שתף קטע נבחר

מגיש ה-CBS דן ראת'ר התפטר מתפקידו

לאחר 24 שנים בתפקיד, הודיע דן ראת'ר כי הוא עוזב את כיסא המגיש של חדשות הערב. לדבריו, הוא ימשיך לעבוד ככתב ברשת. יש החושבים כי התפטרותו באה בעקבות פרשת המסמכים המזוייפים על השתמטותו של הנשיא בוש משירות בווייטנאם. לא ברור מי יהיה מחליפו

פורש: מגיש החדשות הוותיק של רשת הטלוויזיה האמריקנית CBS, דן ראת'ר, הודיע אמש (יום ג') על התפטרותו ממשרת מגיש חדשות הערב.

 

ראת'ר, בן ה-78, יעזוב את תפקידו ב-9 במארס, 24 שנים בדיוק אחרי שהחליף את וולטר קרונקייט בעמדת המגיש הראשי. הוא אמר כי ימשיך לעבוד ככתב הרשת עבור התוכנית "60 דקות" ותוכניות נוספות.

 

"תמיד הייתי, ועודני, איש חדשות וכתב חוקר בליבי", אמר ראת'ר בהודעתו והוסיף "זכיתי לעבוד בעבודה הכי טובה בעולם עם כמה מן המקצוענים המוכשרים והמסורים ביותר. אני מחכה בקוצר רוח להקדיש את כל כולי לעבודה עיתונאית במשרה מלאה".

 

התפטרותו באה חודשים ספורים בלבד לאחר מבוכה גדולה שנגרמה לרשת, בעקבות דיווח שהתברר לבסוף כי היה מבוסס על מסמכים מזוייפים. הדיווח עורר סערה גדולה מאחר שהגיע בשלהי מערכת הבחירות לנשיאות, בתקופה בה החליפו שני הצדדים מהלומות תקשורתיות פוגעות זה בזה. לאחר כמה ימי התגוננות ונסיונות החלצות, גם הרשת עצמה הודתה ששגתה וראת'ר הוא שמסר אותה בשידור חי.  

 

מנגד, דובר רשת CBS, גיל שוורץ, אמר כי החלטתו של ראת'ר "הינה עצמאית ולא קשורה לוועדת החקירה הבודקת את דיווח התוכנית '60 דקות' על שירותו של בוש".

 

הדיווח: בוש השתמט משירות בווייטנאם

 

ב-8 בספטמבר, בתוכנית "60 דקות", דיווח ראת'ר על כך שבוש הצעיר זכה להתחשבות מיוחדת בשל ייחוסו המשפחתי (סבו היה סנאטור ואביו היה דיפלומט ובכיר ב-CIA), והתחמק משירות בווייטנאם על ידי הצטרפות לזרוע האווירית של משמר הלאומי בטקסס, שם שירת כטייס. על פי הדיווח, בוש לא מילא את חובתו כיאות ובין השאר, לא התייצב לאימוני מילואים כנדרש.

 

בין המקורות שצוטטו, היו ארבעה מזכרים אותם, על פי דיווח הרשת, כתב מפקדו של בוש דאז, הקולונל ג'רי קיליאן, שמת בשנת 84'.

 

מיד לאחר שידור הדיווח, תקפו מומחים את אמינות המסמכים וטענו כי אלה נכתבו בתוכנת מחשב ולא במכונת כתיבה בה השתמשו בשנות ה-70'. גם אשתו לשעבר של קיליאן, בנו ומזכירתו פיקפקו במסמכים, למרות שמזכירתו אמרה כי הנאמר בהם שיקף את דעותיו של קיליאן על בוש בזמנו.

 

את המסמכים העביר לרשת CBS ביל בורקט, קצין לשעבר במשמר הלאומי, ומבקר ידוע של הנשיא.

 

עם תחילת המחלוקות סביב הפרשה, התעקשו ראת'ר וצוות החדשות של הרשת כי מקור הדיווח "אמין ביותר", שהמידע נתמך בידי מקורות נוספים וכי אמינותם של המזכרים נבדקה בידי מומחים. אך ראת'ר הודה כי הרשת השיגה רק צילומים של המסמכים, ולא את המקור, שלדברי מומחים עשוי לשפוך אור על הפרשה.

 

ההתנצלות

 

ב-20 בספטמבר, הודיעה הרשת כי היא אינה בטוחה במקוריות המסמכים, וראת'ר התנצל על כך בשידור חי ב"חדשות הערב", תוכנית הדגל של הערוץ. נשיא מחלקת החדשות בערוץ, אנדרו הייוורד, פירסם הודעת התנצלות בה אמר: "לא היינו צריכים להשתמש במזכרים. זו הייתה טעות, ואנו מצטרים על כך עמוקות".

 

ברשימת הישגיו המכובדת של ראת'ר ניתן למצוא ראיון בלעדי עם שליט עיראק המודח, סדאם חוסיין, שנערך לפני פלישת ארצות הברית לעיראק בפברואר 2003, וכן את הדיווח על ההתעללות של חיילים אמריקנים באסירים עיראקים בכלא אבו גרייב. הודעתו הגיעה זמן קצר לפני עזיבתו המתוכננת של מגיש ותיק אחר בערוץ, טום ברוקאו, שהגיש את חדשות הלילה מאז שנת 83'.  

 

הרשת טרם הודיעה רשמית מי יהיה מחליפו של ראת'ר, אולם יש הערכות לפיהן ימונה לתפקיד הכתב הראשי של הערוץ בבית הלבן, ג'ון רוברטס, או כתב ותיק אחר בערוץ, סקוט פלי.

 

"הוא סימל את חדשות הערב של הערוץ במשך קרוב לרבע מאה, יותר מכל מגיש אחר בהיסטוריה. מסירותו וכישוריו ככתב הם אגדיים והוא ימשיך להשתמש בהם בכל מה שייעשה בערוץ", אמר הייוורד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ראת'ר. רשימת הישגים ומבוכה אחת גדולה בסופם
צילום: איי פי
מומלצים