שתף קטע נבחר

"ביילין סגר את משרדי כי כיניתי אותו כבשה"

מזכ"ל המפלגה שיגר מכתב בו הבהיר כי משרדי הצעירים ייסגרו. לטענת הצעירים, נעשה הדבר בשל הפגנה בה כינו את מנהיג המפלגה, יוסי ביילין, "הכבשה מספר אחת". פלג אחר במפלגה הדגיש: מדובר בחבורה קטנה של מחרחרי ריב. יחד: יו"ר הצעירים הצהיר על כוונתו להפגין נגד ביילין

דמוקרטיה נוסח יחד? יממה לאחר שצעירי יחד כינו את יושב ראש מפלגתם, יוסי ביילין, "כבשה", שיגר אתמול (ג') מזכ"ל המפלגה, ירון שור, מכתב לרכז הסטודנטים הארצי וממלא מקום יו"ר הצעירים במפלגת יחד, יאיר בורטינגר, בו הודיע לו על סגירת משרדי צעירי המפלגה ועל הקפאת התקציבים.

 

"בעקבות ההפגנה אמש", מספר בורטינגר, "מזכ"ל המפלגה שלח מכתב, בו הודיע שהוא סוגר את המשרד לחודשים הקרובים, וממחר הוא מחליף את המנעולים ולא מאפשר להיכנס למשרדים".

 

בהפגנה המדוברת מחו הצעירים "נגד תמיכתו המפתיעה של יו"ר יחד ביילין בתקציב 2005 ונגד רשת הביטחון לממשלת שרון אליה הוא חותר" וכינו את מנהיג מפלגתם, שחגג באותה שעה שנה להסכם ז'נווה, "הכבשה מספר אחת".

 

"זו דמוקרטיה נוסח ביילין. אני די מופתע", הוסיף בורטינגר בהתייחסו לסגירת המשרדים. "כרכז סטודנטים אני מכהן למעלה משנה, בהתנדבות. כממלא מקום אני מכהן מתחילת אוגוסט, גם בהתנדבות. היחסים בין ביילין ובינינו היו בסדר במהלך השנה. תמכתי בו בפריימריז וחשבתי שהוא מנהיג ראוי. הודענו גם להנהגת המפלגה על ההפגנה, ואיש לא גילה התנגדות" הוא מוסיף.

 

"ימי הקומיסרים חלפו"

 

במכתב תגובה שפרסם בורטינגר נכתב: "יום לאחר הפגנת המחאה... הורה ד"ר ביילין למנוע את כניסת מ"מ יושב ראש הצעירים למשרדו במפלגה. זאת ועוד בכדי למנוע ספק עשה הד"ר שימוש בטריק מפא"י עתיק יומין והורה להחליף את מנעול משרדו של יושב ראש הצעירים. ימי הקומיסרים ומשטרת המחשבות פסו להם מן העולם, ואף מוטב כי תזנח את הפרקטיקות והשיטות שהוטבעו בך במפלגת העבודה - זו אשר הוקיעה אותך מתוכה."

 

בורטינגר סיפר ל-ynet כי אחרי ההפגנה לא התקבלה כל תגובה "המכתב הגיע בהפתעה. נכתב בו שאני מתנהל בניגוד לעמדת המפלגה. אבל זו זכותי להביע מחאה".

 

עם זאת, פעילים מרכזיים אחרים ב"יחד", שלחו מכתב תמיכה בהחלטות המפלגה. "אנחנו המומים מהפרסומים בתקשורת על הפגנה של אנשים שהציגו עצמם כצעירי יחד מול יו"ר המפלגה, ואנחנו סבורים שעל חברי המפלגה להגיב בחריפות כנגד כל תופעה של כוחנות מבית. מדובר בחבורה קטנה המוכרת לכולנו, של מחרחרי ריב מקצועיים המבקשים להכניס למפלגתנו נורמות פסולות של מאבקי כוח ואופורטוניזם פוליטי, הנגועים בריח של שחיתות. הם אינם מייצגים את צעירי יחד, ולא את רוב רובם של חברי המפלגה".

 

מיחד נמסר בתגובה כי מזכ"ל מפלגת יחד, ירון שור, הודיע לצעירי יחד כי הוא סוגר להם את המשרדים לאלתר, ומקפיא את התקציבים. זאת לאחר שיאיר בורטינגר הצהיר על כוונתו להפגין נגד ביילין, בניגוד להחלטת הסיעה שהתקבלה. סיעת יחד החליטה בישיבתה האחרונה כי לא ייתכן שצעירי יחד יעשו במפלגה כבשלהם, מה גם שמדובר בממלא מקום זמני, ולא ביו"ר קבוע.

 

למרות הכל, ממשיכים במחאה

 

אבל נוער יחד ממשיך להפגין למרות הכל, הפעם המטרה היתה משרדי חברת "אגד" בהרצליה בעקבות כתבת ynet אודות ההשפלה שחוותה נוסעת שמוצאה מחבר העמים על ידי נהג אגד. המפגינים, נשאו שלטים בהם נכתב "לא חאפרים - רק גזענים", ו"טוב שההגה בידיים של אגד?".

 

אלון קס, חבר התנועה סיפר ל-ynet "ארתור גלקרוב, חניך עולה מחבר העמים, לומד בכפר הירוק, שם יש עוד הרבה חניכים מהעלייה הרוסית. מסתבר שהייתה תרעומת גדולה בעקבות הכתבה, והוא החליט ליזום את האירוע. המסר שלנו הוא שאגד לא צריכה לעבור לסדר היום ולא ייתכן שנהג אוטובוס יתנהג בצורה כזו. שיידעו שהדבר מפריע ולא יתעלמו מכך".

 

גילקרוב עצמו סיפר: "ראיתי את הכתבה והזדעזעתי. זה ממש לא בסדר, והגיע הזמן לבער את התופעה. החניכים מהפנימייה שלי מתוסכלים. מסתבר שהתופעה הזו מוכרת ושהרבה חוו יחס משפיל שכזה אבל רובם סבורים שההפגנה לא תעזור, ושהגזענות נמצאת בדמם של הישראלים".

 

ורה לוקיי, שספגה את העלבונות באוטובוס אגד אמרה בתגובה להפגנה: "דיברתי עם דובר אגד, שהתנצל בפני, וזה היה מספק, אולם אני שמחה שמדברים על הנושא ושהוא עלה לסדר היום. אני מקווה שיתחילו להתייחס לנושא בהתאם".

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
ביילין. סוגר משרדים
צילום: ג'רמי פלדמן
יחד. ללא צעירי המפלגה?
צילום: יאיר בורטינגר
ההפגנה. "ביילין כבשה"
צילום: יאיר בורטינגר
מומלצים