שתף קטע נבחר

מה עושים אם שוכחים חפץ במטוס?

אנשים שוכחים במטוסים כל דבר - טלפונים סלולריים ומפתחות של הרכב, משקפיים ואפילו שיניים תותבות. איך להימנע מאיבוד חפצים יקרי ערך, ולמי לפנות אם זה קרה בכל זאת

דקות אחרי שהמטוס נחת, אתם קמים ממושבכם, מתמתחים, פותחים את תא האחסון העליון, לוקחים את מטען היד ויורדים מהמטוס. רק אחרי כמה דקות, לפעמים שעות, מתברר כי שכחתם מאחוריכם משהו במטוס. אם זה קרה לכם, אתם ממש לא לבד.

 

הבעיה של השארת חפצים של נוסעים במטוסים היא כלל-עולמית. חברות התעופה נוהגות להזכיר לנוסעים בתום הטיסה לבדוק את סביבתם אם שכחו משהו, אבל לא תמיד זה עוזר. לפי נתונים של חברות התעופה, שווי החפצים האישיים שנשכחים מאחור על-ידי נוסעים מגיע למאות אלפי דולרים בשנה בכל חברה.

 

דו"חות של נמלי התעופה וחברות התעופה מעלים כי את רשימת החפצים הנשכחים מובילים טלפונים סלולריים, משחקי מחשב, דיסקמנים, נגני אמ-פי-3 ומחשבים ניידים. אבל יש גם פריטים אחרים, כמו משקפיים, עטים, כלי רחצה, מכונות גילוח חשמליות - ואפילו שיניים תותבות.

 

בחברות התעופה יודעים לספר גם על פריטים ייחודיים ויקרי ערך שנעלמו: למשל, אדם איבד חפץ עתיק שקנה בלונדון, שהיה שווה אלפי דולרים. אשה איבדה עגיל יקר ואדם אחר איבד כיסוי של עט יוקרתי. אנשים מאבדים כמעט הכל. "לפעמים אני חושב שטוב שהראש שלהם מחובר לגוף", אומר מומחה לתעופה. לדעתו, ההתרגשות הכרוכה בטיסות ובהגעה ליעד היא אחת הסיבות גורמת לאיבוד פריטים רבים.

 

לא פעם, האבידה מתגלה זמן קצר לאחר הטיסה בסריקה של המטוס, בזכות אמצעי הביטחון הקפדניים הננקטים במטוסים, בעיקר מאז התקפת הטרור של 11 בספטמבר. בכמה חברות תעופה, מבצע צוות הדיילים חיפוש מדוקדק מיד אחרי שאחרון הנוסעים ירד מהמטוס, ובמהלכו נמצאים כמה מהחפצים האישיים שנוסעים השאירו מאחוריהם. חפצים נוספים מתגלים בזמן ניקוי המטוס. אבל יש כאלה שמתגלים רק בשלבים מאוחרים בהרבה - למשל, כשהטכנאים מפרקים מושבים לצורכי תיקון. לחפצים האלה קוראים בחברות התעופה 'האוצרות הנסתרים', שכן הם יכולים להתחבא במקומות חשוכים זמן רב עד שהם נחשפים.

 

היזהרו מכיס המושב

 

מהן נקודות התורפה במטוסים, שבהן נוטים פריטים אישיים להיעלם? לפי דוחות של חברות התעופה ונמלי התעופה, אחת מהן היא כיס המושב הצמוד לחלקו האחורי של המושב שלפניכם (זה שבו מונחות בדרך כלל אוזניות, חוברות וכדומה). נוסעים נוהגים לשים בכיס הזה פריטים אישיים שונים, "רק לרגע", ושוכחים מהם. בין הפריטים הנוטים להיעלם בכיס המושב: טלפונים סלולריים, משחקי מחשב, משקפיים, ספרים ומברשות שיניים עם סוללות נטענות.

 

נקודת תורפה נוספת היא המרווח שבין כריות המושב. לשם נופלים בדרך כלל פריטים שאותם מחזיק הנוסע בכיסיו. "אנשים מנסים לישון במושבים והתנועות הכרוכות במציאת תנוחה נוחה גורמות לשליפה מהכיסים של פרטים קטנים", אומר איש חברת תעופה. לעתים, אובדים בדרך זו פריטים קריטיים כמו צרור מפתחות עם מפתחות המכונית שהחנו בנמל התעופה, וגם תרופות חיוניות.

 

גם בתאי המטען העיליים נשכחים חפצים רבים. במטוסי הנוסעים החדשים הגדילו את תאי האחסון, כדי להקל על הנוסעים לאחסן תיקי יד גדולים יותר, שנוסעים אוהבים לקחת עמם. התוצאה: לפעמים הנוסע לא מבחין בחפץ שנמצא בעומק התא. בכמה מטוסי נוסעים מדגמים ישנים יותר יש גם תאי איחסון בצדי המושבים או בין המושבים. אלה, בגלל מיקומם ועומקם, מועדים לבליעת חפצים אישיים.

 

תשכחו מפיצוי

 

מה לעשות אם גיליתם ששכחתם מאחוריכם חפץ בעל ערך? אם הבחנתם בכך ליד המטוס, פנו לצוות הדיילים. אם גילתם את האבידה מאוחר יותר, למשל כשחיכיתם למזוודות, גשו למחלקת אבידות ומציאות. אם שמתם לב לאבידה רק בבית או בדרך הביתה - אל תאמרו נואש והתקשרו למחלקת אבידות ומציאות בטלפון. אם הפריט לא נגנב, יש סיכוי שגם אחרי יום יומיים יאתרו אותו.  

 

איתמר ברטוב, סמנ"כל השירות של אל-על, אומר כי החפצים שאובדים במטוסי החברה מועברים למחלקת אבידות ומציאות ונעשים כל המאמצים לאתר את בעליהם. למשל, אם חפץ יקר כמו מחשב אישי נמצא ליד מושב מסוים ויודעים מיהו הנוסע שישב במושב זה, מנסים ליצור קשר עם הנוסע.

 

הבעיה היא שלא פעם יש קושי לאתר את הנוסע או לשייך אליו את החפץ שאבד, שכן אין על החפץ כל תיעוד של בעליו - בניגוד למזוודות, שמצוידות בתגי זיהוי ולכן חוזרות בדרך כלל לבעליהן באמצעות מחלקות האבידות ומציאות. על-פי הדוחות של חברות התעופה, רק כ-30 אחוז מהפריטים שאובדים במטוסים מוחזרים לבעליהם. היתר מועברים למחסנים, שם הם נשמרים תקופה מסוימת ואז נמכרים במכירות פומביות.  

 

גם מפיצוי על אובדן הפריט אפשר לשכוח. אין מנגנון לפיצוי על פריטים שאבדו ולא נעשה להם צ'ק-אין. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זהירות, בזמן השינה פריטים נופלים מהכיסים
מומלצים