שתף קטע נבחר

התקציב: לפיד איים, שרון חתם עם החרדים

מנהיג שינוי לפיד הודיע לראש הממשלה כי מפלגתו לא תתמוך בתקציב בגלל העברת הכספים לחרדים אבל אנשי שרון לא מודאגים לקראת ההצבעה ביום רביעי: כצעד ראשון חתמו אנשי רה"מ על הסכם עם יהדות התורה. המחיר: כ-300 מיליון שקלים. פורז בתגובה: לא ניתן לשרון להעביר את התקציב באמצעות שוחד לחרדים. וגם ש"ס בדרך לתמיכה בתקציב. ח"כ ישי ל-ynet: "יכול מאוד שאמנע או אפילו אתמוך בתקציב בתמורה לדרישות בנושא רווחה - העיקר שטומי יילך לעזאזל"

"אנחנו עדיין מקווים כי שינוי תתעשת ותחזור בה כי לא מדובר בסכום משמעותי שמועבר לחרדים. אולם, במידה וטומי יעמוד בסירובו נמצא אלטרנטיבה אחרת, ויש לנו", כך אומרים מקורבי ראש הממשלה בתגובה לאיומי יו"ר שינוי שלא לתמוך בתקציב המדינה. 

 

כצעד ראשון חתמו הערב (יום א') אנשי ראש הממשלה (באמצעות אגף התקציבים באוצר) על הסכם עם חברי יהדות התורה על תמיכה בתקציב המדינה ובחוק ההסדרים על כל סעיפיו בכל שלוש הקריאות ובהצבעות בוועדות השונות. מוקדם יותר הודיע יו"ר שינוי, השר יוסף לפיד, לראש הממשלה כי מפלגתו לא תתמוך בתקציב. זאת לאחר ששמע ממנו שהאוצר מתכנן להעביר 290 מיליון שקלים לטובת החרדים ו-130 מיליון למפד"ל. 

 

שר הפנים, אברהם פורז, אמר בעקבות ההסכם בין החרדים לאנשי ראש הממשלה כי שינוי תמשיך להתנגד לתקציב. לדבריו, "לא ניתן לשרון להעביר את התקציב באמצעות מתן שוחד לחרדים".

 

מבדיקת ynet עולה כי לראש הממשלה מובטח רוב בהצבעה, שתתקיים על פי התכנון ביום רביעי הקרוב, וקולותיהם של 51-52 ח"כים מובטחים לו. בישיבת הממשלה היום, הורה שרון לשריו לבטל את נסיעותיהם ולהתייצב ביום רביעי במליאת הכנסת.

 

"יש לנו בעיה עם טומי"

 

מקורביו של רה"מ תוקפים אחר הצהריים בחריפות את לפיד ואומרים: "יש לנו בעיה עם טומי, אך בכל זאת אנו מתכוונים לחתום עוד הערב עם החרדים. אנו מתקשים להאמין שטומי יתקע את תוכנית ההתנתקות ויהפוך ליקירם של המתנחלים ו'המורדים' בליכוד".

 

עוד אומרים המקורבים כי "מוזר שדווקא לפיד הולך להפוך ליקיר המתנחלים הוא ייזכר בהיסטוריה כמי ש'תקע' את תוכנית ההתנתקות".

 

יצויין כי כבר בשעה שהפכה ממשלתו של שרון לממשלת מיעוט, הכריזו מקורביו כי "מעכשיו אנחנו חיים משבת לשבת". כוונתם, הייתה להעביר כל הצבעה חשובה בהרכב קואליציה שונה וזאת כדי לנצל את העובדה שסיעות השמאל לא יפילו את ממשלת שרון ובכך יגרמו לטירפוד תוכנית ההתנתקות . עתה נראה כי שרון ינצח גם בהצבעה על תקציב המדינה.

 

מה האלטרנטיבות לשינוי?

 

מקורביו של שרון בטוחים כי מפלגת העבודה אינה מתואמת כלל עם שינוי בסוגיית התקציב. להיפך, מקורביו של שרון בטוחים כי "סיעת העבודה תגלה אחריות" ובסופו הקו שמובילים חברי הכנסת רמון, מצנע ואחרים לתמיכה בלתי מסויגת בשרון תנצח בקרב הפנימי בסיעה.

 

אפילו ח"כ יולי תמיר מ"המורדים" בעבודה שצידדה כל העת בקו תקיף נגד ממשלת שרון אומרת ל-ynet: "מפלגת העבודה לא תשב בממשלה עם שינוי שהיא שונאת חרדים, ערבים ושונאת עניים".

 

ובגזרת ש"ס – רה"מ יפגוש את יו"ר תנועת אלי ישי כבר מחר בתקווה לשכנעו לתמוך או לפחות להימנע בהצבעה על התקציב. ח"כ ישי צפוי להיות לקוח נוח לרה"מ ולא רק בשל הצורך לנקום בשינוי .

 

ח"כ ישי אומר ל-ynet היום: "אני מתואם כל העת עד לפרטי פרטים עם סיעת יהדות התורה. יכול מאוד שאמנע או אפילו אתמוך בתקציב, בתמורה לדרישות בנושא רווחה העיקר שטומי יילך לעזאזל".

 

סיעת המפד"ל צפויה אף היא לתמוך בתקציב בתג מחיר של 170 מיליון שקלים. ח"כ אורלב אומנם נפרד מהשלטון אך הוא מחויב לבוחריו ובעיקר לישיבות ההסדר. לכן אורלב עושה הפרדה מוחלטת בין תמיכה בתקציב ממשלת שרון לבין תוכנית ההתנתקות. יו"ר הסיעה, ח"כ סלומיאנסקי, יושב על המדוכה עם קובי הבר, ראש אגף תקציבים באוצר, ושני הצדדים מדווחים על אופטימיות.

 

וההפתעה שמכין שרון: השנה ייתכן ושני חברי כנסת ערבים יתמכו בתקציב. הח"כים טאלב א-סנע ועבד אל מאלכ דהאמשה רוצים להצטייר כשמושיעי המגזר הערבי מצרותיו ומזה תקופה ארוכה שהם מנהלים מגעים וייתכן מאוד כי בסופו ייתמכו בתקציב.

 

וכמובן גם חברי הכנסת דוד טל ומיכאל נודלמן שהצטרפו זה מכבר באופן לא רשמי לקואליציה צפויים לתמוך בתקציב .

 

המו"מ מול החרדים

 

למען ההגינות יש לומר כי בספרי התקציב הקודמים קיצצה הממשלה בכל משרדי הממשלה בשיעור של כ-15% בקירוב ואילו בסעיפים התקציביים הקשורים בחרדים הכניסה הממשלה את ידה, בעידוד שינוי עמוק אל תוך הכיס של החרדים וקיצצה בשיעור כפול, שעמד על קרוב ל-27%.

 

סיעת יהדות התורה, בראשות ליצמן וגפני הצליחה במו"מ מול משרד רה"מ והאוצר להחזיר חלק נכבד מהקיצוץ וכל זאת תמורת תמיכה בתקציב המדינה בלבד בשלוש קריאות.

 

למרות הסיכומים וההצהרות החיוביות שיצאו מפי כל הגורמים הקשורים למו"מ, החרדים עדיין מרגישים גזולים ועשוקים ולכן בניהול מו"מ מוצלח, סירבו בכל תוקף לדרישת הליכוד לתמוך גם בהצבעות האי אמון המוגשות נגד הממשלה בימי שני. לזה אומרים בסיעת יהדות התורה יש תג מחיר אחר לגמרי.

 

ח"כ יעקב ליצמן, לשעבר יו"ר ועדת הכספים, נושא ונותן מנוסה מאוד על תקציב המדינה, אמר ל-ynet לפני שחתם הערב עם אנשי שרון: "רה"מ רוצה אותנו כי הוא מעוניין להמשיך בהתנתקות ושר האוצר רוצה בנו כדי למנוע כניסה של מפלגת העבודה. האינטרסים של שני האישים שונים אבל המטרה שווה ואנחנו המרוויחים. כאשר נשאל מה בגורל הקיצוץ בקצבאות הילדים, אותו דגל שהרים בעבר, השיב ליצמן: "יהיו עוד סיבובים".

 

אז מה החשבון?

 

בהצבעה על תקציב המדינה לא צריך רוב מיוחס של 61 ח"כים אלא מספיק רוב רגיל. כשלשרון מובטחת כרגע תמיכה של  51-52 ח"כים בתקציב:

 

40 הח"כים בליכוד - ה"מורדים" יתנו חופש הצבעה לחבריהם והם לא ממש מתכוונים להתנגד.  הח"כים אדלשטיין וסולודקין שאיימו להצביע נגד - על בסיס אי השלמת המיזוג עם סיעת ישראל בעלייה,  חזרו בהם לאחר שההסכם גובש. ייתכן וח"כ דוד לוי ייעדר מההצבעה כאקט מחאה.

 

5 חברי יהדות התורה יצביעו כנראה בעד התקציב.

5 חברי כנסת ממפד"ל אמורים לתמוך (ח"כ איתם בחו"ל).

הח"כים דוד טל ומיכאל נודלמן.

 

ישנה אפשרות של הימנעות של חברי סיעת ש"ס וח"כים מהעבודה כמו רמון, מצנע ואחרים שהודיעו שלא ייתנו יד להפיל את הממשלה. כאמור, גם הח"כים דהאמשה וא-סנע -נמצאים במגעים מתקדמים עם השר אולמרט על תמיכה בתקציב.


פורסם לראשונה 28/11/2004 16:46

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון. לא מודאג
צילום: איי אף פי
צילום: אלכס קולומויסקי
חברי יהדות התורה. חתמו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: זום 77
ישי. "שטומי יילך לעזאזל"
צילום: זום 77
צילום: אלכס קולומויסקי
מזכיר הממשלה מימון. בדרך להעביר תקציב
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. מאיים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים