שתף קטע נבחר

"ישראל איבדה אחת מדמויותיה המופלאות"

כך ספד הרמטכ"ל יעלון לרמטכ"ל לשעבר רפאל איתן וציין: "רק סמלי שאת מותו מצא רפול בעבודה". רב אלוף איתן, שטבע אתמול בנמל אשדוד הובא למנוחות אחר הצהריים בחוג משפחתו בבית העלמין בתל עדשים. לפני הלוויה הספידו אותו חבריו ואחייניתו שאמרה: "בשבילנו הוא היה רפאל. דוד או סבא שבונה מיטה ובשבתות לוקח אותנו לסיבוב בדאון"

"ישראל איבדה את אחת הדמויות העזות והמופלאות שהצמיחה הארץ הזאת. צה"ל איבד לוחם ומפקד אשר גם אני כמו רבים נשאתי עליה עיני כנער, כלוחם וכמפקד צעיר וגדלתי על מופת פועלה", כך הספיד היום (ד') הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, את רב אלוף לשעבר רפאל איתן שטבע אתמול בנמל אשדוד והוא בן 75.

 

נשיא המדינה, שרים וחברי כנסת, רמטכ"לים, אלופי צה"ל בעבר ובהווה, בני משפחה וחברים לדרך באו לבית העלמין בתל עדשים וחלקו כבוד אחרון לרפאל איתן. לאחר מכן נקבר איתן בבית העלמין המקומי. ראש הממשלה שרון איבד את קולו ואף ביטל פגישות, אך למרות זאת הגיע להלוויה.

 

 

צילום: דובר צה

 

ראשון לשאת דברים היה הרמטכ"ל יעלון. הרמטכ"ל הגדיר את רפול כ"איש האדמה בן הארץ, אבן מאבני המקום. שורשי, מחוספס ואיתן, כמוה תבנית נוף המולדת".

 

בדבריו שב והדגיש הרמטכ"ל כי איתן הקדיש כמעט את כל שנות חייו ומרצו לביטחון והגנת המולדת - "בן דור תש"ח שנשא את עמו עלי שכם.

 

"תחנות חייו של רפול הם הצמתים המרכזיים של מדינת ישראל. מסכת ארוכה ומפוארת של לחימה. הפציעות הרבות שספג לא יכלו לה. לא איש דברים היה רפול, העדיף לתת למעשיו לדבר. סמלי שאת מותו מצא בעבודה". בסיום דבריו ניגש הרמטכ"ל לארון והצדיע לו ארוכות.  

 

אחריו נשא דברים סימון רוזנר, חברו של איתן מזה 58 שנה ממחלקת המשמרות של הפלמ"ח. לדבריו, "עמדה לי הזכות להשתתף עם רפול בקרבות רבים ועקובים מדם. אנו מקווים שדרכך תהווה דוגמה לדורות הבאים".

 

נציג החברים שנשא דברים, פיחוטקה, הבטיח לרפול כי הספר אותו הוציא לאור לאחרונה יצליח. "אתה רפול לא תראה זאת. אני אספר לך כשניפגש", הבטיח לו אחד מחבריו הטובים.

 

בדבריו שב והדגיש פיחוטקה כי רפול היה דמות שעליה מחנכים דורות: "אנחנו ידענו גם בחייו שאנחנו בני מזל להיות חבריו". נציגת המשפחה, אחייניתו דפנה מאור, בת אחותו ציפורה סיפרה כי בשבילה דוד רפאל היה דוד נהדר: "בשבילנו הוא היה רפאל הדוד של כולנו. סבא רפאל של עשרת נכדיו. הוא היה דוד או סבא שבונה מיטה לתינוק ובשבתות לוקח אותנו לסיבוב בדאון".

 

עם סיום ההספדים נישא ארונו של רפול על ידי שמונה אלופי צה"ל אל הקומנדקר ומשם נסע בדרכו האחרונה אל בית העלמין בפאתי מושב תל עדשים, המושב אליו היה מחובר כל חייו שאת אדמתו עיבד ובאדמתו גם ייקבר.

 

בישיבת היערכות מיוחדת שנערכה במשטרת מרחב העמקים בהשתתפות נציגי צבא וביטחון נקבע כי לבית העלמין יורשו להגיע רק 400 איש, מפאת חוסר מקום. הם הוסעו באוטובוסים ובמכוניות. 

 

חולפים על פני הארון

 

לפני הלוויה חלפו מאות בני אדם על פני ארונו בבית העם בתל עדשים. על פני הארון חלפו בין השאר, רעייתו של איתן, עפרה מאירסון, נשיא המדינה משה קצב - שעמד דקות ארוכות ליד הארון. הנשיא לשעבר עזר וייצמן ורעייתו ראומה, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, יו"ר הכנסת בעבר דן תיכון, חבריו לדרך משה פלד, נחמה רונן, יו"ר תנועת צומת בעבר דורון שמואלי האלופים לשעבר יורם יאיר (יה יה), אורי שגיא, האלוף גבי אשכנזי, מפקד המחוז הצפוני של המשטרה בעבר ניצב בדימוס אליק רון.

 

בהספדים שנשאו טרם הלוויה חזרו ושבו הדוברים על הקשר העז בין רפאל איתן לאדמה ועל כך "שרפול היה אחת הדמויות העזות שהצמיחה הארץ הזאת והם מקווים שדורות רבים עוד ילמדו את מורשתו".

 

סגן השר לשעבר משה פלד שצעד יחד עם רפול בדרכו הפוליטית במשך שנים והקים עמו את תנועת צומת אמר ל-ynet לאחר שחלף על הארון: "מותו של רפול תואם בצורה מדהימה את אישיותו בעת העבודה, באמצע התנופה, מול האופק הפתוח, מול הגלים הסוערים, רפול נלקח בסערה. אין לי ספק כי אילו שאלו אותו לפני מותו כיצד היה בוחר להסתלק מן העולם זו היתה בחירתו".

 

עוד אומר פלד כי רפול היה זן נדיר בפוליטיקה הישראלית. "הוא לא ידע מניפולציות, לא עסק בתרגילים מסריחים, היה ישיר כן ואמיתי בכל מעשיו ובכל אמירותיו". פלד נזכר כי אל רפול ניתן היה לפנות בכל עת ובכל בעיה ותמיד הוא היה מקבל אותך בסבר פנים טובות ונוחות. "רפול ראה בחינוך את העיקר, את תמצית העשייה. פרוייקט נערי רפול היה לטעמי פסגת פעילותו הציבורית לאורך חייו", אמר.

 

טבע בים

 

ההערכה היא כי איתן, בן 75, ששהה בנמל אשדוד מתוקף תפקידו כאחראי פרויקט הקמת שובר הגלים בנמל היובל (תפקיד שאותו מילא בשנתיים האחרונות), מעד ונפל למים בשל תנאי מזג האוויר הקשים שכללו רוח עזה וים סוער.  

 

אתמול בסביבות השעה 9 בבוקר איתר מסוק של צה"ל שהוזנק למקום את הגופה בים, בחלק הצבאי של הנמל, והיא זוהתה זמן קצר לאחר מכן על ידי צוללנים של חיל הים. במשך דקות ארוכות נעשו ניסיונות החייאה על ספינת חיל הים, אולם ללא הועיל. הגופה הועברה למכון לרפואה משפטית באבו כביר, כדי לקבוע את סיבת המוות המדויקת.

  

במשטרת אשדוד ממתינים לקבלת דו"ח הנתיחה שיסביר בצורה מדויקת כיצד נהרג איתן. לדברי מפקד משטרת אשדוד, סגן-ניצב איציק פרץ, כיוון שמדובר באישיות כזו, "והעובדה שאיש למעשה לא ראה כיצד נהרג, אנו סבורים שרק נתיחה של הגופה תבהיר לנו מה באמת אירע. לאחר שנקבל את דו"ח הנתיחה, התיק מבחינתנו ייסגר". 

 

גם רשות הנמלים, בהוראת שר התחבורה, הורתה להקים צוות חקירה מיוחד שיבדוק את נסיבות מותו של איתן. החוקרים כבר הגיעו לנמל אשדוד, שם הם בודקים את נסיבות האירוע.  

 


פורסם לראשונה 24/11/2004 12:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
המסע האחרון
צילום: דובר צה"ל
צילום: איי פי
שרון והרמטכ"ל ליד הארון
צילום: איי פי
צילום: חגי אהרון
מאירסון מגיעה להלוויה
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
איציק מרדכי חולף על פני הארון
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
אורנה שמעוני, פעילת "4 אמהות" בתל עדשים
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
השייח מואפק טריף, וסלאח טריף בטקס
צילום: חגי אהרון
מומלצים