופה עלה מספר הנשים הנגועות בשיעור של 48 אחוז.

 

לדברי אנשי ארגון הבריאות העולמי, נשים חשופות יותר להדבקה בנגיף ה-HIV לעומת גברים, וסיכוייה של האישה להידבק מגבר נשא הוא כפול מהסיכוי שאישה תעביר את הנגיף לגבר. עוד מזהיר ארגון: מיליוני נשים וילדות ברחבי העולם פעילות מינית, בלא כל גישה לאמצעי מניעה.

 

נשים נשואות רבות עדיין אינן מאמינות כי זוהי זכותן לדרוש מהבעל להשתמש בקונדום, גם אם בגד בה או שהוא עצמו נושא את נגיף ה-HIV. באסיה, האיים הקריביים ואיזורים באפריקה, נשים עדיין נדרשות לקיים יחסי מין בתמורה

 למצרכים, סחורה או שירותים בסיסיים. נשים אחרות נאלצות לקיים מין בלתי מוגן בכוח.

 

ד"ר קתלין קרברו ממחלקת האיידס באו"ם, אמרה כי המלחמה הכלל עולמית באיידס תיכשל אם מדינות מתפתחות לא ינקטו בפעולות למען זכויות הנשים. מיליוני נשים עדיין אינן זכאיות לסרב לקיום יחסי מין הנכפים עליהן, או להתעקש על השימוש בקונדום. "היעדר שוויון האישה, החל בעוני קשה ועד לאונס אכזרי, הוא מכשול משמעותי בניצחון על הנגיף", היא מתריעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איידס. כבר לא מגיפה של גברים
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים