שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הפתח במאמץ "להוריד מהעץ" את ברגותי

  בכיר הפתח, חאתם עבד אל-קאדר, אמר ל-ynet שמספר אישים מתכוונים לבקר את ברגותי בכלא כדי לשכנעו שלא להתמודד מול אבו מאזן, שנבחר לייצג את הפתח בבחירות. הערכה: ברגותי יודיע באופן רשמי ביום ראשון על החלטתו. בירושלים אומרים: הבטחנו לסייע לבחירות, אבל ברגותי יישאר בכלא

  מאמצים בפתח למנוע פילוג לקראת הבחירות: בכירים בפתח מתכוונים להפעיל את מלוא השפעתם כדי למנוע ממרואן ברגותי להתמודד בבחירות ב-9 בינואר. בכיר הפתח, חאתם עבד אל-קאדר, אמר אמש (יום ה') ל-ynet שמספר אישים מתכוונים לבקר את ברגותי בכלא כדי לשכנעו שלא להתמודד.

   

  עבד אל-קאדר, מבכירי הוועדה התנועתית העליונה של הפתח, אמר: "לא ראוי שמרואן יתמודד כעת, לאחר שמוסדות התנועה קבעו כי אבו מאזן הוא מועמד הפתח ולא ראוי שהוא יתמודד כמועמד עצמאי, בשל ההשלכות השליליות על כל הצדדים. אנו מקווים שבביקורנו נשכנע אותו לוותר על מועמדותו".

   

  עבד אל-קאדר אישר כי ברגותי מעוניין להציג את מועמדותו. הוא לא ידע להעריך האם יעלה בידם לשכנע את ברגותי להסיר את מועמדותו, אולם נראה כי הנושא ימשיך להעסיק בימים הקרובים את הנהגת הפתח. ההערכה היא שברגותי ימסור את החלטתו הרשמית ביום ראשון.

   

 1. פרשן משפטי: לא לשיחרור ברגותי
 2. השר פורז: ניתן לשקול את השיחרור
 3. ב-ynet דווח לפני כשבועיים: "ברגותי יתמודד"  
 4. בכיר בפתח: ברגותי ינצח ללא קושי
 5. לקראת בחירות: יש מי שרוצה את ברגותי 

   

  מוקדם יותר אישרו חברי המועצה המהפכנית של תנועת הפתח פה אחד את מינויו של אבו מאזן כמועמד התנועה בבחירות לנשיאות הרשות הפלסטינית. במקביל, נמשכה פגישתם של בכירים ב"וועדה התנועתית העליונה של הפתח", שדנה בהצגת מועמדותו של מרואן ברגותי לתפקיד.

   

  מקורות פלסטינים דיווחו ל-ynet כי ראש התנזים לשעבר בגדה, מתכוון להתמודד בבחירות לתפקיד נשיאות הרשות הפלסטינית, זאת בניגוד להחלטת מוסדות הפתח על כך שאבו מאזן הוא מועמד התנועה לתפקיד. המקורות אומרים כי לכל היותר ביום-יומיים הקרובים, צפויה להתקבל הודעתו הסופית והרשמית של מרואן ברגותי על התמודדותו בבחירות.

    

  הגורמים אמרו כי מנהיגים בפתח יציעו לאנשי ברגותי שורת תפקידים, ביניהם חברות בוועד המרכזי של הפתח - הגוף הבכיר ביותר בתנועה, ושורה של תפקידי מפתח נוספים כדי לשכנעו להירתם לבחירתו של אבו מאזן. לדבריהם, אבו מאזן עצמו העביר לברגותי פנייה בבקשה לסייע לו ולשמור על אחדות התנועה. 

   

  מועמדותו של ברגותי זוכה לתמיכה גדולה בדור הצעיר של תנועת הפתח, ובגדודי חללי אל-אקצה, שכבר הודיעו כי הם תומכים במועמדותו. למרות שבתחילת השבוע נראה כי תנועת הפתח גמרה עם עניין המועמדות, וכי מחמוד עבאס (אבו-מאזן) יו"ר הוועד הפועל של אש"ף הוא מועמד התנועה, ולמרות שנראה כי ברגותי עצמו ירד מהרעיון, שבו בימים האחרונים פעילים בתנועה ודרשו את הצבת מועמדותו של ברגותי.

   

  ל-ynet נודע כי במספר מחוזות ברשות הפלסטינית החתימו פעילי פתח את חברי התנועה על עצומה הקוראת לתמוך במרואן ברגותי כמועמד התנועה לתפקיד. ביום שלישי התקיימה בבית לחם פגישה של רבים מבכירי הדור הצעיר של התנועה וחברי "הוועדה התנועתית העליונה", שקראו לשקול היטב את עניין מועמד התנועה אולם מבלי להזכיר מועמדים בשמות קראו לכך שמועמד התנועה יזכה לקונצנזוס, הן בקרב חברי התנועה והן בקרב הרחוב הפלסטיני, שם נהנה ברגותי, על-פי הסקרים, מהפופולאריות הגבוהה ביותר.

   

  הפעילים אמרו בישיבה שלא לפרסום שרק ברגותי צריך להיות המועמד האותנטי של תנועת הפתח.

   

  הפעילות מתרחבת לחו"ל

   

  ל-ynet נודע כי פעילים בכירים בפתח פועלים גם בקרב גורמים בינלאומיים שונים כדי שאלה יתערבו אצל ישראל ויביאו לשיחרורו של ברגותי.

   

  יחד עם זאת, מקורות בפתח העריכו כי מעורבות גורמים בינלאומיים להביא לשיחרור ברגותי נועדה מבחינתם של אותם גורמים, בעיקר אירופאים, להבטיח כי בתמורה לשחרורו יוותר ברגותי בקדנציה הנוכחית על הצגת מועמדותו, כדי שהמושכות בתקופה הקרובה בצד הפלסטיני ימשיכו להיות בידיהם של אבו מאזן ואבו עלא.

   

  זאת מאחר ומבחינת האירופאים, השניים הם הערבים לכך שבצד הפלסטיני ימשיכו העניינים להתנהל כסדרם, וניתן יהיה להביא להצלחת הרפורמה הביטחונית ברשות, ולהצלחת תוכנית ההתנתקות מעזה, לקראת חידוש אפשרי של תהליך ההידברות בין ישראל והפלסטינים.

   

  בכירים בפתח המקורבים לברגותי סירבו לאשר או להכחיש את הידיעה. אחד מהם, השר בממשלת אבו-עלא, כדורה פארס, אמר ל-ynet בתגובה לידיעה כי הוא אינו רוצה להתייחס לעניין.

   

  גם בני משפחתו של ברגותי אמרו כי הם אינם מוכנים לאשר או להכחיש את הידיעה. מועמדותו של ברגותי, אם אכן יודיע עליה, תציב סימן שאלה גדול לגבי מצב תנועת הפתח, לקראת ההתמודדות בבחירות לרשות הפלסטינית. הצבת המועמדות תצביע על קרע עמוק בין המוסדות השונים בתנועה ובין פעילי הדור הוותיק ובין פעילי הדור הצעיר.

   

  זאת למרות שרבים מבין מנהיגי הדור הצעיר, וביניהם היועץ לביטחון לאומי ברשות הפלסטינית, ג'יבריל רג'וב, שהיה ידוע בתקופת האינתיפאדה ביחסיו המצוינים עם ברגותי, וחוסיין א-שייח, מבכירי הדור הצעיר של הפתח בשטחים, הביעו את תמיכתם במועמדותו של אבו-מאזן.

   

  פעילים בפתח אומרים כי גם אם מועמדותו של ברגותי היא דבר מעניין, המועמדות תסכן את המהלכים המדיניים הצפויים, וברור לכל שתנאי השעה דורשים אדם בעל שיעור קומה וניסיון במו"מ, כמו אבו-מאזן וכי מועמדותו של ברגותי צריכה להפוך לריאלית הרבה יותר בקדנציה הבאה.

   

  אחת ההערכות היא כי עניין הצבת מועמדותו של ברגותי נועד לצרכי התמקחות פוליטית בין הדור הצעיר בתנועה לבין ההנהגה הוותיקה. אולם בפתח אומרים כי הכל יתברר בימים הקרובים.

   

  גורמים בירושלים: הוא יישאר בכלא

   

  בתגובה להתרחשות ברשות אמרו אמש בירושלים: "מה שעושה ברגותי הוא עניין פלסטיני פנימי ואיננו מעניינה של ישראל. כל מה שישראל התחייבה הוא לסייע לקיום הבחירות ברשות הפלסטינית. באשר לברגותי - הוא נשפט על רצח ומרצה את עונשו. גם אם הוא נהנה מזכויות - ברגותי יעמוד בחובות של אסיר בבית הכלא".

   

  נשיא המדינה משה קצב התייחס לסוגיית שחרורו של ברגותי מן הכלא הישראלי ואמר אתמול ל-ynet: "אם תופנה אלי בקשה למתן חנינה לברגותי אדון בנושא כמו בכל מקרה אחר". יש לציין כי לאחר מותו של ערפאת כאשר עלתה לראשונה סוגיית מתן חנינה לברגותי אמר הנשיא כי "אין להעניק חנינה לרוצח רק משום שערפאת מת". 6. פורסם לראשונה 25/11/2004 16:20

   

  בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ודורון שפר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  ברגותי. הצעירים לוחצים
  צילום: איי אף פי
  צילום: איי פי
  אבו מאזן. גם המועצה המהפכנית אישרה
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  גדודי אל אקצה. לוחצים
  צילום: איי פי
  צילום: סבסטיאן שיינר
  קצב. אם תופנה בקשה לחנינה - אדון בה
  צילום: סבסטיאן שיינר
  מומלצים