שתף קטע נבחר

פורז תקף את הליכוד ו"חטף" את שעון הקיץ

כשמכתב הפיטורים בידיו, התפנה אברהם פורז לשחרר קיטור על הליכוד וש"ס: הליכוד לא אוהב אותנו. כמו ש"ס גם הליכוד אינו אוהב זרים. אני לא יודע לומר האם ש"ס היא סניף של הליכוד או שהליכוד הוא סניף של ש"ס. הוא הודה שלא הצליח לבצע את המהפיכה האזרחית אבל ברגע האחרון ביצע מחטף וקיבע את מועדי שעון הקיץ לשלוש השנים הקרובות. היועץ מזוז: פורז לא התייעץ איתי, אבחן את הנושא

יממה לפני שפיטוריו ייכנסו לתוקף, וכשלשונו משוחררת מאילוצים קואליציוניים, התפנה היום (ה') שר הפנים אברהם פורז לסכם בשיחה עם עיתונאים את 21 חודשי כהונתו בתפקיד, ולא חסך מהם גם דברי פרשנות על הסערה הפוליטית של הימים האחרונים.

 

"מבחינה מנטלית, ש"ס קרובה הרבה יותר לליכוד משינוי", אמר פורז. "כמו ש"ס גם הליכוד אינו אוהב זרים. הליכוד לא אוהב אותנו ולא אהב לשבת איתנו, ולכן לשרון היה קל לומר עלינו פעמים רבות שאנו לא אוהבים יהודים", דברי פורז.

 

"גם החילונים שבליכוד מרגישים קרובים יותר לדת ולמסורת ולכן הם מוכנים שבני הפלשמורה, למשל, שאינם יהודים כלל, יעלו לישראל, יגוירו ויישלחו בחלקם אפילו להתגורר בהתנחלויות. אבל עולים מרוסיה הם מוכנים לקבל בהרבה פחות אהדה", המשיך פורז.

 

עם זאת הוא הדגיש כי אינו מצטער על ישיבתה של שינוי בממשלה אחת עם הליכוד: "הליכוד עושה שני דברים מאוד חשובים - ההתנתקות מעזה של ראש הממשלה שרון והקו הכלכלי של שר האוצר נתניהו. אלה הם שני דברים חשובים שאנו תומכים בהם יותר מאשר אנשי מפלגתו של שרון, אבל החיבור בינינו לא היה טבעי; לא הרגשנו כחיילים באותה החזית", דברי פורז.

 

"אני לא יודע לומר האם ש"ס היא סניף של הליכוד או שהליכוד הוא סניף של ש"ס", המשיך השר. "אלה הולכים עם כיפות אל הרב עובדיה ואלה הולכים לקונצרטים בשבת, אבל הם הולכים באופן טבעי זה עם זה".

 

לא הייתה מהפיכה אזרחית

 

פורז סקר בשביעות רצון את שנות כהונתו בתפקיד ואת הרפורמות האזרחיות שהוא סבור שרשם לזכותו, אך הודה שלא הצליח לבצע את "המהפכה האזרחית" אותה רצה.

 

"המערכת המשפטית של משרד הפנים התרגלה במשך השנים לשרת את אלי ישי, וכעת ביקשו ממנה לשנות את הקו וזה הקשה עליהם. אדם אשר הורגל כל חייו להיות תובע ראשי אינו יכול פתאום להפוך לסניגור. אפשר להצליח במהפכה אזרחית רק אם היועץ המשפטי והפקידות של המשרד נמצאים לצדך. קשה לעשות זאת אם הם נגדך", אמר פורז.

 

"עם זאת, מה שעשינו במשרד הפנים לא יכול היה להתבצע בלעדינו, וכך גם תוכנית ההתנתקות והתוכנית הכלכלית של הממשלה ועל כך איני מצטער", הוסיף.

 

פורז הדגיש כי מושא גאוותו הן תוכניות ההבראה שהנהיג ברשויות המקומיות. "לו היו לי עוד שניים או שלושה מיליארד שקלים להעביר לרשויות המקומיות, לא היה צורך בתוכנית ההבראה כלל אבל במצבן הנוכחי תוכניות ההבראה היו הכרח. הן נקבעו אישית בכל רשות בהתאם ליכולתה, ואני מקווה שמי שיבוא בעקבותי ינהל קו מקצועי וימשיך באותה הדרך" אמר.

 

הוא גם מתח ביקורת על משטרת ההגירה. "היא היתה נחוצה מאוד כאשר הוקמה, כי אז היתה כאן כמות מאסיבית של עובדים זרים בלתי חוקיים... אבל היום משטרת ההגירה גדולה מדי. יש שם 400 תקנים והם חייבים להצדיק את עצמם אבל זה כמו דייג שזורק חכה לים ומחזיר אחר כך את הדגים למים".

 

מחטף ברגע האחרון

 

פורז חלק עם העיתונאים כיצד הצליח, ביומו האחרון בתפקיד, לבצע "מחטף" ולקבוע באופן חד צדדי את מועדי שעון הקיץ לשלוש השנים הבאות. "פניתי ליורי שטרן, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת כדי לתאם איתו כחוק את מועדי שעון הקיץ, אבל הוא התמהמה. היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז אמר בשעתו שאם ועדת הפנים אינה משתפת פעולה עם השר, הוא רשאי לקבוע את המועדים באופן חד צדדי - וכך עשיתי", אמר פורז.

 

לפיכך, אם לא יהיה שינוי, בשלוש השנים הקרובות ייכנס שעון הקיץ לתוקפו ב-25 במרץ בשעה 2:00 בלילה, ויסתיים ב-28 באוקטובר באותה השעה.

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הבהיר הערב כי שר הפנים, אברהם פורז, לא התייעץ עימו טרם החלטתו להאריך את שעון הקיץ. מזוז הודיע כי קיבל מוקדם יותר את מכתבו של פורז בעניין, ובכוונתו לבחון את הנושא.

 

יושב ראש ש"ס, חבר הכנסת אלי ישי, אמר בתגובה כי "פורז עשה מחטף תוך שימוש בפרצה משפטית מאולצת". לדבריו, "המהלך של פורז אינו רלוונטי כמו ששינוי אינה רלוונטית. פורז יודע שהשר הבא יכול לשנות את החלטתו באופן מיידי. פורז ייזכר כ'שר הרייטינג' שמוביל מהפכות לדקות ספורות".

 

חבר הכנסת זבולון אורלב מהמפד"ל אמר כי "ההחלטה מקעקעת את יסודות השלטון ופוגעת בסדרי המנהל התקין. על היועץ המשפטי לממשלה לבטל את החלטת השר".


פורסם לראשונה 02/12/2004 15:19

 

בהכנת הידיעה השתתפה טל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
הליכוד לא אוהב אותנו. פורז
צילום: גבי מנשה
צילום: רויטרס
מזוז. פורז לא התייעץ
צילום: רויטרס
צילום: תומריקו
סניף של ש"ס?
צילום: תומריקו
מומלצים