שתף קטע נבחר

צדקה לא תציל מדואר זבל

ספאם הוא ספאם הוא ספאם - ולא משנה אם עומדת מאחוריו אישה חולה, יפנית עירומה, או משחה להשגת אורגזמה מתמשכת. טל איתן נגד ניצול המדיום באצטלה של הצלת חיי אדם

כשאני חושב על זבלני הרשת, אותם אנשים חצופים וספק פורעי חוק, עולים במוחי תיאורים שונים ומשונים המיטיבים לתארם ולא כאן המקום לפרטם. מדובר באנשים חסרי בושה, שיעמיסו על תיבת הדואר הפרטית שלכם אינספור הצעות לא רלוונטיות ויהפכו את השימוש שלכם באינטרנט לבלתי נסבל. בארצות הברית כבר נלחמים בהם עד חורמה, וגם אצלנו נראים ניצניו של המאבק באנשים האלה, שהפכו את הנגישות לדואר האלקטרוני של כל אחד ואחת מאיתנו למכרה זהב.

 

אחד מהזבלנים היותר בולטים בנוף המקומי הוא אמיר גנס, ספאמר שהצהיר בעבר כי היקף התפוצה של רשימת הדיוור שלו עומדת על כמיליון כתובות דואר אלטרוני בישראל. גולשים רבים יזהו את הודעות הספאם שלו על פי החברה המוזכרת בהודעה, New Approach. גנס זכה לאחרונה לכותרות מלבבות ותואר כבעל "לב זהב". זאת, לאחר שהכריז כי "יתרום" "משלוחי ספאם", על חשבונו (כמה נדיב הוא. כלומר, על חשבוננו), לטובת חולים סופניים ואנשים הזקוקים לתרומות.

 

מכתב מצפירה

 

כך הופתעתי לגלות בתיבת הזבל שלי, לצד בריטני ספירס בעירום, ויאגרה צמחית, שעוני רולקס מזוייפים, הצעות לעבודה מהבית, לסביות יפניות ועוד הצעות מפתות כאלה ואחרות, מכתב מצפירה שיקלי, שחלתה במחלה קשה ועכשיו זקוקה להשתלת כליה בחו"ל.

 

קשה שלא להזדהות ולהתעצב מסיפורה של צפירה, שהוא סיפור של רבים אחרים. בישראל חיים היום מאות בני אדם ואולי אפילו יותר, הממתינים להשתלות איברים שונים ומצפים בכיליון עיניים להצלה היחידה לחייהם. חלקם אוספים תרומות, מתדפקים על דלתות, מתחננים לעזרה. כמי שבילה חלק נכבד מחייו באשפוזים בבתי חולים ומכיר את התסכול האינסופי בעימותים מול מערכת הבריאות הישראלית, אני מכיר את המצב שבו צפירה נמצאת, מבין את התסכול העצום ואת נקודות המשבר, השפל והייאוש שעלולות לנבוע ממנו.

 

תרגיל ציני

 

לכאורה, מדובר במעשה טוב של גנס, שנועד להציל נפשות, ומי יכול להתנגד לכך, אך בחינה מעט מעמיקה יותר של הנושא תראה לכל בר דעת שמדובר בתרגיל ציני שמטרתו להשיג יחסי ציבור חינם, על גבם של אומללים ומסכנים. אלה משתרכים מול פתח מחשבכם, מתדפקים על דלתות האאוטלוק שלכם, ומתחננים להצלה, בצורת תרומה מקוונת.

 

קשה לי להזדהות עם השימוש הציני שעושה גנס באישה חולה שמוכנה לעשות הרבה כדי להיות בריאה, ואפשר להבין אותה, אך יש גם דרכים אחרות, שמעוררות פחות התנגדות אוטומטית בקרב הגולשים. אחרי כל, אם נקבל שתי פניות כאלה בכל יום, ולמצב כזה נגיע כנראה, התוצאה הסופית תהיה אטימות לב מוחלטת כלפיהן (מאחר ולשתי הפניות האלה יצטרפו עוד הרבה הצעות מסחריות באדיבות גנס וחבריו), לאחר שהשימוש במחשב האישי, בדואר האלקטרוני וברשת יהפוך בלתי נסבל.

 

לאן גנס חותר

 

קל להבין לאן גנס חותר - לשפץ את הדימוי הלא ממש נקי שלו ולצבור נקודות לטובתו לקראת המאבק הצפוי בכנס על הצעות החוק בנושא דואר זבל. כ"מלאך השומר" יהיה לו קל יותר לזבל אותנו עוד ועוד.

 

מכתבי התחנונים של צפירה שיקלי ודומיה, הם סממן מדאיג לכיוון שאליו אנחנו הולכים. מצד אחד, צפירה נותנת לספאמרים צידוקים חוקיים מתוצרת ישראל, הפונים לצד הרגיש והמזדהה שלנו. עלינו להבין שספאם, הוא ספאם, הוא ספאם, ולא משנה אם עומדת מאחוריו אישה חולה, יפנית ערומה, או משחה להשגת אורגזמה מתמשכת. עצם השימוש בכלי הזה הוא בלתי לגיטימי וטורדני. מנגד, עלינו לצאת נגד יחסי הציבור החיוביים שמקבלים הזבלנים בשמם של אותם חולים, המנצלים את האמפתיה של הציבור, ואת ההזדהות האוטומטית כמעט עם מי שגורלו לא שפר עליו.

 

די לניצול

 

מימיי לא האמנתי שאקרא למישהו לא לתרום למען אנשים נזקקים וחולים. אני לוקח חלק בפעילות התנדבותית נרחבת, תורם לא מעט למי שצריך וזקוק לכך, ומתייצב לעזרתו של כמעט כל מי שרק מבקש. והנה, מזדמן לי לקרוא לזבלנים, וגם לציבור - הפסיקו את הניצול הזה של מצוקות, של כאב, של צער. כי הניצול הזה איננו מוסיף כבוד לאף אחד, והוא רק מעורר אנטגוניזם מיותר כלפי אנשים שבאמת ראויים וזקוקים להצלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים